metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina
Útok (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Nechtěl jsem ji zabít, byl jsem opilý, tvrdí obžalovaný z vraždy

  12:43
Pětašedesátiletý Jaromír Navrátil obžalovaný z vraždy družky dnes před soudem odmítl, že by chtěl ženu loni v září v pražském bytě usmrtit. Byl prý silně opilý a nic si nepamatuje. Jeho čtyřicetiletá partnerka podle něj také pila alkohol. Soudy muže v minulosti sedmnáctkrát trestaly za krádeže i násilí a má za sebou celkem 19 let ve vězení. Podle obžaloby nechal ženu vykrvácet z přeťaté tepny na předloktí. Za zvlášť trýznivou vraždu mu hrozí až výjimečný trest. Případ dnes začal projednávat Městský soud v Praze, pokračovat bude 17. dubna.

Podle státní zástupkyně se Navrátil 28. září pohádal pozdě večer s družkou v jejich domácnosti v Sládkovičově ulici v Praze 4. Ženu prý napadl v úmyslu ji usmrtit. Oběť údajně udeřil pěstí a několikrát bodl do břicha a zad. Další ranou probodl předloktí a přeťal jí tak vřetenní a loketní tepnu. Ženu prý nechal krvácet a bránil její záchraně - údajně vyhodil z okna mobilní telefon, kterým se pokoušela přivolat pomoc, a později nereagoval na výzvy policistů, aby otevřel dveře od bytu.

Policie nakonec vstupní dveře otevřela násilím, žena ale mezitím zemřela. Celkem podle znalců umírala několik desítek minut a po celou dobu byla při vědomí. Údajně by jí přitom zachránila život i laická první pomoc, například zaškrcení okolí rány.

Ráno byl na houbách

Navrátil soudu řekl, že se měli s družkou rádi, jejich soužití ale komplikovalo pití alkoholu. Osudný den jel ráno na houby, kde vypil s kamarády zhruba šest desetistupňových piv. Vrátil se domů, kde nechal družce hřiby k očištění, a šel do obchodu na dalších šest piv. Pak pokračoval do restaurace, kde si dal zhruba deset dvanáctek a celkem tři velké panáky vodky a slivovice.

Po návratu domů zhruba ve 22.00 se prý s družkou zřejmě pohádal, podrobnosti si ale nepamatuje. Probral se prý až ve chvíli, když policie rozrazila dveře, klečel údajně nad ženou, které se snažil dávat umělé dýchání. „Nevzpomínám si, jak to začalo. Nějaká hádka tam byla, i jsme se napadli, pak nevím vůbec nic. Asi mi vyhodila počítač a na to konto jsem ji vyhodil z okna mobil,“ uvedl Navrátil. Tvrdí, že nevěděl o zranění družky, protože všude byla tma. „Nechtěl jsem jí ublížit, nebo usmrtit, měli jsme se celkem rádi, bylo to úplně v afektu,“ dodal.

Jinou ženu připravil o oko

Navrátil uvedl, že byl zvyklý hodně pít alkohol a jeho družka pila denně zhruba dva až tři litry vína, přičemž užívala prášky předepsané psychiatrem. Podle soudu byl Navrátil v minulosti trestaný většinou za krádeže. Byl odsouzen také za těžké ublížení na zdraví, když jistou ženu připravil úderem o oko. „Začala na mě řvát, dal jsem jí jednu facku. Nikdo neví, jestli spadla, nebo ho měla nemocné, ale přišla o oko,“ dodal Navrátil.

Soud vyslechl soudní znalce z oboru psychiatrie a soudního lékařství. Hovořili také policisté, kteří zasahovali při zářijové tragédii. Uvedli, že Navrátil byl agresivní a museli ho spoutat. Soudce Petr Novák projednal všechny důkazy a jednání odročil na 17. dubna, kdy chce vyslechnout soudního znalce psychiatra, který dnes nemohl přijít. Žalobkyně ani Navrátilova obhájkyně nemají další návrhy na dokazování, takže by soud mohl v příštím termínu vynést rozsudek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  9:02

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek