metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Ekologové sbírali vzorky ve Vltavě.
Větší foto
Ekologové sbírali vzorky ve Vltavě. | foto: Greenpeace, Petr VrabecMetro.cz

Nateče denně do Vltavy přes tunu mikroplastů?

6. září 2018  7:30 Marek Hýř Metro.cz
Ekologové sbírali vzorky vody. Hledají mikrovlákna unikající třeba také při praní prádla.

Několik lidí v zelených tričkách plulo včera na člunu po Vltavě. Zastavili se v přístavu u Císařské louky, u ústí Botiče, pod Karlovým mostem a také u čistírny odpadních vod. Na těchto místech nabírali vzorky vody, které pošlou do laboratoře v britském Exeteru.

Testy mají potvrdit přítomnost mikroplastů i v tekoucích vodách. „Čistírna odpadních vod průměrného stotisícového města denně vypustí do řeky až 110 kilogramů mikrovláken,“ tvrdí Jan Freidinger z Greenpeace.

Mikroskopické plasty do vody nevědomky vypouští i běžné domácnosti. „Při praní jedné fleecové bundy vznikne až milion malých plastových syntetických vláken, která se následně skrze odpadní vodu dostávají do řek,“ říká Freidinger.

Cílem kampaně je podle něj snaha upozornit lidi, že existují jednoduché rady, jak odpady zredukovat. „Když člověk prádlo pere zodpovědně, například na krátký cyklus, méně otáček, nižší teplotu, používá šetrné tekuté prací prostředky s neutrálním pH, velmi výrazně to snižuje oděr při praní a množství mikrovláken,“ míní Freidinger.

Vědci předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken. Ty s nejmenším průměrem se mohou dostávat i do krevního řečiště a akumulovat v lidském těle.

Drobným plastovým částicím v řekách se nedávno věnoval i český výzkum Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR. Vědci zjistili, že mikroplasty jsou v pitné vodě i poté, co projde takzvanou úpravnou. „Ta v závislosti na vodním zdroji a použité technologii dokáže odstranit jen 70 až 83 procent mikroplastových částic,“ uvedli akademici.

Chutnají rybám

  • Mikroplasty, tedy drobné plastové částice do velikosti pěti milimetrů, se vyskytují v oceánech i řekách.
  • Jejich nebezpečnost tkví právě v jejich malé velikosti. Organismy si je často spletou s přirozenou potravou
  • či je konzumují nepřímo přes kořist. Problém je hlavně v tom, že mikroplasty uvolňují různé toxické látky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Facebook chce zpátky mladé lidi

Nikol Stolle
vydáno 20. února 2019  5:48

Třicetiletá Nikol Stolle vede od minulého roku největší českou social media agenturu Socialsharks, specializující se na budování komunit, komunikaci a...  celý článek

Lidé si uvědomují, že mohou svůj čas věnovat i seniorům, říká koordinátorka dobrovolníků

Domov pro seniory Chodov
vydáno 19. února 2019  13:15

V Domově pro seniory na Chodově se Klára Vohrnová stará o koordinaci dobrovolníků. Podle ní přibývá lidí, kteří chtějí volný čas věnovat seniorům a...  celý článek

Lékárník pomůže zájemci vytvořit individuální plán odvykání kouření

Ilustrační snímek
vydáno 19. února 2019  11:08

Cigaretu denně si zapálí téměř každý čtvrtý Čech. V tuzemsku tak žije asi dva a čtvrt milionu pravidelných kuřáků, vyplývá z údajů Global State Of Tobacco...  celý článek

Nuselský hotel Holiday Inn brání svou čest proti inspektorům. Měli zachovat mlčení?

Ilustrační snímek
vydáno 19. února 2019  8:58

Český hovězí steak servírovali jako dražší australský. S tímhle tvrzením týkajícím se hotelu Holiday Inn sídlícího u Kongresového centra kousek od...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám