metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Strašnický bazén (rok 2014) | foto: Metro.cz

Nechtěný bazén, skládka i atrakce. Strašnický pozemek je kuriozitou

  6:59
Majitel zatopeného pozemku v Praze 10 ani po letech nenašel shodu s nájemníky.

Říká se, že dobrý soused by si měl žít především svým vlastním životem, nikoliv tím vaším. Obyvatelé bytových domů v ulicích Ke Strašnické a Gutově nedaleko metra Strašnická se však tímto pravidlem mohou řídit jen těžko. Mezi těmito domy se totiž nachází zabetonovaný a s přestávkami zatopený pozemek v místě, kde by mohl být dvůr. Zadní dveře neznají místní jinak než zamčené. Po jejich otevření by totiž následoval pád z výšky na mokrý beton. Když zde ještě vznikal z dešťovky větší rybník, hnízdily tu kachny. Voda tu vlétě zasmrádá, v zimě zase vytváří kluziště. Deník Metro se na místo vypravil.

Dvacetiletá kauza
„Pozemek je, jak vidíte, z jedné strany obehnán vysokou neprůhlednou ohradou. Z ostatních stran stojí domy. Nedávno se mě tu jedna slečna ptala, jestli neznám majitele, protože ta ohrada je špatně zajištěná, spadl jí tam pes a ošklivě se zranil na zádech. Tahle naše kuriozita obecně přitahuje pozornost mladých zvědavých lidí. Viděla jsem, jak tam kluk vysazoval holku, aby se koukla, co tam je,“ vypráví nám obyvatelka jednoho z domů, paní Věra, jež si nepřála uvést celé jméno.

Byla to právě ona, která deníku Metro umožnila v roce 2014 poprvé o místním problému napsat a pořídit několik fotografií „strašnického bazénu“ z okna jejího bytu. Celá situace se stojící vodou prý započala již v jednadevadesátém roce. Původně tu mělo být podzemní parkování, uvažovalo se i o dětském hřišti. Problém však trvá léta, náprava je v nedohlednu. „Občas to tu slouží jako skládka. Lidé sem házejí nejrůznější smetí. Není to zrovna pěkný výhled,“ dodává Věra.

Dohoda v nedohlednu
Jednatel společnosti, která pozemek vlastní, tu chtěl v minulosti postavit garáže a další byty. Ačkoliv mu není mínění místních příliš nakloněno, při naší společné komunikaci za poslední roky deník Metro opakovaně ujišťoval, že za celou situaci nenese zodpovědnost. Aby mohl svůj původně plánovaný projekt dokončit, musí dostat na svou stranu okolní nájemníky. Firma totiž nechala pozemek pro svůj záměr nejprve vybetonovat. Poté ale narazila na odpor ze strany sousedů. Ti totiž odmítli dát souhlas se stavbou. Podle mluvčího radnice Prahy 10 Jana Hamrníka proto jednatel Jiří Marian v nedávné době na místním stavebním úřadě nezávazně konzultoval případnou změnu stavby. Povolení má ale zatím jen na garáže. „Stavba garážového domu na dotčených pozemcích v katastrálním území Strašnice byla zahájena na základě pravomocného stavebního povolení. To již nemůže pozbýt platnosti,“ vysvětluje Hamrník.

250 podpisů
Za vodu na pozemcích, kterou majitel neodčerpával včas, firma dříve zaplatila městské části desetitisícovou pokutu. Po vydání článku v deníku Metro, který na problém poprvé upozornil na podzim 2014, však dostal majitel další pokutu, tentokrát dvě stě tisíc korun. Sám Marian ale vždy s deníkem Metro jednal korektně, a jak se ukázalo, v maximální míře otevřeně. Ze slepé uličky se mu však ani po letech vymotat nepodařilo. Novinkou je pouze to, že se firmě podařilo dojít ke shodě s výborem Společenství vlastníků jednotek (SVJ).

„Abychom mohli pokračovat ve stavění, musíme stavět stavbu na vlastním pozemku. Proto se musí nejprve vyřešit vlastnické vztahy pod stavbou a to vyžaduje stoprocentní souhlas všech vlastníků. Směna pozemků mezi naším vlastnictvím a vlastnictvím Společenství vlastníků jednotek SVJ je ze strany výborů SVJ připravena, ale zákonný požadavek stoprocentního souhlasu je u asi 250 vlastníků technicky neřešitelný. Vždy se nějaký nesouhlasný názor najde. Proto, myslím, obě strany vyčkáváme, až se změní legislativa, která nám umožní pokračovat ve stavbě – v souladu s dalšími platnými zákony, které takový postup předpokládají,“ vysvětluje pro Metro Marian.

Jediné řešení mimo souhlasné stanovisko vlastníků by bylo podle něj soudní řízení. Na to ale Marian ani jeho kolegové nemají chuť ani čas. „V této společnosti se odmítám soudit s kýmkoliv o cokoliv. I, nebo zejména, o právo. My jsme připraveni okamžitě zajistit z naší strany souhlas a následné kroky k pokračování stavby nebudeme bojkotovat žádným postojem,“ doplňuje pro deník Metro Marian.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy