metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Zásah záchranářů v moskevském metru
Další 1 fotografie v galerii
Zásah záchranářů v moskevském metru | foto: ČTK

Nebojte se jezdit metrem, nehoda jako v Moskvě v Praze vůbec nehrozí

15. července 2014  15:09 Robert Oppelt, Lukáš Hrábek Metro.cz, ČTK
Dnešní nehoda metra v Moskvě si vyžádala už desítky mrtvých a jejich počet stále stoupá. "V pražském metru nic podobného nehrozí. Proti výpadkům proudu má pražské metro v pohotovosti několik záložních zdrojů," uvedla pro deník Metro mluvčí DPP Aneta Řehková. Za bezpečnost metra se postavila i firma Škoda Transportation.

V Moskvě vykolejilo několik vagonů jedné soupravy. Mezi mrtvými je i strojvedoucí soupravy. Moskevská radnice vyhlásila na středu za oběti nehody smutek v hlavním městě. České velvyslanectví nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byl český občan.

Lidé létali vzduchem přes celý vagon

Podle agentury ITAR-TASS mezi oběťmi a zraněnými nejsou žádné děti. Havárie se odehrála na "modré lince" podzemky, mezi dvěma stanicemi na okraji širšího centra metropole - Parkem vítězství a Slovanským bulvárem (Park pobedy a Slavjanskij bulvar). "Je to hrůza. Dolů (do metra) stále scházejí s nosítky. Vynášejí zraněné na povrch. Někdo je v bezvědomí, jiní sténají bolestí," citoval očité svědky server newsru.com.

Zásah záchranářů v moskevském metru.

"Někteří zranění jsou v šoku. Říkali, že je to hodilo přes celý vagon z jednoho konce na druhý. Sami se dostali ven po kolejích," popisoval situaci Nikita Batalov. "Souprava se doslova roztrhla, vagon to zmuchlalo, někteří lidé v něm uvízli. Zraněných je hrozně moc," vyprávěl další svědek televizi LifeNews. U stanice metra zasahovalo šest desítek sanitek a osm vrtulníků.

Může za to vadná výhybka?

K nehodě došlo okolo 9.30 moskevského času, podle záchranářů zřejmě v důsledku prudkého poklesu napětí a následné chybné signalizaci. Ta spustila nouzové zastavení soupravy, v níž tři vagony vykolejily. Vyšetřovatelé však o této verzi pochybují, v médiích se objevily i úvahy o vadné výhybce. Staré výhybky přitom trápí i pražskou podzemku a postupně dochází k jejich výměně.

Připomíná se i kritika údajně havarijního stavu kolejí mezi inkriminovanými stanicemi, kde prý vagony doslova „vibrovaly“, ale vedení podzemky na stížnosti odpovídalo, že je vše v pořádku. Radnice i nyní ujišťuje, že stav trati byl "uspokojivý". Opozice naopak začala tepat do poměrů i v moskevském podzemí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám