metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Další 1 fotografie v galerii
Javor stříbrný na Smetanově nábřeží | foto: Mafra

Nejen hrdina ze Smetaňáku. Pražské stromy bojují o hlasy

  10:50
V anketě Strom roku má hlavní město dva kandidáty. Je mezi nimi javor stříbrný, který se statečně brání pokácení. Praha 6 si zvolí oblíbence sama.

Kdybychom v Praze hledali letošní nejslavnější dřevinu, nejspíš by vyhrál javor ze Smetanova nábřeží. Právě on, který se po hromadných protestech zatím statečně brání pokácení, bude hlavní město letos reprezentovat také oficiálně.

„Do finále dvacátého ročníku ankety Strom roku postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů. Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Prahu bude reprezentovat platan javorolistý rostoucí u vchodu do Kinského zahrady. Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužil i javor tyčící se na rozhraní Smetanova nábřeží a ulice Karoliny Světlé,“ říká David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, jež za soutěží stojí.

Monumentální solitérní platan, který jakoby hlídal hlavní vchod do Zahrady Kinských, brzy vyfasuje společnost. V roce 1928 byla u stromu umístěna socha Čtrnáctiletá od sochaře Karla Dvořáka. Později ji však někdo ukradl. „Po nalezení byla uložena v depozitáři Muzea hlavního města Prahy a plánuje se zhotovení kopie a osazení na původní místo. Platan byl vybrán do Programu záchrany genofondu památných stromů,“ dodává Kopecký.

Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost. „Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do takzvané Stromojízdy, v rámci které proběhne tradiční focení a setkání s ambasadory,“ popisuje koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža. Hlasovat bude možné od 21. června do 12. září. „Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně,“ doplňuje.

Podobnou anketu chce brzy vyhlásit také radnice Prahy 6. Oblíbené stromy mohou místní nyní nominovat přes aplikaci Lepší Šestka, ato až do 17. června. „Hledat mezi stromy, které v Praze 6 máme, ten nejlepší, to je jako hledat příslovečnou jehlu v kupce sena. Ale je to potřeba. Šestka je nejzelenější městská část a krásných stromů má nepočítaně. V dnešní době, kdy se z ochrany zeleně stává stále nosnější téma, je důležité napnout naši pozornost právě ke stromům, nositelům paměti a dárcům života,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Anketa Strom roku Prahy 6 vznikla díky spolupráci městské části s místními spolky. „Velmi děkuji spolkům z Prahy 6, že s touto iniciativou přišly. A prosím všechny – važte si stromů. Bez nich by se nám ve městě žilo opravdu špatně,“ doplňuje starosta

Na stromy se zaměřili také na desítce. Během dubna a května zde radnice nechala vysadit 33 nových dřevin. Stromy jsou doplněné cedulkou s křestními jmény konkrétních dětí, které se v Praze 10 narodily.

„Program výsadby stromů má letitou tradici a mnoho dětí a rodičů se na svůj stromek chodí pravidelně dívat a sledují, jak společně s dítětem roste. Je to velmi milá připomínka narození nových občánků Prahy 10. Zároveň nové stromy zkrášlují veřejný prostor a zpříjemňují nám pobyt venku. Zejména v letních měsících naplno oceníme jejich termoregulační funkci,“ říká místostarostka pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám