metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Elektromobil Peugeot e-208 | foto: Peugeot

Nebojte se překročit hranice, městské elektromobily ujedou až 400 kilometrů

  18:42
150 kilometrů, pokud pojedete ve dne, bez topení, bez klimatizace, nepřekročíte devadesátku… a spousta dalších omezení. Tedy odvézt sebe do práce, děti do školy a na kroužky, zajet na nákupy, maximálně o víkendu na krátký výlet, toť vše. Toto byla realita používání elektromobilů před deseti lety. Dnes už ale dávno neplatí, přestože předsudky vůči elektrickému pohonu stále přežívají. Dnešní elektromobily už dojedou mnohem dál. A veřejné dobíjecí stanice rostou jako houby po dešti.

Příkladem je elektromobil Peugeot e-208. Vůz s atraktivním mladistvým designem, prostorným a útulným interiérem a skvělými jízdními vlastnostmi. Pohodlně v něm může cestovat pět lidí, a přitom jeho zavazadelník pojme až 366 litrů nákladu. Sklopením sedadel naroste jeho přepravní kapacita na obdivuhodných 1163 litrů. Pro každodenní používání vozu je Peugeot e-208 ideální, navíc je díky svým kompaktním vnějším rozměrům a poloměru otáčení 5,2 metrů vhodným společníkem do městského provozu.

Peugeot e-208 je poháněn elektromotorem o výkonu 100 kW neboli 136 koní, který je spojen s baterií o kapacitě 50 kWh. Ta vám zajistí dojezd až 362 kilometrů na jedno nabití. To vám vystačí například na to, abyste přejeli autem Českou republiku ze severu na jih, a ještě budete mít celých 50 kilometrů k dobru. Z východu na západ měří naše země 430 kilometrů vzdušnou čarou, autem je to asi 570 kilometrů, což znamená, že byste museli jednou dobíjet. V rychlodobíječce, kterých je už v Česku kolem 400, budete dobíjet jen necelou půlhodinku.

Elektromobilita zkrátka urazila za několik let obrovský kus cesty. A ještě zdaleka není na konci! Dojezdy elektromobilů totiž stále rostou. Zmíněný Peugeot už dostal extra dávku dokonce dvakrát. Už rok po uvedení na trh mu vzrostl dojezd z 340 na 362 kilometrů, a to výhradně jen technologickými inovacemi, například vylepšením v oblasti motoru, baterie, aerodynamiky, optimalizace hmotnosti či snížení třecích ztrát. Nové ultraúsporné pneumatiky přispěly také svou troškou do mlýna a dojezd byl hned o kousek vyšší.

Druhé navýšení počtu bezemisních kilometrů už se neobešlo bez významnějších zásahů do techniky vozu. Peugeot e-208 tak dostal nový motor o vyšším výkonu. Zvýšení představuje asi 15 % a v praxi znamená to, že místo výkonu 100 kW vyvine až 115 kW. Optimalizována byla také účinnost, což modelu e-208 zajistí prodloužení dojezdu o 10,5 %, tedy o 38 km, na celkových 400 km. Díky točivému momentu 260 Nm je vůz snadno ovladatelný, přičemž jízda je tichá a bez vibrací.

Dojezd 400 kilometrů vám umožní bez obav vyjet za hranice České republiky. Letíte na dovolenou z vídeňského letiště? Bez problémů tam dojedete! Do Berlína na nákupy nové módní kolekce? Proč ne? Do maďarských termálů na prodloužený víkend? I na to vám 400kilometrový dojezd vystačí. A vydáte-li se na vánoční trhy do Drážďan, nemusíte se obávat si ve vašem elektromobilu zatopit. Tepelné čerpadlo, kterým je vůz vybavený, vám totiž zajistí optimální tepelný komfort, aniž byste museli zásadním způsobem obětovat dojezd.

Investice do nových technologií elektromobilu e-208 se Peugeotu evidentně vyplácejí, protože od začátku letošního roku tento model kraluje segmentu malých elektromobilů a je také nejprodávanějším elektrickým vozem ve Francii, tedy na nejvýznamnějším trhu značky Peugeot. Zle se mu nevede ani v Česku, kde je na čtvrté pozici v rámci segmentu, hned za svým bratrem elektrickým SUV Peugeot 2008. Od uvedení na trh v roce 2019 se modelu Peugeot e-208 prodalo na evropském trhu už více než 110 000 kusů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek