metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Lukáš Králíček | foto: ARCHIV

Nejpopulárnějším motivem je liška a my pořád nevíme proč, říká šéf Vazárny

  10:34
Deník Metro zavítal do kreativního papírnictví Vazárna. „Trochu nadneseně říkáme, že dáváme papíru duši,“ říká jeho obchodní šéf Lukáš Králíček. „Z papíru umíme vyrobit téměř vše!“ holedbá se usměvavý třicátník.

Na krku máme podzim, co u vás během plískanic nejvíc jede?
Jednoznačně diáře, a pak taková ta klasika – fotoalba a první knihy. No a hezká práce jsou i svatební sety: pozvánky, jmenovky na stůl, pamětní kniha, poděkování, papírové motýlky...

Dobře, a který výrobek z Vazárny je vám osobně nejmilejší?
To je už zmíněná první dětská kniha. Máme na ni několik designů a dokážeme ji v rámci výroby „ušít na míru“ miminku. K té knize se pak může rodina celý život vracet a vzpomínat. Moc rád mám i naši edici čtyř zápisníků, které uvnitř ilustrací vyprávějí příběh. Každý z nich symbolizuje jeden ze čtyř elementů života, který je důležitý pro spokojený život – Lásku, Rodinu, Domov a Volnost.

Poctivé řemeslo

  • Vazárna vznikla před pěti lety v Příbrami. Na místě podniku byla dříve knihařská dílna, ve které působily dvě zručné dámy. Jejich nadšení a poctivá práce oslovily zakladatele firmy natolik, že dílnu odkoupili. Lukáš Králíček do Vazárny vstoupil spolu s kolegou Martinem Dostálkem v roce 2017. Předtím podnikal v oblasti služeb a myšlenka „vyrábět něco skutečného“ ho okouzlila.
  • Více na www.vazarna.cz

A který výrobek mají nejraději zákazníci?
To je hrozně různorodé. Spíš vám povím, který motiv je nejpopulárnější. Liška! Nevíme pořádně proč, ptáme se zákazníků, ale stále nedokážeme odhalit liščí kouzlo.

Jaké jsou trendy ve vaší branži kreativního papírnictví?
Z mého pohledu je to důraz na udržitelnost, recyklovatelné materiály a v určitém ohledu návrat k poctivé ruční práci. Pravda však samozřejmě je, že o koupi, či nekoupi rozhoduje i design produktů.

Jak design řešíte vy?
Máme ilustrátorky, se kterými spolupracujeme dlouhodobě, jak na vlastních edicích, tak třeba na firemních zakázkách. Pro TYPO edici jsme oslovili významné ilustrátory a typografy, kteří dostali volnou ruku.

U zápisníku pro Strašidelné Metro (edice je limitovaná na pět kusů) jsme vám design rovnou navrhli. Vyhovovalo vám to?
Byla to hezká práce, i proto, že originální cover je od Jaze z Oprásků sčeskí historje. Každopádně, my ve Vazárně se snažíme tvořit výrobky, které se vážou právě k aktuálnímu tématu – třeba ke svátku Halloween.

Limitovaná edice zápisníku

Limitovaná edice zápisníku

Jaké máte nejbližší plány?
Trochu je poznamenala současná situace. Každopádně máme radost, že se nám daří pomalu budovat síť partnerských obchodů, kde si naši potenciální zákazníci mohou naše výrobky koupit i off-line. A taky moc rád zmíním, že ladíme nový web a e-shop.

Soutěž

Vyděste nás i čtenáře Metra

Máme pro vás další prima soutěž! Chtěli byste vlastnit jeden z pěti krásných strašidelných zápisníků, které nám papírenská dílna Vazárna vyrobila přímo na míru? Ručně vyrobené kousky čekají na vás. Na oplátku očekáváme trochu kreativity. Jak na to? 

Vyfoťte se s vydáním strašidelného speciálu (vyšlo 7. října) a snímek nám pošlete do redakce. My pak vybereme pět nejlepších fotek, které budou opravdu strašidelné! Namalujte si třeba oční stíny jako zombíci, vyfoťte se u haloweenské dýně, udělejte ten nejstrašnější obličej. Ale vždycky u toho držte tento speciál deníku Metro. 

Fotky posílejte do čtvrtka 15. října 12.00 na adresu dopisy@metro.cz (do předmětu napište Strašidelné Metro) nebo je prostě sdílejte na vašem Instagramu, stačí jenom přidat speciální hashtag #strasidelnemetro.

Pět nejlepších snímků ze všech došlých fotek zveřejníme v pátek 16. října. Těšíme se na vaše výtvory! A prosíme, buďte pořádně děsiví! Bu bu bu! 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy