metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Uwe Anspach/dpa

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

  15:03
Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními. Právě v tomto období, kdy se spotřebují zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v létě, bývá jeho hladina nejnižší. Zejména v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem vitaminu D téměř 50 procent naší populace. Nové poznatky o tomto vitaminu ukazují, že jeho nedostatek může mít vážné důsledky.

Hlavní úlohou vitaminu D je udržování rovnováhy vápníku a fosforu přímým účinkem na střevo, ledviny a kost: zvyšuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě a ledvinách, ovlivňuje novotvorbu kosti a její mineralizaci. „Významný nedostatek vitaminu D vede k těžkým poruchám imunity a snížená hladina vitaminu D je spojena s vyšším výskytem virových infektů horních cest dýchacích,“ říká Pavel Těšínský, předseda Česká společnost klinické výživy a intenzivní metabolické péče.

Vitamin D totiž umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. „Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou. Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitaminu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt tzv. autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním – příkladem je roztroušená skleróza,“ upřesňuje Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoře.

D2 a D3

  • Vitamin D neboli kalciferol má dvě skupiny – vitamin D2 ergokalciferol, který je rostlinného původu, a D3 – cholekalciferol, jenž je živočišného původu. Vzniká v kůži působením ultrafialového záření, jeho dalším zdrojem je rostlinná a živočišná strava.
  • Denní potřeba vitaminu D je 200–2000 IU (mezinárodních jednotek). Výrazně vyšší přísun je pak doporučován v těhotenství. Typickým projevem nedostatku je osteoporóza, častější zlomeniny, zvláště pak ve vyšším věku.

Přirozeným zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Dospělý jedinec je ze slunce schopen získat až 95 procent potřebné denní dávky a pět procent pak z potravin. Proces vytváření tohoto vitaminu však neprobíhá okamžitě při kontaktu se slunečními paprsky – na slunci je třeba strávit určitou dobu. „V létě v denní době lze v plavkách na slunci během 15 až 20 minut získat až 20 000 MJ vitaminu D3. Ohroženou skupinou jsou především senioři s pohybovým deficitem a minimální expozicí slunečnímu záření a podvýživou, protože dalším zdrojem vitaminu D je potrava, především olej z rybích jater, tučné rybí maso a vaječný žloutek,“ doplňuje Pavel Těšínský.

Hodně také záleží na fototypu: světlovlasí jedinci s nízkým fototypem vytvářejí významně více vitaminu D za stejnou dobu než tmavovlasí a lidé s tmavou pletí.

Také opalovací krémy ale sluneční paprsky pohlcují a tvorbu vitaminu D tak ztěžují. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy