metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Léky (ilustrační foto)
Léky (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nedostatkové léky: jsou levné, proto mizí v zahraničí

12. února 2013  9:00 Tomáš Belica Metro.cz
Z inzulinu a dalších léků se stává pro překupníky výhodný byznys. Pokud u nás určitý lék stojí tisícovku, ale v sousedním Německu dva a půl tisíce, pro překupníky je velkým lákadlem střelit jej na tamním trhu. Bez ohledu na to, že to českého pacienta může v extrémním případě stát i život.

"Mnohá inovativní léčiva nelze snadno zaměnit za jiná. Jedním z příkladů je psychiatrický přípravek Ebixa, který lze zaměnit pouze kombinací léčiv. Do loňského května se tohoto léku prodávalo čtyři tisíce balení měsíčně, od května se prodává devět tisíc těchto přípravků při přibližně stejném množství pacientů. Tato situace jednoznačně ukazuje na přeprodej léčiv do zahraničí," říká Jakub Dvořáček, šéf Asociace inovativního průmyslu (AIFP), která zastřešuje výrobce léků.

Problémem jsou v současné době takzvané rychlé inzulíny

"Přeprodej léčiv zbytečně ohrožuje zdraví pacientů a prakticky znemožňuje efektivní plánování. Výrobci léčiv na český trh dodávají dostatečné množství přípravků, které jsou určeny výhradně pro pacienty u nás. Dopředu však netuší, který konkrétní přípravek budou chtít překupníci odvézt za hranice. Navíc se o nedostatku léčiva často dozvídají až s velkým zpožděním," dodává Dvořáček s tím, že problémem jsou v současné době také takzvané rychlé inzulíny. Těch podle AIFP do zahraničí putuje až 80 procent.

Jaké jsou nyní zásoby inzulinu, Česká lékárnická komora nesdělila, její mluvčí ale potvrzuje současný výpadek na trhu u jednoho druhu Ebixy. "Z dalších přípravků se dle informací od kolegů jedná například o Vesicare, Lyrica a Prestance, které lze někdy sehnat pro pacienty poměrně obtížně," uvedl mluvčí komory Aleš Krebs.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv k nedostatku léků může dojít kvůli problémům ve výrobě, ukončení registrace léku nebo právě re-exportu. Pokud lék není, SÚKL zajišťuje jeho záměnu za jiný, případně dovozem léku určeného pro cizí trh. "V případě, že není možné daný lék zajistit výše uvedenými způsoby, zjišťujeme dostupnost jiného přípravku v zemích EU, případně kdekoli po světě," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková. Také samotní výrobci se snaží na nedostatky léčiv pružně reagovat, ať již dovozem léčiv ze svých skladů v jiných evropských zemích nebo vlastním systémem distribuce.

Chystá se novela, která přeprodej léků do zahraničí usměrní

Mezi nejčastěji vyvážené léky patřil podle SÚKL ke konci loňského roku Imunor (lék na imunitu), MicardisPlus 80/12,5mg a Prestarium Neo Forte (na vysoký krevní tlak), nebo přípravek na léčbu neplodnosti Merional. Do poloviny roku by naštěstí měla začít platit novela zákona, která přeprodej léků do zahraničí usměrní.

"Návrh v oblasti distribuce nově požaduje, aby dokumentace doprovázející dodávky léčivého přípravku do lékárny uváděla, zda je přípravek určen k výdeji v lékárně nebo k další distribuci. V návaznosti pak zavádí povinnost pro lékárny, které jsou zároveň držitelem povolení k distribuci, aby vedly odděleně svou evidenci jako lékárny a jako distributoři, a aby v případě, že určitý lék naskladnily jako lékárny, jej nemohly dále distribuovat, ale pouze vydat pacientovi," sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktoria Plívová s tím, že návrhem nedochází k zákazu reexportu, ale pouze k jasnému definování rolí v oběhu léčiv.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám