metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Nejdražší nové byty se za pandemie prodaly na Vyšehradě

  16:08
Praha 17. června (PROTEXT) - Bezmála 160 tisíc korun za metr čtvereční byla za období pandemie průměrná nabídková cena prodaného nového bytu na pražském Vyšehradě. Druhé Staré Město už bylo o poznání levnější s cenovkou 20 tisíc korun nižší. Následovaly Střešovice, Radlice, Krč, Nové Město, Vinohrady, Podolí a Braník. Desítku lokalit s nejdražšími novostavbami v české metropoli uzavíral Karlín s částkou 129 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z dat analytické společnosti Realtify za dobu od poloviny loňského března do poloviny letošního června. Jde přitom o nabídkové ceny bytů, které přestaly být inzerovány neboli našly svého kupce.

"V Praze se nyní ročně postaví zhruba pět tisíc bytů. Analýza Realtify trh dělí velmi podrobně na zhruba 100 lokalit. Zásadní vliv pak má, jaký konkrétní projekt v daném místě přichází do prodeje," říká spoluzakladatel a šéf developerské skupiny GARTAL, Ing. Rostislav Petchenko. K dražším se pak mohou zařadit i místa třeba dál od centra prostě proto, že tam některý developer nabídl bydlení vyšší cenové kategorie. "To je případ třeba Braníka nebo Radlic. Ale ani jedna z těchto lokalit obecně není levná. V Braníku je blízko do žádaného Podolí, v Radlicích mimo hlavní třídu jsou ceny také spíše vyšší, mimo jiné proto, že se tam staví komornější projekty," dodává Petchenko.

Záplava peněz

Souhrnná čísla za celou Prahu pak ukazují, že prodané nové byty za sledovaný rok a čtvrt trvání koronavirové krize byly v průměru nabízeny za 108 tisíc korun za metr čtvereční. Na přelomu května a června byla cenová hladina oproti loňskému jaru vyšší o necelých pět procent. Důvodem nárůstu cen je především neutuchající poptávka po vlastním bydlení, kterou povzbuzují rekordně levné hypotéky. Průměrná úroková sazba z těchto úvěrů podle Fincentrum Hypoindexu v závěru loňského roku klesla až pod dvě procenta a pohybovala se tam i v dosavadním průběhu letoška. Objem poskytnutých hypoték se tak jen za první čtvrtletí 2021 vyšplhal na téměř 100 miliard korun, tedy na sumu, kterou si lidé v uplynulé dekádě vypůjčili obvykle za více než polovinu roku.

V období levných peněz a nízkých výnosů z bezpečných druhů investic se navíc byty staly žádaným způsobem uložení a zhodnocení volných financí. "Určitě evidujeme vyšší poptávku ze strany investorů, jejich podíl vzrostl. V našem případě činí zhruba 50 procent, ale někteří konkurenti zmiňovali i 70 až 80 procent," říká Rostislav Petchenko.

Láce mizí i z periferie

Na trhu je zkrátka hodně peněz a málo bytů, ani zchlazení ekonomiky koronavirovou pandemií na tom nic nezměnilo. Výsledkem je, že z bezmála stovky pražských lokalit, které společnost Realtify sledovala, vykázala v čase pandemie průměrnou nabídkovou cenu pod sto tisíc korun za metr prodané novostavby jen zhruba třetina. Kdo chtěl bydlet za částku maximálně kolem 80 tisíc za metr, musel hledat na periferii, v místech, jako jsou Újezd nad Lesy, Šeberov, Satalice, Vinoř či Pitkovice. Ty tvořily chvost cenového žebříčku. Ale třeba Horní Počernice, Čakovice, Radotín nebo Řeporyje už se pohybovaly na úrovni kolem 90 tisíc korun za metr čtvereční. Celkově však ani okraj města nebyl zárukou levnějšího bydlení. Mezi "lepší čtvrti" se z pohledu ceny za dobu pandemie řadily například Řepy s průměrnou cenovkou 127 tisíc korun za metr novostavby nebo Třebonice s částkou 124,5 tisíce.

„Zdražovat už začínají kvůli nedostatku na trhu a vysoké poptávce i okrajové části města,“ říká k tomu šéf developerské skupiny GARTAL, Ing. Rostislav Petchenko.

Kontakt:

Petr Fiala

Head of Marketing

GARTAL Corporate Group

E-mail: p.f@gartal.cz

www.gartal.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek