metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.
Bytová výstavba (ilustrační foto) | foto: Trigema a.s.

Nedostatek bytů v metropoli navýší jejich ceny

  16:55
Bytová výstavba v metropoli vázne. Letos zde úředníci vydali stavební povolení nejmenšímu počtu bytů za posledních deset let. Podle odborníků se v hlavním městě odkleplo něco málo přes tisíc nových bytů. Za stejnou dobu se jich zde přitom prodá více než pětinásobek.

Byty v metropoli chybí

  • Meziročně se ceny nového bydlení v Praze zvedly o devatenáct procent.
  • Kvůli boomu vyvolanému levnými hypotékami se zde bytů na trhu začíná nedostávat.
  • Cena průměrného nového bytu se už vyšplhala na 4,8 milionu korun.
  • Ceny rostou i u starších nemovitostí. Nečinnost úřadů tak podle odborníků zdražuje bydlení nejen nově příchozím Pražanům.

„V samotném říjnu přitom povolily pražské stavební úřady pouze 13 nových bytů pro celou metropoli,“ říká Dušan Kunovský ze stavební firmy Central Group.

Za prvních deset měsíců roku klesl podle Českého statistického úřadu počet zahájených bytů v bytových domech o více než sedmdesát procent. Z loňských 3129 na letošních 875. Jen za devět měsíců přitom developeři prodali 4800 nových bytů. „Tato obrovská disproporce se projevuje růstem cen nových bytů,“ dodává Kunovský.

Podle Petra Dufka z Československé obchodní banky pražské výstavbě škodí administrativních překážky a nedokáže kvůli nim vycházet vstříc vysoké poptávce po nových bytech. Výsledkem je tak podle něj nejen rychlejší růst cen nemovitostí, ale i nájemného. „Symbolicky nás může utěšit nárůst dokončených bytů v posledním čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že jsou to ale již dávno prodané nemovitosti, situaci na trhu nijak viditelně nezmění,“ vysvětluje Dufek.

Česko má podle světové banky devatenáctý nejdelší povolovací proces staveb na světě. Ten se v Praze nejvíce negativně projevuje právě u velkých bytových projektů, kde vydání povolení v průměru zabere tři až pět let. Podle stavební firmy Ekospol se tak neúměrnými průtahy zvedne cena bytu až o pět procent. „U bytu za tři miliony tak zájemce kvůli liknavosti úřadů a špatné legislativě zaplatí až o 150 tisíc korun více,“ varuje ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy