metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek)
Další 1 fotografie v galerii
Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nechcete kupovat nový obraz? Můžete si ho v artotéce půjčit

1. prosince 2018  5:55 Anna Portešová
V městské knihovně získáte dílo Moneta nebo Renoira.

Toužíte-li po oživení svého domova výtvarnými díly z rukou klasiků, ale není to ve vašich finančních možnostech, artotéka Městské knihovny v Praze vám dává možnost. A to zcela zdarma. Na pobočce Opatov si ve speciálním oddělení můžete kromě knížek vypůjčit i obrazy a stačí vám k tomu pouze platný čtenářský průkaz.

Obrazový fond artotéky je skutečně bohatý. Naleznete v něm přes devět tisíc děl. Od originálních českých grafik druhé poloviny 20. století až po celou škálu uměleckých reprodukcí českých a světových autorů. Výjimkou ne- jsou ani velká jména.

„Nejžádanějšími autory jsou impresionisté a postimpresionisté, jako například Monet, Renoir nebo van Gogh. Lidé si ale rádi půjčují i pop-art od Warhola. Z Čechů jsou oblíbeni Adolf Born či Max Švabinský,“ říká knihovnice Viola Neubauerová.

Artotéka

  • Vysněný obraz si můžete vybrat i z pohodlí domova. Snadno si jej vyhledáte v on-line katalogu Městské knihovny v Praze.
  • Název artotéka se skládá z latinského „ars“ (umění) a řeckého „téké“ (úschovna). Poprvé byl použit ve Švédsku v roce 1964.
  • Maximální limit výpůjček je: čtyři grafiky, dvacet reprodukcí a šedesát knižních publikací.

Vypůjčit si můžete i současné autory. Artotéka svou sbírku totiž stále doplňuje novými kousky. Kromě obrazů mají zájemci možnost vybírat i z rozsáhlého knižního fondu s uměleckým zaměřením, takže na své si tu přijde skutečně každý milovník umění. Výpůjční doba obrazu je 26 týdnů, ale není problém výpůjčku prodloužit. Pokud si tedy obraz nikdo nerezervuje, může výpůjčka trvat jeden kalendářní rok.

Artotéka navíc pravidelně pořádá výstavy ve foyer jihoměstské knihovny. Každý měsíc si můžete prohlédnout malou expozici jednoho ze současných malířů, grafiků, fotografů, ilustrátorů či sochařů.

Vlastní pojem artotéka není ve světě ani v Česku žádnou novinkou. První půjčovny obrazů vznikly ve Spojených státech koncem 19. století a zanedlouho doputovaly i do Evropy. Česká artotéka byla otevřena v roce 1983, jako speciální oddělení pobočky Opatov.

„Pro obrazy si chodí různé skupiny nadšenců. Někteří návštěvníci obrazy stále obměňují, protože mají rádi změnu. Další skupinou zájemců jsou ti, kteří si obrazy půjčují například kvůli nějaké akci, často jsou to filmaři nebo studenti. Chodí ale i tací, kteří si půjčují jedno dílo stále dokola. Na obraz si zvykli a mají ho rádi,“ charakterizuje návštěvníky Neubauerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám