metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Martin Švihla (klečící) při jednom z tréninků aikida.
Další 1 fotografie v galerii
Martin Švihla (klečící) při jednom z tréninků aikida. | foto: ČFAIMetro.cz

Nejlepší učitelé aikida se sjíždějí do Prahy, Češi míří na špici

10. června 2016  8:48 Jan David Metro.cz
S pomocí aikida přežily stromy na Vinohradech plánované kácení. Letos toto japonské bojové umění slaví 25 let od vzniku České federace aikido. Deník Metro zjišťoval, jak prospívá nejen vztahům a zdraví.

Bum. Bum. Bum. Spadnout. Zvednout se. A zase. První měsíc základních pádů a technik je úplný začátek. Čím déle pak aikido s ostatními cvičíte, tím víc zrajete. Nejen tělesně. Mění se i váš charakter, je to podobné jako s vínem. Mluvíme o desítkách let.

„Pohybuji se velmi dobře, nicméně aikido se dá cvičit tak, že mistři mohou být i v sedmdesáti letech věku v mnohem lepší kondici než já. A rozhodně mají těla v lepším stavu než dnešní běžní třicátníci,“ vypráví Martin Švihla, který se aikidu věnuje od roku 1995, kdy mu bylo šestnáct let.

Dnes je držitelem 4. danu a jeho klub na Vinohradech je jedním z členů České federace aikido. Tato organizace, která letos slaví čtvrtstoletí své existence, pravidelně pořádá mezinárodní semináře, na které se pravidelně vracejí i cvičenci z Německa, Francie, Španělska, či Finska. Federace totiž přitahuje do Česka ty nejlepší učitele.

„Tento víkend do Česka přijíždí francouz Franck Noel, který je v současnosti jedním z předních učitelů aikida na světě. Je to, jako by k nám v tenisovém světě přijel na dva dny trénovat André Agassi,“ tvrdí Švihla, jehož manželka také cvičí a vyučuje aikido.

„Není mojí žačkou, hledá si inspiraci jinde. Shodneme se však na tom, že díky aikidu žijeme krásný život,“ usmívá se v příjemné zahradě své pražské kavárny Bistro Zahrada. Je také spolutvůrcem alternativní mateřské školy. Jaký je tedy jeho recept na spokojenost?

Aikido

  • Japonské bojové umění učí souladu vnějších i vnitřních protikladů.
  • Je souborem technik a principů, které využívají energii útoku k jeho neutralizaci.
  • V 90. letech zpopularizoval aikido ve svých filmech Steven Segal. Nicméně podle Martina Švihly snímky prezentovali spíše destruktivní než mírumilovné řešení konfliktů prostřednictvím aikida.
  • Protichůdné a zároveň společné jsou podle něj v aikidu dvě věci: jak zlepšovat individuálně své Já a k tomu zlepšovat svoje vztahy s ostatními.
  • Česká federace aikido - dnes sdružuje kolem třiceti klubů a zhruba tisíc lidí. Vytváří základnu pro rozvoj aikida, školí trenéry, pořádá mezinárodní semináře i zkoušky technické vyspělosti.
  • ČFAI vznikla v roce 1991 je za bývalého Československa a je uznána světovou centrálou aikido Aikikai Hombu Dojo. Více nawww.cfai.cz.

„Aikido velmi mění schopnosti udržet rovnováhu. A to se netýká pouze fyzického těla. Víte, v aikidu vždy platí oba protiklady naráz. Pokud mezi nimi najdeme rovnováhu, napětí mezi nimi mizí, zůstává pouze neutrální energie,“ podotýká s tím, že právě toto se nazývá Aiki. Uf. Jak to myslí tenhle muž s nenápadně širokými rameny a mužně tvarovanými dlaněmi?

Hned dává dva příklady ze svého běžného života - jeden pracovní, jeden rodinný. Byl totiž koordinátorem sousedské iniciativy proti vykácení letité aleje v Belgické ulici na Vinohradech.

„Věděl jsem, že nemůžeme jít proti koncepci rekonstrukce. Museli jsme vyjít z toho, co je. Neudělali jsme si z úřadů nepřítele, ale partnera. Trvalo to dva roky, ale rekonstrukce jede a stromy stojí,“ říká s radostí a dodává: „Je lepší přidat se k přicházející síle a společně nacházet řešení. Vždy hledám způsob, jak vyjít s lidmi, i když mají jiný názor.“

Jde podle něj o to nepřistoupit na vyhrocení situace. V čemž ho denně „trénuje“ jeho pětiletá dcera.

„Každý můžeme mít svůj vlastní zájem, ale místo tvrdé konfrontace mohu vytvořit prostor. Nemusím druhého hned zatnout a místo vyhrocování situace se dostavuje zábava a radost, spokojení jsme oba,“ popisuje krátce rodinné zkušenosti před další cestou do Japonska. Samozřejmě pracovně, skrze aikido.

Řeč se tak stáčí zpět k trénování, jehož vrcholem nejsou umístění na soutěžích. V aikidu žádné soutěže nejsou.

„Neexistuje totiž protivník ani nepřítel. Člověk, se kterým pracuju, je vždy partner. Jako nástroj zvyšování a porovnání úrovně cvičenců slouží v aikidu technické stupně, tedy kjú a dany,“ vysvětluje Martin Švihla. Sám je držitelem 4. danu, tedy jedné z vyšších úrovní. Při popisu sebeobranného mechanismu aikida v přímém konfliktu krčí rameny: „Lidé, kteří cvičí, jsou v nouzi překvapeni, že aikido funguje. Je prevencí nebezpečných situací, nebo jejich přirozeným řešením.“

Na tréninku vždy trénují zkušenější i s nováčky, kvůli rychlejší integraci. Jsou to zároveň i zajímavé lekce pro ty, co už cvičí déle. „Lidé s aikidem zrají jako víno. Je to krásně vidět i na našich učitelích, jichž vývoj můžeme přímo sledovat posledních dvacet pět let. Jak se posouvají nejen fyzicky, ale i mentálně, lidsky. Jsou otevřenější a přítomnější,“ vypráví učitel zaujatě.

Změny pozoruje i na sobě. „Vždy mě trénování bavilo, ale až v posledních letech mi začínají do sebe zapadat věci, a propojovat se, které jsem dřív neviděl. Možná si všeho víc všímám, víc objevuju i v běžném potkávání lidí, ale třeba i v padání na zem,“ říká s vážnou tváří, ale jeho oči smějí.

Pak se pousmějí i rty: „Je zajímavé, jakou náladu vytváří v člověku cvičení a struktura tréninku. Lidé často přijdou unavení z práce a po dvou hodinách pádů a zvedání odejdou čerství a spokojení.“ Upozorňuje, že aikido není rozhodně tvrdé jako box, ale ani jemné a pomalé jako taiči.

Zajímavé podle něj je, že dnes už nejlepší učitelé nepocházejí jenom z Japonska, jako tomu bylo ještě zhruba před čtyřiceti lety. „Tehdy byli nejstaršími a tedy nejzkušenějšími učiteli na světě Japonci, protože u nich aikido vzniklo a cvičilo se nejdéle. Nikdo jiný prostě nemohl být v této lize. Jenže v současné době už do stejného věku dozráli učitelé v Evropě i Americe,“ říká Švihla s tím, že zmizela věková bariéra mezi těmi nejzkušenějšími.

„Nedávno dokonce první nejaponec dosáhl na úroveň 8. danu,“ zdůrazňuje. Čeští top-učitelé jsou zatím zhruba mezi 40 a 50 lety věku a ještě tak mají čas, kdy dosáhnou na světovou špičku. Ale podle všeho k ní s 5. a 6. dany úspěšně míří.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám