metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Vyberte nejlepší pizzu v Praze.
Další 1 fotografie v galerii
Pizza (ilustrační foto) | foto: Expats.cz

Nejlepší pizza v Praze je v Grossetu. Rozhodli o tom lidé v anketě

3. dubna 2014  17:55 Metro.cz
Tradiční italské jídlo už není jen kus žvance, co rychle zaplní žaludek. Jaké je těsto, náplň, obsluha nebo prostředí pizzerie? To všechno šlo hodnotit v soutěži o­nejlepší pizzu v Praze. O prvenství se ucházelo sedmdesát pražských podniků a během dvou měsíců je ohodnotilo na tři tisíce lidí. Podle výsledků je jasné, že už dávno jsou pryč doby, kdy jsme hltali pizzu, ať byla její kvalita jakákoli.

Královny pizzy

První skončilo Grosseto, na druhém místě se v anketě o nejlepší pizzu v Praze umístila Pizza Nuova, na třetím místě pak následovala kultovní Pizzerie Kmotra.

Cenu nakonec získal řetězec Grosseto, který svou vůbec první pizzerii otevřel už v roce 1996 v pražských Dejvicích. "V Grossetu si kromě capricciosy a margherity můžete objednat také třeba calzone primaveru, jejíž recept je zdejším originálem,“ říká PR manažerka pizzerie Petra Koutalová.

Ocenění pro­ nejlepší pizzu tak získal odborník na italské jídlo šéf-pizzař Robert Štrba. Cenu ale nezískal poprvé. Před sedmi lety vyhrál v soutěži o­ nejlepší margheritu a s Pražským kulinářským institutem Romana Vaňka spolupracoval na kuchařce Klenoty klasické evropské kuchyně.

Máte raději burger, nebo steak? Můžete také hlasovat

"Každý rok zveřejňujeme oblíbený žebříček nejlepších burgerových restaurací v Praze. Napadlo nás nechat lidi hlasovat taky o jídle, které každý Čech dobře zná," prozrazuje Martin Howlings, ředitel portálu Expats pro cizince žijící v Česku, který akci uspořádal. Další ankety se chystají: bude se hlasovat o nejlepší indické nebo steakové.

Právě pizza byla podle statistik společnosti Dámejídlo.cz v­loňském roce vůbec nejobjednávanějším rozvozovým jídlem. Dávno už přitom není pravda, že dovezená pizza musí být nekvalitní.

Pizza? Češi ji milují

Podle čeho poznáme kvalitní pizzu? Zeptali jsme se manažerky pizzerie Grosseto Petry Koutalové.

Manažerka pizzerie Grosseto Petra Koutalová

Co dělá pizzu pizzou?
Úspěch určitě tkví v těstě, které se připravuje podle tradiční italské receptury (i když ta je i v Itálii region od regionu jiná), a samozřejmě v používání čerstvých kvalitních italských surovin. Kvalitní pece jsou také podmínkou. Těsto by mělo být tenké, křehké, křupavé a okraje nadýchané.

Co podle vás českým pizzařům schází?
Chybí jim taková ta „láska a vášeň“ k oboru.

Co si myslíte o Češích a pizze?
Češi pizzu milují. Také je to jedna z forem rychlého, levného občerstvení. Občas mi ale zůstává rozum stát nad tím, jaké suroviny si Češi na pizzu dávají a­ jak je spolu kombinují.

Jak vlastně správně pizzu jíst?
Nejjednodušší je jíst ji rukama. Trojúhelníček pizzy je dobré v půlce jako by zlomit, aby jednotlivé ingredience nevypadly. Jíst pizzu příborem považují Italové za zločin.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám