metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Další 1 fotografie v galerii
Javor stříbrný na Smetanově nábřeží | foto: Mafra

Nejen hrdina ze Smetaňáku. Pražské stromy bojují o hlasy

  10:50
V anketě Strom roku má hlavní město dva kandidáty. Je mezi nimi javor stříbrný, který se statečně brání pokácení. Praha 6 si zvolí oblíbence sama.

Kdybychom v Praze hledali letošní nejslavnější dřevinu, nejspíš by vyhrál javor ze Smetanova nábřeží. Právě on, který se po hromadných protestech zatím statečně brání pokácení, bude hlavní město letos reprezentovat také oficiálně.

„Do finále dvacátého ročníku ankety Strom roku postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů. Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Prahu bude reprezentovat platan javorolistý rostoucí u vchodu do Kinského zahrady. Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužil i javor tyčící se na rozhraní Smetanova nábřeží a ulice Karoliny Světlé,“ říká David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, jež za soutěží stojí.

Monumentální solitérní platan, který jakoby hlídal hlavní vchod do Zahrady Kinských, brzy vyfasuje společnost. V roce 1928 byla u stromu umístěna socha Čtrnáctiletá od sochaře Karla Dvořáka. Později ji však někdo ukradl. „Po nalezení byla uložena v depozitáři Muzea hlavního města Prahy a plánuje se zhotovení kopie a osazení na původní místo. Platan byl vybrán do Programu záchrany genofondu památných stromů,“ dodává Kopecký.

Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost. „Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do takzvané Stromojízdy, v rámci které proběhne tradiční focení a setkání s ambasadory,“ popisuje koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža. Hlasovat bude možné od 21. června do 12. září. „Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně,“ doplňuje.

Podobnou anketu chce brzy vyhlásit také radnice Prahy 6. Oblíbené stromy mohou místní nyní nominovat přes aplikaci Lepší Šestka, ato až do 17. června. „Hledat mezi stromy, které v Praze 6 máme, ten nejlepší, to je jako hledat příslovečnou jehlu v kupce sena. Ale je to potřeba. Šestka je nejzelenější městská část a krásných stromů má nepočítaně. V dnešní době, kdy se z ochrany zeleně stává stále nosnější téma, je důležité napnout naši pozornost právě ke stromům, nositelům paměti a dárcům života,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Anketa Strom roku Prahy 6 vznikla díky spolupráci městské části s místními spolky. „Velmi děkuji spolkům z Prahy 6, že s touto iniciativou přišly. A prosím všechny – važte si stromů. Bez nich by se nám ve městě žilo opravdu špatně,“ doplňuje starosta

Na stromy se zaměřili také na desítce. Během dubna a května zde radnice nechala vysadit 33 nových dřevin. Stromy jsou doplněné cedulkou s křestními jmény konkrétních dětí, které se v Praze 10 narodily.

„Program výsadby stromů má letitou tradici a mnoho dětí a rodičů se na svůj stromek chodí pravidelně dívat a sledují, jak společně s dítětem roste. Je to velmi milá připomínka narození nových občánků Prahy 10. Zároveň nové stromy zkrášlují veřejný prostor a zpříjemňují nám pobyt venku. Zejména v letních měsících naplno oceníme jejich termoregulační funkci,“ říká místostarostka pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek