metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
Nejdřív práce, potom zábava. O tom jsou Víkendy pro přírodu. | foto: ČSOP

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

  14:07
Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek? Pak přijďte na některý z Víkendů pro přírodu, které organizují lokální spolky Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

„Pořádáme nejrůznější akce, na kterých se schází dobrovolníci a svou prací pomáhají naší krajině. Většinou se jedná o kosení luk, prořezávání křovin nebo výsadbu stromů. Po řádné prořezávce houštin a při následném pálení materiálu pak přicházejí na řadu buřty nebo brambory do popela, nezřídka se vytahuje kytara a je veselo,“ říká pro deník Metro koordinátorka akcí Kateřina Paličková.

Od 28. do 30. ledna se bude konat akce v Morkůvkách u Břeclavi. Zde bude po prořezávce zajištěna nejen zábava u ohně, ale i přespání ve zdejší skautské klubovně.

„Na únor jsou pak naplánovány akce zatím tři. Od 11. do 13. února budou probíhat dodělávky z předchozích setkání, 26. a 27. února se dobrovolníci přesunou do Sedlce u Mikulova. V sobotu 26. února se lze zapojit i v Praze do akce, kterou pořádá ČSOP Přírodní park Šárka-Lysolaje,“ dodává Paličková s tím, že táborák v Divoké Šárce bývá velkým lákadlem.

Akcí ČSOP se obvykle účastní jádro zhruba šesti až sedmi lidí z daného lokálního spolku. Na něj se podle Paličkové následně nabalují dobrovolníci, kterých mohou být, zejména pokud je venku hezky, i desítky. „Účastní se široké množství různých typů. Jsou to lidé, co pomáhají pravidelně, ale i nováčci toužící po styku s přírodou. Ti pak chtějí vyměnit kancelář třeba za kus lesa či louky a vidět za sebou na konci dne kus hmatatelné práce,“ vysvětluje Paličková.

Na akce chodí i rodiče s dětmi. „Ratolesti baví nejvíce skákání do sena. To jde ale logicky jen v teplých dnech,“ směje se Paličková s tím, že si akce účastníci zpestřují také pořádáním workshopů. „Asi nejzajímavější bylo vyrábění bot pro chůzi na boso,“ uvádí pro Metro Paličková.

Více informací naleznete na webu Vikendproprirodu.cz, kde jsou kontakty na organizátory i odkazy na jednotlivé facebookové události. „Jestli se vám žádná ze zmíněných akcí zrovna nehodí, nezoufejte. Bude jich po celé republice tento rok ještě hodně,“ uzavírá pro Metro Paličková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek