metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Používání mobilu při řízení
Větší foto
Používání mobilu při řízení | foto: Metro.cz

Nebezpečí za volantem: Češi si dělají ze svého auta kino

23. srpna 2018  5:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Bez telefonu ani ránu. Češi za volantem dál volají, sdílí fotky na sociálních sítích. Kampaně varující před takovým chováním nepomáhají.

Pokud jste zažili, že auto před nebo za vámi prudce zabrzdilo či nečekaně vyjelo z jízdního pruhu, dost možná jste právě narazili na řidiče, který píše esemesku nebo telefonuje, případně dokonce surfuje na internetu. Děje se tak mnohem častěji, bez ohledu na to, že letos na jaře odstartovala kampaň proti používání mobilů při řízení auta.

Kampaň za 40 milionů korun iniciovaly pojišťovny a česká policie. Podle statistik zatím mobilující hříšníky moc neovlivnila. „Šokující je, že se řidiči věnují mobilu až několik sekund,“ komentuje situaci Jan Marek, tiskový mluvčí Generali pojišťovny. Ta se zabývala právě chováním řidičů a používáním mobilů za volantem.

„Bohužel víme, že asi šedesát procent českých řidičů telefonuje za jízdy,“ přiznává nepříjemnou skutečnost i šéf Dopravní policie ČR Tomáš Lerch. V průzkumu, který dělala policie společně s pojišťovnami už před zahájením kampaně, vyplynulo, že většina hříšníků používá leckdy riskantně svůj mobil, i když veze v autě děti a další cestující. Slavné to není ani s používáním sad handsfree. Ty má jen polovina telefonujících řidičů.

Podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti však má volání s pomocí sady mnohá úskalí. „Řidič se o to víc soustředí na obsah hovoru,“ upozorňuje Budský. Jedna ze studií totiž prokázala, že pokud šofér drží sluchátko v ruce, víc si uvědomuje riziko a dává větší pozor na provoz.

Sto metrů bez řidiče

36

  • Tolik metrů ujede auto při jízdě po dálnici v rychlosti 130 kilometrů v hodině za jednu vteřinu. Pokud se řidič v této rychlosti věnuje pohledu na displej mobilu pouhé tři vteřiny, ujede vůz bez kontroly více než sto metrů. Při rychlosti 90 kilometrů v hodině je to „jen“ 75 metrů.

Více než polovina respondentů přiznala pojišťovně Generali, že svůj mobil používá při řízení i k něčemu jinému než k telefonování. Příkladem může být psaní SMS, na které si během jízdy troufne více než pětina dotazovaných řidiček a řidičů. Nejčastěji Češi napíší za jízdy jedno nebo dvě slova, ale více než pětina z nich si troufne napsat za jízdy jednu a více vět. „Taková nepozornost může být doslova vražedná, což během řízení platí i o focení okolí, nebo dokonce umísťování příspěvků na sociální sítě, v poslední době obzvláště selfie fotek,“ připomíná Jan Marek.

Používání mobilů usnadňuje i to, že přibývá automobilů s automatickou převodovkou. Problémem se stávají i televize zabudované do palubních navigací. Stále častěji můžete, hlavně v kolonách ve městech, spatřit řidiče, kteří mají naladěné buď zprávy, nebo dokonce telenovely. Program lze totiž sledovat i za jízdy. Stačí, když majitel vozu v nastavení potvrdí, že chce sledovat vysílání i na vlastní nebezpečí. Berou na používání mobilů ohled i pojišťovny při likvidaci škod? „Kolegové z odborného úseku takové záležitosti neevidují,“ řekla deníku Metro Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Policie podle ní přijíždí k nehodě za situace, kdy už nelze jednoznačně prokázat, že řidič za jízdy telefonoval, nehledě na to, že se pochopitelně nepřizná.

Nehody v přímém přenosu na sociálních sítích

  • Policie eviduje v posledních letech přibližně tisícovku nehod, kdy jednou z příčin je používání mobilů za jízdy.
  • Jen v roce 2017 registrovali naši dopravní policisté téměř 50 tisíc přestupků za telefonování při řízení. To vychází na téměř 140 případů denně.
  • Větší náchylnost k používání mobilu za volantem mají ženy – analytici to přičítají jejich schopnosti zvládnout více věcí najednou a s tím souvisejícímu riziku nepozornosti.
  • Smrt v přímém přenosu přes Facebook v roce 2017 odvysílaly dvě dívky na Mostecku. Za jízdy ve vysoké rychlosti na čtyřproudové silnici nedaleko Obrnic se natáčely a při tom havarovaly. Jedna z nich však karambol v rychlosti hodně přes sto kilometrů v hodině nepřežila. Živý přenos jejich jízdy plné dopravních přestupků trval čtyřicet minut.
  • Tragicky skončila jízda dvou dívek v americké Kalifornii. Osmnáctiletá Obdulie Sanchezová přenášela jízdu autem přes mobil na Instagramu, ale nezvládla řízení a skončila mimo silnici. Při tom zahynula její mladší sestra.

Komentáře

Hlavní zprávy

Botanická zahrada slaví 50. Slibuje výstavy i nové vstupy

Vizualizace vstupního areálu Sever
vydáno 24. ledna 2019  9:44

První letošní velká výstava se koná v březnu. Skleník Fata Morgana zaplní orchideje.  celý článek

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám