metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Bytová výstavba (ilustrační foto) | foto: Trigema a.s.

Nedostatek bytů v metropoli navýší jejich ceny

  16:55
Bytová výstavba v metropoli vázne. Letos zde úředníci vydali stavební povolení nejmenšímu počtu bytů za posledních deset let. Podle odborníků se v hlavním městě odkleplo něco málo přes tisíc nových bytů. Za stejnou dobu se jich zde přitom prodá více než pětinásobek.

Byty v metropoli chybí

  • Meziročně se ceny nového bydlení v Praze zvedly o devatenáct procent.
  • Kvůli boomu vyvolanému levnými hypotékami se zde bytů na trhu začíná nedostávat.
  • Cena průměrného nového bytu se už vyšplhala na 4,8 milionu korun.
  • Ceny rostou i u starších nemovitostí. Nečinnost úřadů tak podle odborníků zdražuje bydlení nejen nově příchozím Pražanům.

„V samotném říjnu přitom povolily pražské stavební úřady pouze 13 nových bytů pro celou metropoli,“ říká Dušan Kunovský ze stavební firmy Central Group.

Za prvních deset měsíců roku klesl podle Českého statistického úřadu počet zahájených bytů v bytových domech o více než sedmdesát procent. Z loňských 3129 na letošních 875. Jen za devět měsíců přitom developeři prodali 4800 nových bytů. „Tato obrovská disproporce se projevuje růstem cen nových bytů,“ dodává Kunovský.

Podle Petra Dufka z Československé obchodní banky pražské výstavbě škodí administrativních překážky a nedokáže kvůli nim vycházet vstříc vysoké poptávce po nových bytech. Výsledkem je tak podle něj nejen rychlejší růst cen nemovitostí, ale i nájemného. „Symbolicky nás může utěšit nárůst dokončených bytů v posledním čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že jsou to ale již dávno prodané nemovitosti, situaci na trhu nijak viditelně nezmění,“ vysvětluje Dufek.

Česko má podle světové banky devatenáctý nejdelší povolovací proces staveb na světě. Ten se v Praze nejvíce negativně projevuje právě u velkých bytových projektů, kde vydání povolení v průměru zabere tři až pět let. Podle stavební firmy Ekospol se tak neúměrnými průtahy zvedne cena bytu až o pět procent. „U bytu za tři miliony tak zájemce kvůli liknavosti úřadů a špatné legislativě zaplatí až o 150 tisíc korun více,“ varuje ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek