metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek
Sýkorka uvězněná v kamnech není žádnou raritou. | foto: ČSOP

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

  18:54
Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí. Zvířecí záchranáři by mohli vyprávět.

V chladných dnech se drobní ptáci, ale třeba i netopýři snaží najít úkryt před mrazem a větrem, kde se jenom dá. Ne každá skulina ve městě je ale bezpečná. Své o tom vědí zaměstnanci pražské zvířecí záchranky. Ti před pár dny zachraňovali ve čtvrté městské části sýkorku modřinku uvězněnou v kamnech.

„Sýkora se dostala přes venkovní vývod až do plynových kamen, ze kterých již nenašla cestu zpět. Nálezce nebyl přítomný v bytě dva dny, drobná sýkorka byla už na hraně vyčerpání, pomoc ale přišla včas. Nálezkyně si všimla tichého šramocení a okýnkem u kamen uviděla nečekanou návštěvu. Naštěstí se hned obrátila na odborníky z pražské zvířecí záchranky, kteří vyjeli na pomoc,“ říká pro deník Metro Antonín Čech z Českého svazu ochránců přírody. Tato organizace záchranku provozuje.

Podle pozdějšího zjištění záchranářů nešlo o první případ, kdy se v těchto konkrétních kamnech zasekl zpěvný pták. Po nějaké chvíli rozebírání topného zařízení se pak podle Čecha podařilo záchranáři sýkorku vyprostit.

„Ta sama vyskočila z otvoru záchranáři přímo do ruky. V přepravce po chvíli vyčerpaný pták usnul zavěšen na víku. Následoval rychlý převoz do záchranné stanice pro volně žijící živočichy, kde se jí dostalo zázemí a odborné péče k opětovnému načerpání sil. Pokud se vše podaří, bude sýkora brzy opět vypuštěna na svobodu,“ dodává Čech.

Díky rychlému zavolání majitelky bytu na číslo zvířecí záchranky – 774 155 185 – se podařilo ptáka vyprostit včas. Podobné případy nejsou nicméně v hlavním městě výjimkou. Přitom se jim dá podle slov záchranářů snadno předejít. Stačí se ujistit, že vyústění veškerých komínů, a to nejen z plynových kotlů a vafek, na střeše či z fasády je opatřeno stříškou nebo krycí mřížkou s oky do jednoho centimetru. „Účinně zabezpečit průduch proti vniknutí drobných ptáků a netopýrů je důležité. Několikrát do roka hlásí záchranné stanice i vyprošťování sov z komínů, krbů a spalovacích kamen. Stačí trocha neopatrnosti a pták nebo netopýr hledající útočiště se může vážně zranit, uhynout hladem a vyčerpáním. Nebo může jednoduše uhořet při prvním zimním zatápění, například v případě občasných návštěv chat a chalup,“ radí čtenářům Metra Čech.

Zoufalé telefonáty dostávají záchranáři v poslední fázi roku také od lidí, kterým se do bytů nastěhovali migrující netopýři. I ti si zejména na podzim a začátkem zimy umějí splést nezabezpečenou rouru či komín s klidným zimovištěm. Někdy se podobné situace odehrají i kvůli pootevřenému oknu.

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek