metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Návrh pirátů prošel. V čele výboru pro územní rozvoj města skončil Slezák z ČSSD

  20:46
Pražští zastupitelé dnes odvolali z funkce předsedu zastupitelského výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Návrh na jeho odvolání předložil opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (piráti). Pro Slezákovo odvolání hlasovalo 34 zastupitelů v 65členném sboru. Návrh byl schválen v rámci několikrát přerušovaného říjnového jednání zastupitelstva.

Ferjenčík svůj návrh zdůvodnil tím, že Slezák se v minulosti podílel na řadě problematických změn územního plánu. Konkrétní případy neuvedl. Připomněl navíc Slezákovu policejní minulost a uvedl, že se jako příslušník komunistické policie podílel na potlačování demonstrace v listopadu 1989. Slezák na jeho vystoupení reagoval tím, že se bude bránit v rámci trestního práva.

Jan Slezák (ČSSD).

Slezák byl odvolán hlasy zastupitelů TOP O9, ODS, pirátů, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a nezávislých. Předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina si poté vyžádal přestávku na poradu klubu ČSSD. „Je to závažná věc, proto prosím kolegy o pochopení,“ řekl.

Zastupitelé hlasovali rovněž o odvolání předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch Elišky Fuchsové Kaplicky (ANO). Její odvolání žádal bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.). Důvodem byl návrh na obnovení partnerství Prahy s Moskvou a Petrohradem, kterou jako předsedkyně přednesla na jednání výboru. Partnerství bylo pozastaveno v září loňského roku za Hudečkovy vlády, a to kvůli anexi Krymu. Návrh na odvolání zastupitelé neodhlasovali a Kaplicky zůstala ve funkci.

V rámci dnešního jednání ještě ODS chtěla odvolat primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) kvůli neznalosti jednacího řádu zastupitelstva. Svůj návrh ale nakonec předseda pražské ODS Filip Humplík stáhl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek