metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

Nechtějí místopis. „Zvýhodní nepoctivce,“ tvrdí taxikář

  16:56
Novela silničního zákona má vyjít vstříc alternativním přepravcům. Podle nich jsou v ní však stále díry.

Žádný taxametr, charakteristická střešní svítilna s nápisem TAXI ani povinně složené zkoušky z místopisu. Pravidla pro taxikáře i řidiče alternativních přepravních platforem se mají brzy sjednotit a také podstatně zjednodušit. Umožnit to má novela zákona o silniční dopravě, kterou se v těchto dnech chystá schvalovat Poslanecká sněmovna.

Řada řidičů má však strach, že se na poslední chvíli budou některé podmínky měnit. „Pozměňovací návrhy, které se nám dostaly do ruky, jsou buď rozumné a vhodně novelu doplňují, na druhou stranu jsou tu i věci, které jsou naprosto proti. Mám na mysli například testy z místopisu, které v současnosti vážně nemají smysl. Všichni jsme si jimi prošli a nic nám nepřinesly. Mnoho z nás je dělalo dávno v minulosti, nyní jsou Praha a okolí stejně úplně jiné,“ říká pro deník Metro řidič Blahoslav Tesárek, který stejně jako většina jeho kolegů používá při svých jízdách po Praze hlavně navigaci či aplikace typu Waze.

Změna zákona

  • Nově budou muset například být všechna vozidla provozující taxislužbu označena evidenční nálepkou za zhruba 500 korun vydanou místním dopravním úřadem.
  • Podle klasických taxikářů například Uber a Taxify porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence, a navíc nemusí splňovat stejné podmínky jako provozovatelé klasických taxislužeb. To se má nyní změnit.

On sám sice umí cestu nazpaměť, ale aplikace prý umí lépe než jakýkoli řidič monitorovat aktuální dopravní situaci a alternativní trasy. „Taková je realita a není důvod, proč vyžadovat místopis. Navíc právě místopisné testy znemožňují jezdit po celé České republice. Proč by měl mít na jízdu po Karlových Varech monopol úzký počet taxikářů, kteří se podle toho budou chovat? Nic je nebude nutit zlepšovat servis a chovat se vstřícně ke klientům, když mají své jisté,“ dodává Tesárek, který je také členem Asociace řidičů alternativních taxislužeb, jež sdružuje především řidiče jezdící pro Uber, Bolt či Taxify.

Mobilní aplikace by podle současné podoby novely měly všem řidičům, kteří vozí cestující, nahradit nejen místopis, ale i taxametr. Klíčovou změnou v novele je totiž také zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Jen v Praze se mají změny zákona dotknout zhruba osmi tisíc taxikářů, další skoro tři tisíce řidičů jezdí pro alternativní přepravce.

Ironií je, že novelou nejsou příliš nadšeni ani klasičtí „dročkaři“. Zástupci Sdružení českých taxikářů, kteří loni v Praze proti alternativním přepravcům několikrát protestovali, si posteskli, že nebyli při sestavování novely zapracovány jejich připomínky. Žádná aplikace podle nich poctivý taxametr spolehlivě nenahradí.

Výhrady měli také zástupci alternativní přepravní platformy Bolt. Míní, že problémem je především navrhovaná zodpovědnost řidiče. V reálném čase totiž nebude jednoduché na dálku ohlídat, zda zaregistrovaný řidič používající aplikaci nepředá vozidlo i telefon někomu zcela jinému. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek