metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Lukáš Králíček | foto: ARCHIV

Nejpopulárnějším motivem je liška a my pořád nevíme proč, říká šéf Vazárny

  10:34
Deník Metro zavítal do kreativního papírnictví Vazárna. „Trochu nadneseně říkáme, že dáváme papíru duši,“ říká jeho obchodní šéf Lukáš Králíček. „Z papíru umíme vyrobit téměř vše!“ holedbá se usměvavý třicátník.

Na krku máme podzim, co u vás během plískanic nejvíc jede?
Jednoznačně diáře, a pak taková ta klasika – fotoalba a první knihy. No a hezká práce jsou i svatební sety: pozvánky, jmenovky na stůl, pamětní kniha, poděkování, papírové motýlky...

Dobře, a který výrobek z Vazárny je vám osobně nejmilejší?
To je už zmíněná první dětská kniha. Máme na ni několik designů a dokážeme ji v rámci výroby „ušít na míru“ miminku. K té knize se pak může rodina celý život vracet a vzpomínat. Moc rád mám i naši edici čtyř zápisníků, které uvnitř ilustrací vyprávějí příběh. Každý z nich symbolizuje jeden ze čtyř elementů života, který je důležitý pro spokojený život – Lásku, Rodinu, Domov a Volnost.

Poctivé řemeslo

  • Vazárna vznikla před pěti lety v Příbrami. Na místě podniku byla dříve knihařská dílna, ve které působily dvě zručné dámy. Jejich nadšení a poctivá práce oslovily zakladatele firmy natolik, že dílnu odkoupili. Lukáš Králíček do Vazárny vstoupil spolu s kolegou Martinem Dostálkem v roce 2017. Předtím podnikal v oblasti služeb a myšlenka „vyrábět něco skutečného“ ho okouzlila.
  • Více na www.vazarna.cz

A který výrobek mají nejraději zákazníci?
To je hrozně různorodé. Spíš vám povím, který motiv je nejpopulárnější. Liška! Nevíme pořádně proč, ptáme se zákazníků, ale stále nedokážeme odhalit liščí kouzlo.

Jaké jsou trendy ve vaší branži kreativního papírnictví?
Z mého pohledu je to důraz na udržitelnost, recyklovatelné materiály a v určitém ohledu návrat k poctivé ruční práci. Pravda však samozřejmě je, že o koupi, či nekoupi rozhoduje i design produktů.

Jak design řešíte vy?
Máme ilustrátorky, se kterými spolupracujeme dlouhodobě, jak na vlastních edicích, tak třeba na firemních zakázkách. Pro TYPO edici jsme oslovili významné ilustrátory a typografy, kteří dostali volnou ruku.

U zápisníku pro Strašidelné Metro (edice je limitovaná na pět kusů) jsme vám design rovnou navrhli. Vyhovovalo vám to?
Byla to hezká práce, i proto, že originální cover je od Jaze z Oprásků sčeskí historje. Každopádně, my ve Vazárně se snažíme tvořit výrobky, které se vážou právě k aktuálnímu tématu – třeba ke svátku Halloween.

Limitovaná edice zápisníku

Limitovaná edice zápisníku

Jaké máte nejbližší plány?
Trochu je poznamenala současná situace. Každopádně máme radost, že se nám daří pomalu budovat síť partnerských obchodů, kde si naši potenciální zákazníci mohou naše výrobky koupit i off-line. A taky moc rád zmíním, že ladíme nový web a e-shop.

Soutěž

Vyděste nás i čtenáře Metra

Máme pro vás další prima soutěž! Chtěli byste vlastnit jeden z pěti krásných strašidelných zápisníků, které nám papírenská dílna Vazárna vyrobila přímo na míru? Ručně vyrobené kousky čekají na vás. Na oplátku očekáváme trochu kreativity. Jak na to? 

Vyfoťte se s vydáním strašidelného speciálu (vyšlo 7. října) a snímek nám pošlete do redakce. My pak vybereme pět nejlepších fotek, které budou opravdu strašidelné! Namalujte si třeba oční stíny jako zombíci, vyfoťte se u haloweenské dýně, udělejte ten nejstrašnější obličej. Ale vždycky u toho držte tento speciál deníku Metro. 

Fotky posílejte do čtvrtka 15. října 12.00 na adresu dopisy@metro.cz (do předmětu napište Strašidelné Metro) nebo je prostě sdílejte na vašem Instagramu, stačí jenom přidat speciální hashtag #strasidelnemetro.

Pět nejlepších snímků ze všech došlých fotek zveřejníme v pátek 16. října. Těšíme se na vaše výtvory! A prosíme, buďte pořádně děsiví! Bu bu bu! 

Komentáře

Hlavní zprávy

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Květen ve sportu: Vrchol Ligy mistrů, tragédie i MS v hokeji

vydáno 5. května 2021  13:58

Psal se 21. květen roku 1997, když fotbalisté Schalke 04 ovládli tehdejší Pohár UEFA. Jiří Němec a Radoslav Látal se stali prvními Čechy v samostatné éře,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy