metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Karlův most | foto: Pražská informační služba

Nejbezpečněji se cítí obyvatelé Prahy 9, Radotína a Uhříněvsi. Nejvíc se bojí v centru

  16:38
V místě svého bydliště se cítí bezpečně 89 procent Pražanů, což je o 11 procentních bodů víc než před pěti lety. Nejlepších výsledků dosáhly Radotín, Uhříněves a Praha 9, naopak nejméně bezpečně se lidé cítí v centru. V hlavním městě mají pocit bezpečí také všichni z tázaných zahraničních a 82 procent domácích turistů. Vyplývá to z analýzy pocitu bezpečí, kterou si nechal vypracovat magistrát a její výsledky představil na dnešní tiskové konferenci. Naposledy byli občané podobně dotazováni v roce 2010.

S prací policie je spokojeno 70 procent a 67 procent s prací městských strážníků. „Výsledky jsou srovnatelné s výsledky předchozí analýzy z roku 2010,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Podle ředitele městské policie Edvarda Šustera může za zlepšení pocitu bezpečí hlavně větší počet strážníků v ulicích.

Přibývá kapesních krádeží

Přibývá také lidí, kteří trestný čin ohlásili na policii. Před pěti lety to bylo 68 procent dotazovaných, letos 78 procent. Obětí trestního činu se stalo 12 procent dotazovaných turistů a nejčastěji to byly kapesní krádeže a drobné podvody, například při placení v restauraci.

Podle náměstka krajského policejního ředitele Zdeňka Bezoušky v Praze už několik let ubývá kriminálních činů, snižuje se především počet krádeží vozidel a věcí z nich, naopak přibývá kapesních krádeží. „Zejména turistický ruch v centru města k tomu vytváří pozitivní podmínky,“ uvedl Bezouška s tím, že letošní objasněnost je více než 25 procent.

Vandalismus, pouliční kriminalita a krádeže

Mezi nejzávažnější problémy města patří podle Pražanů drogy a drogově závislí, uvedlo to 73 procent dotazovaných. Lidem vadí i vandalismus, pouliční kriminalita a krádeže v MHD, bezdomovectví a agresivita lidí.

Průzkum navazuje na analýzy pocitu bezpečí let 1997, 1999, 2001, 2009 a 2010. Účastnilo se ho ve druhé polovině října tisícovka obyvatel ze všech pražských městských částí a 101 turistů. Pro magistrát ho za 200 000 korun zpracovala firma Ipsos, která vyhrála veřejnou zakázku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek