metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Natalia Germani | foto: Pavlína SaudkováMetro.cz

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

  14:36
Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí snímku Amnestie, který jde do kin ve čtvrtek. Šestadvacetiletá rodačka z Nitry zde hraje kontroverzní Karin Lupkovou, maskérku v televizi. V rozhovoru pro deník Metro mluvila i o době, kdy se u nás měnily režimy.

Je to už poněkolikáté, kdy hrajete mrchu. Jak byste popsala svou postavu?
Hodně lidí ji vidí jako negativní. I já, když jsem poprvé četla scénář, jsem na ni tak nahlížela. Ale já bych řekla, že není až tak zlá, jako spíš nešťastná ze svého života. Možná i z režimu, ve kterém žije, protože se nedostala tam, kam chtěla. Využívá tak všechny možné prostředky k tomu, aby si svůj život vylepšila. Aby se dostala na úroveň lidí, kteří si ji podle ní nezaslouží. Pro svůj cíl ale dělá negativní rozhodnutí.

Vy sama dokážete pochopit něco z její motivace k často zvláštním činům?
Těžko se mi to hodnotí, protože jsem tehdy nežila. Neumím si představit možnost nemít volbu. Do jisté míry to chápu, ale určitě bych i tehdy měla nějaké hranice, za které bych nešla. Ale je to pro mě opravdu těžké. Dneska skoro každý říká, že by byl zarytý disident, ale kdyby se člověk ocitl opravdu v té době a mohl získat třeba za drobné udání nějakou výhodu, neudělal by to?

Jak jste studovala dobu, ve které jste ještě nežila?
Hodně jsem si povídala s rodiči a také četla dost knížek. Především tedy předlohu Radovana Dunaja s názvem Amnestia, ktorá rozpútala peklo. O té situaci ve věznici v Leopoldově jsem neměla moc informací, bylo to pro mě nové téma. Netušila jsem přesně, na základě čeho to proběhlo a jak přesně. A co se týče politické situace, to jsou věci, které v současnosti už běžně najdete na internetu. I když té mojí postavy se ta politika moc nedotýkala, ona si šla svou cestou. Pracovala jsem hlavně s tím, jak se člověk může v její situaci cítit.

Režisér Jonáš Karásek je známý už filmem Kandidát. Znala jste ho už dřív?
Dělala jsem s ním na jednom hudebním videoklipu. Jonáš a jeho kolegové se zaměřují na otevírání silných politických témat. I pro mě jako herečku je zajímavější točit film vytvořený na základě skutečných událostí.

Navíc teď na Slovensku jsou tyto politické kauzy a otázky v poslední době hodně aktuální, že?
Ano, myslím, že film přišel ve správnou dobu. Natočen byl už před rokem. Mezitím se udály všechny ty strašné věci na Slovensku a vidíme, že ta svoboda, za kterou se v roce 1989 bojovalo, není až tak stoprocentní.

V seriálu Single Man jste mluvila česky? Ve filmu Amnestie mluví Marek Vašut slovensky, šlo mu to?
Myslím, že Marek Vašut s tím přišel sám, protože ta role má být podle Slováka. Řeší se, jestli byl vzorem postavy Ján Čarnogurský, i když tvůrci to takto přímo nechtějí srovnávat. Možná byla něčím inspirovaná, ale postavy jsou fiktivní. A myslím, že slovenštinu zvládl dobře.

Jak jste se vyrovnávala s prudkou změnou vizáže?
Trochu jsem se té módy z 80. a 90. let bála. Přece jen byla hodně barevná. Ale paradoxně asi po dvou natáčení, kdy mě museli upravit, jsem si na vlasy tak zvykla, že jsem je nosila i v civilu. Ale jen do doby, než jsem je mohla narovnat. Takže se mi look líbil.

Na jaře s vámi vstoupí do kin pohádka Princezna zakletá v čase s prvky fantasy. Jak natáčení probíhalo?
Za herci byla často jen zelená plocha, měli na sobě různá lana, hodně se tam létá, používá se dost kouzel, takže herci se třeba různě odhazovali nebo dělali kotrmelce. Teď se pracuje v postprodukci. Fantasy tam ale není jen ve smyslu kouzel, ale také v tom, že den, do kterého se princezna, kterou hraji, probouzí, je stále ten samý.

Ani vaše princezna Ellena tedy nebude klasická?
Nebude, a to se mi velmi líbilo. Původně měla být taková pyšná a postupně by se změnila charakterově v dobrou. Ale myslím, že je spíše akční, samostatná žena.

Nabitá neděle

Tuto neděli 17. 11. bude od 15.00 v kině Lucerna projekce filmu Amnestie za účasti tvůrců, na ni naváže od 17 hodin v Galerii Lucerna vernisáž komiksových obrazů Jozefa Danglára Gertliho inspirovaných filmem za účasti hlavních protagonistů a tvůrců filmu. Jeho díla jsou od začátku měsíce i na panelech v pasáži Lucerna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy