metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Další 1 fotografie v galerii
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Návrh pirátů prošel. V čele výboru pro územní rozvoj města skončil Slezák z ČSSD

  20:46
Pražští zastupitelé dnes odvolali z funkce předsedu zastupitelského výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Návrh na jeho odvolání předložil opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (piráti). Pro Slezákovo odvolání hlasovalo 34 zastupitelů v 65členném sboru. Návrh byl schválen v rámci několikrát přerušovaného říjnového jednání zastupitelstva.

Ferjenčík svůj návrh zdůvodnil tím, že Slezák se v minulosti podílel na řadě problematických změn územního plánu. Konkrétní případy neuvedl. Připomněl navíc Slezákovu policejní minulost a uvedl, že se jako příslušník komunistické policie podílel na potlačování demonstrace v listopadu 1989. Slezák na jeho vystoupení reagoval tím, že se bude bránit v rámci trestního práva.

Jan Slezák (ČSSD).

Jan Slezák (ČSSD).

Slezák byl odvolán hlasy zastupitelů TOP O9, ODS, pirátů, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a nezávislých. Předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina si poté vyžádal přestávku na poradu klubu ČSSD. „Je to závažná věc, proto prosím kolegy o pochopení,“ řekl.

Zastupitelé hlasovali rovněž o odvolání předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch Elišky Fuchsové Kaplicky (ANO). Její odvolání žádal bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.). Důvodem byl návrh na obnovení partnerství Prahy s Moskvou a Petrohradem, kterou jako předsedkyně přednesla na jednání výboru. Partnerství bylo pozastaveno v září loňského roku za Hudečkovy vlády, a to kvůli anexi Krymu. Návrh na odvolání zastupitelé neodhlasovali a Kaplicky zůstala ve funkci.

V rámci dnešního jednání ještě ODS chtěla odvolat primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) kvůli neznalosti jednacího řádu zastupitelstva. Svůj návrh ale nakonec předseda pražské ODS Filip Humplík stáhl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy