metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Iva Janžurová ve hře Pusťte mě ven! | foto: Divadlo Kalich

Nebojte se do divadla. Pražské letní scény se rozběhly, je jich letos více

  8:59
Divadla za sebou mají jeden z nejnáročnějších roků. S teplým počasím a rozvolňováním se ale diváci mohou konečně vrátit do hledišť. Kromě letních stálic se letos otevřou i nové venkovní scény.

Jelikož si divadla nemohla kvůli pandemii užít klasickou sezonu, přesunou se ven. Diváci se tak mohou kromě již zaběhnutých letních scén, jako jsou například Letní shakespearovské slavnosti, těšit také na nové, zatím naprosto neokoukané projekty.

Hurvínek se poprvé představí i venku
Jednou takovou novinkou je například rozšíření scén Studia Dva. „Po loňské zkušenosti z období mezi dvěma uzávěrami jsme na podzim, kdy začínáme plánovat další letní sezonu, dospěli k názoru, že mnohem jistější bude hrát venku,“ říká marketingový ředitel divadla Tomáš Přenosil.

Letos se obyvatelé metropole mohou těšit po už tradiční scéně na Vyšehradě na další dvě nová, neokoukaná, místa. „Vedly nás k tomu i zkušenosti z posledních let, kdy lidé čím dál více vyhledávali zážitek z open-air divadla. Nově jsme přidali letní scénu na Výstavišti Holešovice a deset dní nás diváci naleznou i na nádvoří Libeňského zámečku,“ dodává Přenosil.

Premiéra

Ve středu 30. června bude mít v Praze pod žižkovskou věží premiéru hra Pusťte mě ven! Hrou v hlavní roli s Ivou Janžurovou v režii její dcery Sabiny Remundové tu Divadlo Kalich odstartuje Hvězdné léto. Diváci se mohou těšit i na hru Silnice s Barborou Hrzánovou a Radkem Holubem. Zazní i koncerty Ondřeje Havelky či Jaromíra Nohavici.

Na své si v létě přijdou i rodiče s dětmi. Divadlo Spejbla a Hurvínka se minulý týden poprvé představilo na letní scéně v Planetáriu. Fanoušci blonďatého chlapce v dřevácích a jeho tatínka si však mohou představení Divadla Spejbla a Hurvínka vychutnat také v rámci festivalu DejVícePraze. Ten bude probíhat celé léto v zahradě hotelu International. Kromě Spejbla a Hurvínka a Dejvického divadla se mohou diváci těšit i na další divadla, jako jsou Semafor, Viola či Sklep.

Útočiště souborům poskytne Senát i Azyl78
Další novinkou léta bude spojení tří divadel přímo na území Senátu. Ve Valdštejnské zahradě se představí soubory Činoherního klubu, Dejvického divadla a Divadla Na Zábradlí. Celá akce nese název Senát pro kulturu a bude probíhat od poloviny července do začátku srpna.

Kromě letních scén, které jsou přímo pod širým nebem, budou mít diváci možnost zhlédnout i představení v manéži. Koncem května otevřelo šapitó Azyl78 své pomyslné brány. Projekt zastřešují Jatka78, která nabízí útočiště ve svém holešovickém stanu hned několika souborům, tanečníky a hudebníky nevyjímaje. A i když se jedná o stan, kontakt s venkovním děním scéna neztrácí.

„Pro mě jsou důležité stromy kolem, tráva a příroda. Je třeba jít divákům naproti, po dlouhém odloučení od kultury. Očekáváme, že radši půjdou do parku než do klasického kamenného divadla,“ říká ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta. 

Seznam pražských letních scén

Festival DejVícePraze

Festival Za dveřmi

 • Kde: Výstaviště Holešovice a centrum Prahy
 • Kdy: 8.–15. 7.
 • Více na: www.zadvermi.cz 

Letní scéna Hudebního divadla Karlín

 • Kde: PVA Expo Letňany
 • Kdy: 1. 7. – 19. 8.
 • Více na: www.hdk.cz

Letní letná

Letní scéna divadla Ungelt

Letní scéna Musea Kampa

Letní scéna Štvanice

Letní scéna Vršovického divadla Mana

Letní shakespearovské slavnosti 

 • Kde: Pražský hrad (Letní zahrada), HAMU
 • Kdy: 28. 6. – 3. 9.
 • Více na: www.shakespeare.cz 

Letní scéna Harfa

Metropolitní léto hereckých osobností

Prima hvězdné léto pod žižkovskou věží 

Senát pro kulturu

Šapitó Azyl78

 • Kde: Výstaviště Praha, v blízkosti parku Stromovka
 • Kdy: 25. 5. – 31. 8.
 • Více na: www.jatka78.cz

Festival VyšeHrátky

 • Kde: Staré purkrabství Vyšehrad
 • Kdy: 3.–5. 9.
 • Více na: www.vysehratky.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek