metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa
Jedním z benefitů jsou například lekce jógy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nedostatek úcty ke kolegům má vliv na celkovou pracovní pohodu v kanceláři

  6:00
Přestože je hlavní odpočinková sezona za námi, ne všichni během dovolených dokázali opravdu vypnout, odložit telefony a neodpovídat na maily. Důsledkem dlouhodobého stresu a pracovního přetížení je ztráta koncentrace, výkonnosti i radosti z práce.

Současné celospolečenské dění navíc k urychlení takzvaného vyhoření výrazně přispělo. „To, co od doby pandemie prožíváme, je něco, co jsme nikdy předtím nezažili. Neznáme to, nemáme zkušenosti, jak se s tím vyrovnat,“ vysvětluje business a osobní koučka Edita Friedlová.

Stále více lidí si stěžuje na zvýšenou míru stresového vytížení, se kterým se nedokáží vypořádat. Personalisté proto stojí před úkolem, jak zaměstnancům vytvořit příjemné pracovní prostředí a zároveň pečovat o jejich psychickou pohodu.

Nejistota z energií
Tlak na nás neustále stoupá a i ti, kteří byli až doteď v klidu, mohou pociťovat nejistotu z budoucnosti kvůli rostoucím cenám energií. Právě kvůli inflaci visí nad zaměstnavateli otázka, zda nebudou nuceni poslat své zaměstnance z kanceláří domů, protože nebudou mít během chladných měsíců dostatek financí na vytápění.

„Psychickou nepohodu způsobuje i to, když nemáme kompletní informace. Zdražování energií se týká všech firem, ale pokud se o tom se zaměstnanci nemluví, vznikají domněnky a strach,“ upřesňuje Friedlová. Podle ní může k pracovní pohodě přispět, pokud zaměstnavatelé svým podřízeným situaci vysvětlí. „Lidé se často semknou ve chvílích, kdy procházejí krizí. To platí i pro firemní kolektiv,“ připomíná Friedlová.

Jsme kritičtí
V době pandemie si více než 70 procent zaměstnanců stěžovalo, že nejsou propojeni s kolegy, návrat do kanceláří ale nebyl vždy růžový a mohl zvýraznit rušivé elementy, které lidé dříve nevnímali.

„Atmosféra na pracovišti momentálně patří k faktorům, které hodně ovlivňují spokojenost zaměstnanců a jejich psychickou pohodu,“ říká Jitka Jetlebová, HR ředitelka společnosti IC Group. Personalisté se proto pohodové prostředí snaží vytvořit.

„Budování firemní kultury, stmelování týmů a aktivní podpora kvalitních mezilidských vztahů na pracovišti je klíčovým faktorem, který ovlivňuje sounáležitost lidí s firmou a v konečném důsledku i fluktuaci,“ pokračuje Jetlebová.

Firmy svým zaměstnancům sice nabízejí permanentky do fitness a wellness center, masáže nebo lekce jógy, ale to nestačí.

„Ve firmách se zapomíná zeptat lidí, jak se jim daří, pochválit je. Neprojevuje se skutečný zájem o lidi jako takové, nejen jako o výkonnou složku v práci,“ upozorňuje Friedlová a dodává, že problémy způsobuje i nedostatek úcty ke kolegům. „Jsme kritičtí, máme potřebu se k práci druhých vyjadřovat, aniž bychom věděli, co obnáší. Kdybychom měli větší důvěru jeden k druhému a více podporovali kolegialitu, pracovalo by se nám lépe,“ uzavírá Friedlová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek