metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Čtvrtek, 22. srpna 2019. Svátek má Bohuslav.
Na Nikolajce staví společnost Central Group.
Další 3 fotografie v galerii
Na Nikolajce staví společnost Central Group. | foto: Metro.cz

Nechceme zastavěnou Nikolajku! Proti novým domům už bojují tisíce lidí

7. března 2014  11:18,  aktualizováno  15:59 ČTK
Pod petici proti výstavbě obytných domů v ulici U Nikolajky na Praze 5 se podepsalo na 2000 lidí. Dva domy na Smíchově začala stavět firma Central Group a podle místních jsou domy předimenzované a zhorší dopravu a životní prostředí v okolí. Kritici stavby zároveň tvrdí, že firma překročila míru maximální povolené zastavěnosti pozemku, a to zhruba o 20 procent. Společnost Central Group s tvrzením lidí nesouhlasí, když žádala o stavební povolení, žádné limity na pozemku nebyly.

"Petice i s urbanistickým posudkem byly předány magistrátu hlavního města a ministerstvu pro místní rozvoj," uvedl předseda Strany zelených v Praze 5 a zástupce platformy ZaPět Lukáš Budín. Developerská firma Central Group chce v lokalitě postavit dva domy s více než stovkou bytů. Stavbu zahájila společnost v prosinci loňského roku, když na pozemku vykácela zhruba 400 stromů.

Protestující obyvatelé, kteří založili občanské sdružení, zároveň tvrdí, že developer překračuje zákonem stanovenou míru maximální zastavěnosti pozemku. "Central Group překročil míru využití území o 2700 metrů čtverečních obytné plochy, to činí zhruba 20 procent z celkové obytné plochy samotného projektu," uvedl Budín s tím, že si lidé nechali zpracovat posudek od architekta.

Stavba může narušit blízký kopec

Geotechnická studie, kterou si nechalo občanské sdružení zpracovat na ČVUT, pak poukazuje rovněž na možné narušení stability přilehlého svahu a ohrožení stávajících domů sesuvem půdy v ulicích Nad Mrázovkou a U Mrázovky. Protestující obyvatele podpořilo také vedení radnice Prahy 5, která se připojila k probíhajícím žalobám na stavební projekt.

Developerská firma s výtkami nesouhlasí. "V době, kdy společnost Central Group projednávala územní rozhodnutí a následně stavební povolení, byla dotčená plocha bez určených koeficientů zástavby v územním plánu," uvedl obchodní ředitel firmy Jiří Vajner. Koeficient byl prý doplněn až později, a to v době, kdy už firma získala územní rozhodnutí i stavební povolení.

Protesty proti stavbě začaly již v roce 2004. Firma na Nikolajce chce vystavět dva bytové domy s více než stovkou bytů. Místní obyvatelé se bojí, že výstavba zhorší kvalitu života, zlikviduje zeleň a zatíží ulice novou dopravou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Festival, který brzy oživí krajinu u zaniklé osady

Stojí tu už jen šest ruin domů, ale lidé se sem vracejí.
vydáno 21. srpna 2019  18:25

Stojí tu už jen šest ruin domů, ale lidé se sem vracejí.  celý článek

Vadí koloběžky či tříkolky v centru

Místo segwayů teď jezdí v centru turisté na elektrických koloběžkách a...
vydáno 21. srpna 2019  16:25

Tři stovky obyvatel Prahy 2 odmítly elektrická vozítka v anketě. Chodci uskakují před stále novými druhy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám