metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 11 °C

Pondělí, 18. listopadu 2019. Svátek má Romana.
Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto
Větší foto
Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

Nechtějí místopis. „Zvýhodní nepoctivce,“ tvrdí taxikář

15. října 2019  16:56 Filip Jaroševský Metro.cz
Novela silničního zákona má vyjít vstříc alternativním přepravcům. Podle nich jsou v ní však stále díry.

Žádný taxametr, charakteristická střešní svítilna s nápisem TAXI ani povinně složené zkoušky z místopisu. Pravidla pro taxikáře i řidiče alternativních přepravních platforem se mají brzy sjednotit a také podstatně zjednodušit. Umožnit to má novela zákona o silniční dopravě, kterou se v těchto dnech chystá schvalovat Poslanecká sněmovna.

Řada řidičů má však strach, že se na poslední chvíli budou některé podmínky měnit. „Pozměňovací návrhy, které se nám dostaly do ruky, jsou buď rozumné a vhodně novelu doplňují, na druhou stranu jsou tu i věci, které jsou naprosto proti. Mám na mysli například testy z místopisu, které v současnosti vážně nemají smysl. Všichni jsme si jimi prošli a nic nám nepřinesly. Mnoho z nás je dělalo dávno v minulosti, nyní jsou Praha a okolí stejně úplně jiné,“ říká pro deník Metro řidič Blahoslav Tesárek, který stejně jako většina jeho kolegů používá při svých jízdách po Praze hlavně navigaci či aplikace typu Waze.

Změna zákona

  • Nově budou muset například být všechna vozidla provozující taxislužbu označena evidenční nálepkou za zhruba 500 korun vydanou místním dopravním úřadem.
  • Podle klasických taxikářů například Uber a Taxify porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence, a navíc nemusí splňovat stejné podmínky jako provozovatelé klasických taxislužeb. To se má nyní změnit.

On sám sice umí cestu nazpaměť, ale aplikace prý umí lépe než jakýkoli řidič monitorovat aktuální dopravní situaci a alternativní trasy. „Taková je realita a není důvod, proč vyžadovat místopis. Navíc právě místopisné testy znemožňují jezdit po celé České republice. Proč by měl mít na jízdu po Karlových Varech monopol úzký počet taxikářů, kteří se podle toho budou chovat? Nic je nebude nutit zlepšovat servis a chovat se vstřícně ke klientům, když mají své jisté,“ dodává Tesárek, který je také členem Asociace řidičů alternativních taxislužeb, jež sdružuje především řidiče jezdící pro Uber, Bolt či Taxify.

Mobilní aplikace by podle současné podoby novely měly všem řidičům, kteří vozí cestující, nahradit nejen místopis, ale i taxametr. Klíčovou změnou v novele je totiž také zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Jen v Praze se mají změny zákona dotknout zhruba osmi tisíc taxikářů, další skoro tři tisíce řidičů jezdí pro alternativní přepravce.

Ironií je, že novelou nejsou příliš nadšeni ani klasičtí „dročkaři“. Zástupci Sdružení českých taxikářů, kteří loni v Praze proti alternativním přepravcům několikrát protestovali, si posteskli, že nebyli při sestavování novely zapracovány jejich připomínky. Žádná aplikace podle nich poctivý taxametr spolehlivě nenahradí.

Výhrady měli také zástupci alternativní přepravní platformy Bolt. Míní, že problémem je především navrhovaná zodpovědnost řidiče. V reálném čase totiž nebude jednoduché na dálku ohlídat, zda zaregistrovaný řidič používající aplikaci nepředá vozidlo i telefon někomu zcela jinému. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám