metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 18 °C

Sobota, 11. července 2020. Svátek má Olga.
Zásah záchranářů v moskevském metru
Další 1 fotografie v galerii
Zásah záchranářů v moskevském metru | foto: ČTK

Nebojte se jezdit metrem, nehoda jako v Moskvě v Praze vůbec nehrozí

15. července 2014  15:09 Robert Oppelt, Lukáš Hrábek Metro.cz, ČTK
Dnešní nehoda metra v Moskvě si vyžádala už desítky mrtvých a jejich počet stále stoupá. "V pražském metru nic podobného nehrozí. Proti výpadkům proudu má pražské metro v pohotovosti několik záložních zdrojů," uvedla pro deník Metro mluvčí DPP Aneta Řehková. Za bezpečnost metra se postavila i firma Škoda Transportation.

V Moskvě vykolejilo několik vagonů jedné soupravy. Mezi mrtvými je i strojvedoucí soupravy. Moskevská radnice vyhlásila na středu za oběti nehody smutek v hlavním městě. České velvyslanectví nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byl český občan.

Lidé létali vzduchem přes celý vagon

Podle agentury ITAR-TASS mezi oběťmi a zraněnými nejsou žádné děti. Havárie se odehrála na "modré lince" podzemky, mezi dvěma stanicemi na okraji širšího centra metropole - Parkem vítězství a Slovanským bulvárem (Park pobedy a Slavjanskij bulvar). "Je to hrůza. Dolů (do metra) stále scházejí s nosítky. Vynášejí zraněné na povrch. Někdo je v bezvědomí, jiní sténají bolestí," citoval očité svědky server newsru.com.

Zásah záchranářů v moskevském metru.

"Někteří zranění jsou v šoku. Říkali, že je to hodilo přes celý vagon z jednoho konce na druhý. Sami se dostali ven po kolejích," popisoval situaci Nikita Batalov. "Souprava se doslova roztrhla, vagon to zmuchlalo, někteří lidé v něm uvízli. Zraněných je hrozně moc," vyprávěl další svědek televizi LifeNews. U stanice metra zasahovalo šest desítek sanitek a osm vrtulníků.

Může za to vadná výhybka?

K nehodě došlo okolo 9.30 moskevského času, podle záchranářů zřejmě v důsledku prudkého poklesu napětí a následné chybné signalizaci. Ta spustila nouzové zastavení soupravy, v níž tři vagony vykolejily. Vyšetřovatelé však o této verzi pochybují, v médiích se objevily i úvahy o vadné výhybce. Staré výhybky přitom trápí i pražskou podzemku a postupně dochází k jejich výměně.

Připomíná se i kritika údajně havarijního stavu kolejí mezi inkriminovanými stanicemi, kde prý vagony doslova „vibrovaly“, ale vedení podzemky na stížnosti odpovídalo, že je vše v pořádku. Radnice i nyní ujišťuje, že stav trati byl "uspokojivý". Opozice naopak začala tepat do poměrů i v moskevském podzemí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
vydáno 10. července 2020  16:38

Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto...  celý článek

Součástí Prahy bude i Amerika

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  12:26

V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.  celý článek

„Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ Letenský fantom chrání trávník před psy poezií

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  10:18

Na stromy v ulici Jana Zajíce rozvěsil neznámý autor básně nabádající k ohleduplnosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám