metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Větší foto
Natalia Germani | foto: Pavlína SaudkováMetro.cz

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

  14:36
Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí snímku Amnestie, který jde do kin ve čtvrtek. Šestadvacetiletá rodačka z Nitry zde hraje kontroverzní Karin Lupkovou, maskérku v televizi. V rozhovoru pro deník Metro mluvila i o době, kdy se u nás měnily režimy.

Je to už poněkolikáté, kdy hrajete mrchu. Jak byste popsala svou postavu?
Hodně lidí ji vidí jako negativní. I já, když jsem poprvé četla scénář, jsem na ni tak nahlížela. Ale já bych řekla, že není až tak zlá, jako spíš nešťastná ze svého života. Možná i z režimu, ve kterém žije, protože se nedostala tam, kam chtěla. Využívá tak všechny možné prostředky k tomu, aby si svůj život vylepšila. Aby se dostala na úroveň lidí, kteří si ji podle ní nezaslouží. Pro svůj cíl ale dělá negativní rozhodnutí.

Vy sama dokážete pochopit něco z její motivace k často zvláštním činům?
Těžko se mi to hodnotí, protože jsem tehdy nežila. Neumím si představit možnost nemít volbu. Do jisté míry to chápu, ale určitě bych i tehdy měla nějaké hranice, za které bych nešla. Ale je to pro mě opravdu těžké. Dneska skoro každý říká, že by byl zarytý disident, ale kdyby se člověk ocitl opravdu v té době a mohl získat třeba za drobné udání nějakou výhodu, neudělal by to?

Jak jste studovala dobu, ve které jste ještě nežila?
Hodně jsem si povídala s rodiči a také četla dost knížek. Především tedy předlohu Radovana Dunaja s názvem Amnestia, ktorá rozpútala peklo. O té situaci ve věznici v Leopoldově jsem neměla moc informací, bylo to pro mě nové téma. Netušila jsem přesně, na základě čeho to proběhlo a jak přesně. A co se týče politické situace, to jsou věci, které v současnosti už běžně najdete na internetu. I když té mojí postavy se ta politika moc nedotýkala, ona si šla svou cestou. Pracovala jsem hlavně s tím, jak se člověk může v její situaci cítit.

Režisér Jonáš Karásek je známý už filmem Kandidát. Znala jste ho už dřív?
Dělala jsem s ním na jednom hudebním videoklipu. Jonáš a jeho kolegové se zaměřují na otevírání silných politických témat. I pro mě jako herečku je zajímavější točit film vytvořený na základě skutečných událostí.

Navíc teď na Slovensku jsou tyto politické kauzy a otázky v poslední době hodně aktuální, že?
Ano, myslím, že film přišel ve správnou dobu. Natočen byl už před rokem. Mezitím se udály všechny ty strašné věci na Slovensku a vidíme, že ta svoboda, za kterou se v roce 1989 bojovalo, není až tak stoprocentní.

V seriálu Single Man jste mluvila česky? Ve filmu Amnestie mluví Marek Vašut slovensky, šlo mu to?
Myslím, že Marek Vašut s tím přišel sám, protože ta role má být podle Slováka. Řeší se, jestli byl vzorem postavy Ján Čarnogurský, i když tvůrci to takto přímo nechtějí srovnávat. Možná byla něčím inspirovaná, ale postavy jsou fiktivní. A myslím, že slovenštinu zvládl dobře.

Jak jste se vyrovnávala s prudkou změnou vizáže?
Trochu jsem se té módy z 80. a 90. let bála. Přece jen byla hodně barevná. Ale paradoxně asi po dvou natáčení, kdy mě museli upravit, jsem si na vlasy tak zvykla, že jsem je nosila i v civilu. Ale jen do doby, než jsem je mohla narovnat. Takže se mi look líbil.

Na jaře s vámi vstoupí do kin pohádka Princezna zakletá v čase s prvky fantasy. Jak natáčení probíhalo?
Za herci byla často jen zelená plocha, měli na sobě různá lana, hodně se tam létá, používá se dost kouzel, takže herci se třeba různě odhazovali nebo dělali kotrmelce. Teď se pracuje v postprodukci. Fantasy tam ale není jen ve smyslu kouzel, ale také v tom, že den, do kterého se princezna, kterou hraji, probouzí, je stále ten samý.

Ani vaše princezna Ellena tedy nebude klasická?
Nebude, a to se mi velmi líbilo. Původně měla být taková pyšná a postupně by se změnila charakterově v dobrou. Ale myslím, že je spíše akční, samostatná žena.

Nabitá neděle

Tuto neděli 17. 11. bude od 15.00 v kině Lucerna projekce filmu Amnestie za účasti tvůrců, na ni naváže od 17 hodin v Galerii Lucerna vernisáž komiksových obrazů Jozefa Danglára Gertliho inspirovaných filmem za účasti hlavních protagonistů a tvůrců filmu. Jeho díla jsou od začátku měsíce i na panelech v pasáži Lucerna.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Praha plánuje investovat do cyklodopravy stovky milionů korun

vydáno 15. dubna 2021  9:06

„Pražané si o to v podstatě řekli sami,“ uvedl včera na Facebooku Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy, když komentoval stamilionové...  celý článek

Vaše fotky z Prahy