metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Větší foto
Hasiči u katedrály Notre-Dame v Paříži v roce 2019 | foto: APAP

Nejhorší den v historii? 15. duben! Titanic šel ke dnu a vzplála katedrála Notre Dame

  5:46
Dnes je Velký pátek, kdy se připomíná smrt Ježíše Krista. Právě 15. duben je ale nejtragičtějším dnem v celém kalendáři.

Pokud jste pověrčiví, možná zítra raději nedělejte nic, kde by se vám mohlo stát něco zlého. Právě 15. duben totiž zřejmě přitahuje neštěstí.

Smutné výročí
Přesně před sto deseti lety se na své první plavbě v severním Atlantiku potopil zřejmě nejslavnější zaoceánský parník Titanic. Ke dnu zamířil zhruba ve 2.20 místního času. Do velkého ledovce narazil asi o tři hodiny dříve, tedy v posledních hodinách 14. dubna. Na Titaniku a ve vodě tehdy zahynulo přes 1500 cestujících a členů posádky.

Smrt prezidenta
Podobné rozdělení do dvou dnů měla i další velká tragická událost. Někdejší americký prezident Abraham Lincoln byl v roce 1865 postřelen ve Fordově divadle ve Washingtonu. Atentát na něj spáchal jeden z herců, a především stoupenec Konfederace John Wilkes Booth. Lincoln podlehl zraněním druhý den, tedy 15. dubna. Paradoxně to bylo jen pár dní po skončení války Severu proti Jihu, která započala o čtyři roky dříve tím, že Lincoln povolal do zbraně 75 tisíc dobrovolníků. Ano, stalo se to 15. dubna.

Několik řádění živlů
Psal se rok 1927 a mohutné záplavy v USA měly za následek to, že se řeka Mississippi vylila 15. dubna z koryta a zaplavila území o rozloze neuvěřitelných 70 tisíc kilometrů čtverečních. Lidé přišli o domovy, selhala humanitární pomoc a velké ztráty zasáhly deset amerických států.

Světlé momenty

  • V roce 1818 bylo v Praze založeno Vlastenské muzeum, které nyní známe jako Národní muzeum.
  • V roce 1850 vzniklo z náboženské misie americké město San Francisco pojmenované po sv. Františku z Assisi.

Před jedenácti lety o sobě dala vědět islandská sopka Eyjafjallajökull. Její erupce způsobila, že zamořil sopečný prach vzduch nad Evropou.

Pařížská katedrála Notre Dame vzplála ničivým požárem před třemi lety. Střecha známé stavby shořela téměř celá, jedna z věží se zřítila a propadla se část klenby. Celosvětová sbírka však pomůže k rozsáhlé rekonstrukci celé katedrály.

O něco drobnější požár, ale i tak devastující, zasáhl v roce 2005 hrad Pernštejn. Shořel depozitář a škody na budově a sbírkách se odhadovaly na 100 milionů korun.

Sportovní neštěstí
Jedna z nejsmutnějších tragédií ve sportu se stala v roce 1989. Na Hillsborough Stadium v anglickém Sheffieldu zahynulo oři semifinále FA Cupu mezi celky Liverpool FC a Nottingham Forest při tlačenici 94 fanoušků, další dva zemřeli později. Před devíti lety došlo ke dvěma bombovým útokům u cíle Bostonského maratonu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek