metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Další 1 fotografie v galerii
Výzva z Málagy: polévejte moč! | foto: Twitter města MálagaMetro.cz

Nejsem proti psům, ale proti smradu. Ať páníčci nosí lahev

  6:50
Praha by se mohla zabývat aktuální peticí. Její autor žádá, aby pejskaři měli další povinnost. K hlavnímu městu by se měla připojit další česká města.

„Ve Španělsku nosí pejskaři lahve s vodou. Když se pejsek vyčůrá, páníček na ono místo trochu té vody vyleje. Voda bývá smíchaná s trochou octa. Pokuty za nedodržení městské vyhlášky, která to nařizuje, začínají v přepočtu na 1900 korunách a mohou se vyšplhat až na 12 700 korun. Oblíbené jsou lahve od různých prostředků na mytí nádobí. Mají víčko, kterým se dá perfektně mířit.“ píše u petice s názvem „Konec smradu! Ať pejskaři nosí lahev s vodou a pomočená místa pokropí“ její autor, mladý český sochař, který v současné době žije na Kanárských ostrovech, Miroslav Semecký.

Španělské pokuty za 1200
Upozorňuje na to, že některá španělská města vyhlásila stop zapáchajícím ulicím a náměstím. „Mají to ve vyhlášce, a pokud městská policie potká pejskaře bez lahve s vodou, může dostat pokutu. Amoniak obsažený v moči škodí městskému mobiliáři,“ říká pro deník Metro Miroslav s tím, že není apriori pro pokuty, pro začátek by stačily alespoň domluvy strážníků. Vyhláška platí například ve španělských městech Sevilla nebo Málaga, v druhém z jmenovaných kampaň doporučuje používání vody s trochou čisticího prostředku.

V létě hotová romantika
Umělec se narodil ve vinohradské nemocnici a vyrostl v paneláku v Malešicích. Od roku 2004 je na cestách, žil v Londýně, Lyonu nebo portugalských městech Algarve a Faro. A moc dobře ví, co udělá psí moč. „Tam jsem v záplavě komentářů zachytil slova obyvatel přízemních bytů. Ten smrad v létě se podle jejich slov nedá vydržet,“ říká s tím, že by vyhláškou cílil alespoň na určité období v roce. A upozorňuje na počůrané fasády především v letních měsících. „Hotová letní romantika,“ popisuje.

Trus holubů také vadí
Zároveň odmítá tvrzení, že nejdříve se musí vyřešit problém s močícími lidmi a až teprve potom se soustředit na úklid po psech. „V řešení problémů neexistují omezení,“ tvrdí. A uvádí příklad. „Trus od holubů nám také vadí,“ přemýšlí o cestě, která je šetrná i k veřejným financím. Aby dokončil svůj plán, musí posbírat ve své petici alespoň tisíc podpisů, poté by ji mohl předložit na pražském magistrátu, kde by ji muselo projednat zastupitelstvo. Počítá ale s tím, že by na úřad došel s pěti tisíci podpisy. „Budu se snažit zažehnout změnu v bezohledném přístupu některých pejskařů,“ plánuje.

Pejskařům se nápad líbí
Už diskuze ve veřejném prostoru nese první ovoce. Miroslav ví o pejskařích, kteří myšlenku chválí a slíbili, že budou chodit ven už jen s vodou. „Věřím v dominový efekt. Ve vyspělých státech to pochopili a během uplynulých měsíců a let radnice po radnici přebírají tento koncept za svůj,“ tvrdí. Nápad podle něj postupně do vyhlášek přebírají také další města, třeba v Itálii nebo Japonsku.

Deník Metro zjistil, že nápad si pochvalují Pražané v různých facebookových skupinách jednotlivých městských čtvrtí. A co na to magistrát? A další města? „Kdyby se to chytlo, bylo by to samozřejmě fajn,“ uzavírá muž, který svou iniciativu založil na webu Petice.com.

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek