metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido
Na nové byty od Central Group si Rusové a Bělorusové podporující válku musejí nechat zajít chuť. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nechceme vás! Ruská invaze na Ukrajině vyvolává v Česku různé formy odporu

  19:23
Neprodáme byty Rusům a Bělorusům. K developerské společnosti Central Group se připojují další české firmy. Mají vlastní protiputinovské sankce.

Zrušíme Gogola v divadle, přestaneme hrát Čajkovského, z knihoven vyřadíme ruské klasiky. Tak reagují mnozí Češi na některá protiruská opatření, jimiž vyjadřují nesouhlas s přepadením Ukrajiny. Rusové se obávají, že si teď Češi budou vybíjet zlost na nich i na všem, co je s jejich zemí spojené.

„Nemíříme na Rusy a Bělorusy obecně. Do byznysu politika nepatří, ale pokud barbarská politika těchto dvou zemí vyvolala válku a utrpení milionů, byznys musí podle svých možností reagovat,“ komentuje zákaz prodeje bytů Rusům a Bělorusům Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

Firma nyní pozastavila nabídku a prodej nemovitostí ve všech svých projektech občanů obou zmiňovaných států. „Výjimku mohou mít pouze ti, kteří se písemně distancují od politiky svých států vůči Ukrajině,“ připomíná a dodává, že současně podpoří bezplatnou zdravotní péči o ženy a děti, které uprchly z domovů do Česka. Pro Central Group představuje ruská klientela poměrně významný podíl zákazníků.

Sledujeme pečlivě sankční seznamy
Společnost Skanska, jež se také zabývá výstavbou rezidenčních objektů, s podobným krokem nepočítá. I proto, že Rusové představují, na rozdíl od Central Group, zanedbatelné množství klientely. „Momentálně se snažíme pomáhat vlastní dobrovolnickou činností, firemní sbírkou, ale také finanční podporou v hodnotě 2,4 milionu korun, kterou naše firma zatím uvolňuje na pomoc válečným uprchlíkům v České republice, Polsku i přímo na Ukrajině,“ vysvětluje Renata Vildomcová, vedoucí marketingu a komunikace Skanska Reality. Skanska současně pečlivě prověřuje sankční seznamy, tím si udržuje přehled, pokud by zájem o bydlení či jiné objekty projevovaly zahraniční subjekty zahrnuté do těchto seznamů.

Ubytování? Až když odsoudíte válku
„Specializovanou“ sankci zavedl již v roce 2014 ostravský hoteliér Tomáš Krčmář, který odmítl ubytovávat ruské občany, pokud písemně neodsoudili anexi Krymu. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu, ten dal hoteliérovi za pravdu. Názor některých právníků je ale v tomto směru nejednoznačný. Varují, že nepodepsat takové odsouzení nemusí být výrazem podpory Putina, ale třeba jen strach, čemu by byli lidé vystaveni, až se vrátí do Ruska.

Chceme vyslat signál, že agrese je nesmysl
K blokaci ruských a běloruských turistů teď nově přistoupil hoteliér Lukáš Pytloun. Uvědomuje si kontroverznost takového kroku, na druhou stranu si neumí představit, že poskytne ubytování ruským občanům a současně ho nabídne ukrajinským běžencům. „Chceme vyslat jasný signál občanům Ruska a Běloruska, že dokud neskončí nesmyslná vojenská agrese proti svobodné a svrchované Ukrajině, mají u nás dveře zavřené,“ říká Lukáš Pytloun, zakladatel a generální ředitel hotelové sítě. Chápe, že ne všichni Rusové s Putinem souhlasí. „Musí ale přece něco udělat a nenechat zabíjet nevinné lidi,“ dodává pro deník Metro hoteliér.

K podobnému kroku jako Central Group se odhodlali i další developeři. „Byty ruským zájemcům budeme prodávat i nadále, ale pouze těm, kteří se distancují od neomluvitelné válečné agrese Ruska vůči suverénní Ukrajině,“ říká deníku Metro Evžen Korec, majitel firmy Ekospol.

Už v úterý ohlásila developerská společnost GARTAL, že otevírá ukrajinským ženám a dětem pokoje v bývalém hotelu Mars v Praze, který firma vlastní. Její majitel Rostislav Petchenko, který pochází z ukrajinského města Cherson, nabízí uprchlým Ukrajincům také materiální pomoc. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek