metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Sobota, 4. července 2020. Svátek má Prokop.
Okolí Smíchova se promění k nepoznání. V budoucnu zde má vzniknout nové nákupní
Okolí Smíchova se promění k nepoznání. V budoucnu zde má vzniknout nové nákupní centrum, kanceláře, byty a také škola. Zastavěna bude část kolejiště smíchovského nádraží. | foto: Sekyra Group

Nejdražší kanceláře jsou stále v Londýně, Praha je 45. na světě

2. dubna 2015  15:50 ČTK
Praha se v tabulce nejdražších kancelářských metropolí umístila celkově na 45. místě. Je totiž až sedmapůlkrát levnější než první Londýn. Ten si dlouhodobě stálou pozici udržel s velkým náskokem. Podle realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W) tam za metr čtvereční platí ročně průměrně 2344 eur, což je v přepočtu 64 565 korun.

Nejdražší kancelářské plochy na metr čtvereční lze pořídit již delší dobu v Londýně, a to v přepočtu za 64 566 korun (2344 eur). Druhá pozice patří Hongkongu (1636 eur za metr čtvereční ročně) a třetí New Yorku (1162 eur za metr čtvereční ročně).

V metropoli snižuje cenu kanceláří jejich velké množství

V Praze se za nejlepší kanceláře platí maximálně 308 eur (8484 korun) za metr čtvereční ročně a tímto číslem zaujímá 45. místo na světě.

Náklady na pronájem v londýnské čtvrti West End se za poslední rok zvedly o téměř pět procent. Stále jsou však o 13 procent pod úrovní rekordního roku 2007.

Naopak v Praze kanceláře zlevňují. V roce 2008 dosahovalo nájemné v nejprestižnějších lokalitách 23 eur (633,50 koruny) na metr čtvereční měsíčně, na konci loňského roku 19,5 eura (537 korun). Jde o nájemné bez poplatků za služby.

„Zatímco náklady na pronájem kanceláří ve světě rostou, ve většině evropských zemí včetně Česka je situace spíše opačná. V Praze v posledních dvou letech v souvislosti s mohutnou výstavbou kleslo nájemné zhruba o sedm procent, což se pochopitelně promítá i do celkových nákladů na pronájem kanceláří,“ řekla vedoucí kancelářského oddělení v pražské kanceláři C&W Radka Novak.

Praha má moderní kanceláře na 3 milionech metrů čtveřečních

Podle průzkumu C&W přesáhla celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze na konci roku 2014 tři miliony metrů čtverečních. To je rozměr odpovídající ploše přibližně 73 Václavských náěmstí. Bez nájemce bylo 15,3 procenta z nich. Podle Prague Research Forum se letos plánuje dokončení dalších 183 tisíc metrů kancelářských prostor.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám