metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 25 °C

Sobota, 31. července 2021. Svátek má Ignác.

Dalších 6 fotografií v galerii
Trenér Zach Harrod | foto: Archiv Zach HarrodMetro.cz

Nedělám z kluků lepší hráče. Chci, aby z nich byli lepší muži, říká trenér amerického fotbalu

  15:55
Před lety přijel Zach Harrod do Česka, chtěl vidět Evropu, cestovat a šířit kolem sebe pozitivní vliv. Protože miluje americký fotbal, začal ve svém volnu hrát svou oblíbenou hru. Teď je trenérem juniorky pražských Lions, má českou ženu a do Čech zve hráče z USA. A ti tu září. Kdo na jeho tréninku promluví anglicky, ten dostane trest a klikuje. Proč do Čech vezl kufr plný džínů se dočtete v tomto rozhovoru.

Co láká zámořské hráče na české lize?

Jsou to většinou kluci po univerzitě. V Americe pokud nejsi úplně nejlepší, tak nemáš šanci se fotbalem živit. Většinou jde každý rok ze všech divizí do nejvyšší soutěže jen jedno procento hráčů, zbytek hledá, kde by se uchytil. Pak jsou kluci, kteří chtějí třeba cestovat a dál hrát hru, kterou milují. Těm posílám fotky Prahy a zvu je k nám. Třeba jeden z našich nejlepších hráčů Dustin Haines ale v Česku není jen pro to, aby si vydělal a viděl svět. On chce mít i pozitivní vliv na lidi kolem sebe. Ve svém volnu a zadarmo trénuje naše juniorské rozehrávače.

Jsou Američané v Česku hvězdy?

Dám příklad z letošní sezóny. Všichni američtí hráči, kteří k nám letos přišli, byli tou nejlepší variantou na svou pozici, kterou jsme v týmu měli. Jsou tak dobří mimo jiné i proto, že fotbal hrají už od mala. S hrou začínají už od svých osmi let.

Od kolika let se můžou děti přidat do vašeho týmu?

Našemu nejmladšímu hráči je dvanáct let, ale chceme otevřít tréninky pro hráče už od jedenácti let.

Nebojí se rodiče vodit děti na vaše tréninky?

Bojí. Už jsem se setkal s případem, kdy jednomu klukovi americký fotbal učaroval, ale pak došel s tím, že mu ho mamka zakázala. Díval se doma na video s názvem Největší rány roku a ona dostala strach. To co je k vidění na Youtube, je ale úplně jiná úroveň, než hrajeme my. Nejmladší hráči se navíc při hře neskládají. Tyto děti mají na sobě šátky a ty si při akcích ztrhávají. K tomu můžu dodat zajímavost z USA. V Americe se víc vážných zranění kolene stane při fotbale než při americkém fotbale.

Hledáte nové hráče?

Nabíráme po celý rok, ale za chvíli nás čeká pauza. Juniorka končí tréninky v listopadu a tito kluci dostanou individuální plán a trénuji přes zimu v posilovně sami. Ti mladší trénují v kroužcích i přes zimu v tělocvičně pod dohledem trenéra. Další sezóna začíná až na jaře. Tréninky startují v březnu.

Může se k vám přidat i dospělý?

Zrovna probíhá nábor do seniorského klubu. Loni při náboru k nám přišel kluk, který dělal atletiku a ten si našel cestu na hřiště fakt rychle. Máme i hráče, kteří začali hrát teprve loni a během sezony se vypracovali i na první místo na své pozici.

Které schopnosti člověk musí mít, aby z něj byl dobrý hráč?

Myslím, že je možná důležitější to, co se děje mezi ušima, než to co dělají nohy. Americký fotbal je inteligentní sport. Vůbec to není hra jedenácti magorů, kteří se při každé akci srazí. Každý z těch jedenácti hráčů má svůj úkol, když ho nesplní, tak pokazí hru celému týmu. To je to, co mám na téhle hře rád. Vemte si třeba fotbal. Když jsem přijel prve do Čech a sledoval jsem fotbalový nároďák - Baroše, Nedvěda, tak mě to bavilo. Ale přiznám se, že ne moc dlouho. V tomhle je americký fotbal lepší. My těch jedenáct hráčů potřebujeme. Když máme na hřišti fakt dobrého kluka a ten kolem sebe nemá aspoň průměrné hráče, tak jeho schopnosti nebudou vidět. Ve fotbale si myslím, že je to trochu jinak. Pokud je někdo hvězda, tak je hvězda tak jako tak.

Co lákalo na Česku tebe?

Prahu jsem znal z fotek a třeba z filmu Mission Impossible. Takže jsem věděl, že existuje.... Pracoval jsem pro Křesťanskou sportovní organizaci, která měla v Nymburce projekt, a tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Když jsem sem v roce 2004 jel poprvé, tak mi táta radil, ať do Česka vezmu kufr plný džínů a tady je prodám, že na tom strašně vydělám. Do dneška se tomu spolu smějeme. A co mě tu lákalo? Mám rád výzvy. Nejde mi jen o to, aby naši junioři byli dobří na hřišti, já chci aby byli dobří ve všem. Od rodičů mi musí donést podepsaný papír, kde jsou jejich známky ve škole. Nechci je nějak hrozně moc kontrolovat, ale záleží mi i na tom jací jsou mimo hřiště. Sport není jen zábava a koníček. Sport by nás měl i učit, jak se můžeme stát lepším člověkem. Pokud z našich hráčů nejsou lepší muži, tak jsem selhal.

Komentáře

Hlavní zprávy

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

V oblékání Češi neprohrají. Za módní lúzry jsou Francouzi

vydáno 29. července 2021  18:08

Na letošní nové uniformy Českého olympijského týmu kombinující staročeské a japonské prvky se sype jeden negativní komentář za druhým. Stejně jako na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy