metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Úterý 4. října 2022. Svátek má František

Další 3 fotografie v galerii
Na Nikolajce staví společnost Central Group. | foto: Metro.cz

Nechceme zastavěnou Nikolajku! Proti novým domům už bojují tisíce lidí

  11:18,  aktualizováno  15:59
Pod petici proti výstavbě obytných domů v ulici U Nikolajky na Praze 5 se podepsalo na 2000 lidí. Dva domy na Smíchově začala stavět firma Central Group a podle místních jsou domy předimenzované a zhorší dopravu a životní prostředí v okolí. Kritici stavby zároveň tvrdí, že firma překročila míru maximální povolené zastavěnosti pozemku, a to zhruba o 20 procent. Společnost Central Group s tvrzením lidí nesouhlasí, když žádala o stavební povolení, žádné limity na pozemku nebyly.

"Petice i s urbanistickým posudkem byly předány magistrátu hlavního města a ministerstvu pro místní rozvoj," uvedl předseda Strany zelených v Praze 5 a zástupce platformy ZaPět Lukáš Budín. Developerská firma Central Group chce v lokalitě postavit dva domy s více než stovkou bytů. Stavbu zahájila společnost v prosinci loňského roku, když na pozemku vykácela zhruba 400 stromů.

Protestující obyvatelé, kteří založili občanské sdružení, zároveň tvrdí, že developer překračuje zákonem stanovenou míru maximální zastavěnosti pozemku. "Central Group překročil míru využití území o 2700 metrů čtverečních obytné plochy, to činí zhruba 20 procent z celkové obytné plochy samotného projektu," uvedl Budín s tím, že si lidé nechali zpracovat posudek od architekta.

Stavba může narušit blízký kopec

Geotechnická studie, kterou si nechalo občanské sdružení zpracovat na ČVUT, pak poukazuje rovněž na možné narušení stability přilehlého svahu a ohrožení stávajících domů sesuvem půdy v ulicích Nad Mrázovkou a U Mrázovky. Protestující obyvatele podpořilo také vedení radnice Prahy 5, která se připojila k probíhajícím žalobám na stavební projekt.

Developerská firma s výtkami nesouhlasí. "V době, kdy společnost Central Group projednávala územní rozhodnutí a následně stavební povolení, byla dotčená plocha bez určených koeficientů zástavby v územním plánu," uvedl obchodní ředitel firmy Jiří Vajner. Koeficient byl prý doplněn až později, a to v době, kdy už firma získala územní rozhodnutí i stavební povolení.

Protesty proti stavbě začaly již v roce 2004. Firma na Nikolajce chce vystavět dva bytové domy s více než stovkou bytů. Místní obyvatelé se bojí, že výstavba zhorší kvalitu života, zlikviduje zeleň a zatíží ulice novou dopravou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek