metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Další 3 fotografie v galerii
Barefoot chelsea obuv od značky Be Lenka | foto: BELENKA.CZ

Nejen Češi si vykračují v botách pro královnu. Legendární obuv má i barefootovou verzi

  12:39
Boty chelsea alias perka nebo štiblety proslavily Beatles. Teď jsou symbolem podzimní elegance.

Královna Viktorie, pro kterou byly údajně poprvé ušity, v nich jezdila na koni. My perka neboli chelsea boots běžně nosíme klidně do práce k formálnímu oblečení i na výlety do přírody. Štiblety, jak se chelsea kotníkovým botkám také říká, jsou u Čechů populární hlavně pro pružné pásy tkaniny na bocích, díky nimž je možné obuv snadno nazout a není tak třeba se příliš dlouho ohýbat při zavazování. Boty, jejichž popularita je celosvětovou záležitostí, však postupem let mění tvář. Vyrábí je také spousta tuzemských obuvnických firem. Které to jsou a v čem jsou jejich výtvory zvláštní?

Nosili je i Brouci
Ačkoli byly boty chelsea původně stvořeny jako vycházková obuv či obuv pro jízdu na koni, popularizace se dočkaly až v polovině padesátých let v západním Londýně. Zde se tehdy začala tvořit komunita umělců, která se sdružovala v oblasti Road King ve čtvrti Chelsea v Londýně. Média tuto komunitu pojmenovala „Chelsea Set“ a pojem chelsea se stal synonymem nového způsobu oblékání. Boty chelsea si oblíbili i Beatles, kteří je nosili k úzkým džínům a tím vytvořili ležérní styl, jejž kopírovaly miliony příznivců této kapely.

V šedesátých letech byly populární a zároveň naprosto nedostatkové také v Československu. Pamatujete na legendární scénu z Pelíšků, kde syn v podání herce Michaela Berana rozbaluje u stromečku své vysněné boty? Jde právě o klasická černá perka, která nosili Brouci.

Moderní kabát i klasický klobouk
Do současného hávu oblékají chelsea boty i tuzemské obuvnické firmy. Do svého širokého portfolia tento druh obuvi teprve před pár dny zařadila také populární zlínská firma Vasky. Protože si je majitel firmy Vašek Staněk vědom původu této boty, rozhodl se jej využít a představení chelsea boots lidé z Vasek vyšperkovali spoluprací s českou kloboučnickou firmou Tonak.

„Dvě firmy navazující na lokální řemesla se spojily a přenášejí své hodnoty do současnosti. Jde o moderní pojetí tradice,“ popisuje pro deník Metro marketingový ředitel Vasek Marek Dobrý.

Barefootová evoluce
Boty chelsea mají ve své nejklasičtější unisexové podobě výšku zhruba kolem osmnácti centimetrů, podešev do tří centimetrů a barevně se pohybují v tmavých odstínech. Mezi nejčastější materiály, ze kterých se vyrábějí, patří kůže, semiš, případně pevná tkanina. Některé tuzemské značky se však na tyhle stereotypy při výrobě svých chelsea bot dávno vykašlaly. Příkladem mohou být tuzemské barefootové značky. Základním mottem barefootistů je totiž názor, že není potřeba v botách mít nadbytečnou podporu, protože zdravá noha žádnou nepotřebuje.

Stejní bosochodci pak nezřídka šlapou v teniskách s několikamilimetrovými podrážkami ulicemi měst prakticky po celý rok. Právě pro ně tuzemská značka Bohempia vyrábí zimní barefooty ve stylu chelsea bot, které mají svrchní materiál z japonského mikrovlákenného semiše. Semiš je kompletně veganský, vyrobený z recyklovaného polyesteru, tedy z recyklovaných PET lahví, a je možné ho i dále recyklovat. „Vybrali jsem ho kvůli tomu, že nejlépe funkčně i vzhledově imituje opravdový semiš. Tyto boty jsme navíc vybavili vnitřním veganským kožíškem, ve kterém je nejen teplo, ale i super pohodlí. Ostatní boty vyrábíme z konopné látky, která má sice super ekologické a funkční vlastnosti, ale rozhodně není nepromokavá,“ vysvětluje pro Metro majitel Bohempie Tomáš Rohal. Barefoot obuv v chelsea stylu, která kvůli kožíšku působí trochu jako válenky či sněhule, vyrábí také třeba československá značka Be Lenka. „Boty jsou vyráběny z prémiové kůže a zimní modely jsou zatepleny merino vlnou. Vyrábíme je v srdci Evropy s důrazem na kvalitu a obuvnickou tradici, a to s použitím co nejlokálnějších surovin,“ píší zástupci značky na svém webu.

O pár čísel víc
Přesně opačného efektu než u barefootů dosáhnete tehdy, koupíte-li si chelsea obuv od české značky Dophams. Barefooty vám totiž přidají k výšce po nazutí sotva pár milimetrů. Značka je ale proslulá tím, že vyrábí boty právě proto, aby jejich zákazníkům přidaly co nejvíc výšky. „Vnitřní vložka našich chelsea je typu extra soft a zaručuje pohodlné nošení po celý den. Boty jsou ručně vyrobeny v Evropské unii. Díky skrytému klínu zvyšují postavu o šest a půl centimetru,“ vysvětlují pro deník Metro zakladatelé Dophams Daja a Vien (Víťa) Do Phamovi.

Klidně i do deště
Nepřeberné množství klasických chelsea bot nabízí i v tuzemsku založený Baťa. Česko-slovenská obuvnická firma Novesta zase vyrábí chelsea boty ve stylu nízkých holínek do deště. „Naše gumové holínky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního přírodního kaučuku,“ popisují lidé z Novesty. Pětadevadesát procent jejích tržeb pochází z exportu.

Jak na chelsea

  • Boty chelsea sázejí na minimalistický design, který přečká mnoho sezon a není jen módním výstřelkem. To dokládá i jejich příběh, který se datuje až do roku 1837.
  • Perka jsou univerzální. Dámy je mohou obout k šatům i úzkým džínům, pánové zase ke kožené bundě, k vlněnému kabátu či k obleku.
  • Nízký podpatek zaručí pohodlí při celodenních pochůzkách. V poslední době jsou však v módě i ty vyšší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek