metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Další 1 fotografie v galerii
Výzva z Málagy: polévejte moč! | foto: Twitter města MálagaMetro.cz

Nejsem proti psům, ale proti smradu. Ať páníčci nosí lahev

  6:50
Praha by se mohla zabývat aktuální peticí. Její autor žádá, aby pejskaři měli další povinnost. K hlavnímu městu by se měla připojit další česká města.

„Ve Španělsku nosí pejskaři lahve s vodou. Když se pejsek vyčůrá, páníček na ono místo trochu té vody vyleje. Voda bývá smíchaná s trochou octa. Pokuty za nedodržení městské vyhlášky, která to nařizuje, začínají v přepočtu na 1900 korunách a mohou se vyšplhat až na 12 700 korun. Oblíbené jsou lahve od různých prostředků na mytí nádobí. Mají víčko, kterým se dá perfektně mířit.“ píše u petice s názvem „Konec smradu! Ať pejskaři nosí lahev s vodou a pomočená místa pokropí“ její autor, mladý český sochař, který v současné době žije na Kanárských ostrovech, Miroslav Semecký.

Španělské pokuty za 1200
Upozorňuje na to, že některá španělská města vyhlásila stop zapáchajícím ulicím a náměstím. „Mají to ve vyhlášce, a pokud městská policie potká pejskaře bez lahve s vodou, může dostat pokutu. Amoniak obsažený v moči škodí městskému mobiliáři,“ říká pro deník Metro Miroslav s tím, že není apriori pro pokuty, pro začátek by stačily alespoň domluvy strážníků. Vyhláška platí například ve španělských městech Sevilla nebo Málaga, v druhém z jmenovaných kampaň doporučuje používání vody s trochou čisticího prostředku.

V létě hotová romantika
Umělec se narodil ve vinohradské nemocnici a vyrostl v paneláku v Malešicích. Od roku 2004 je na cestách, žil v Londýně, Lyonu nebo portugalských městech Algarve a Faro. A moc dobře ví, co udělá psí moč. „Tam jsem v záplavě komentářů zachytil slova obyvatel přízemních bytů. Ten smrad v létě se podle jejich slov nedá vydržet,“ říká s tím, že by vyhláškou cílil alespoň na určité období v roce. A upozorňuje na počůrané fasády především v letních měsících. „Hotová letní romantika,“ popisuje.

Trus holubů také vadí
Zároveň odmítá tvrzení, že nejdříve se musí vyřešit problém s močícími lidmi a až teprve potom se soustředit na úklid po psech. „V řešení problémů neexistují omezení,“ tvrdí. A uvádí příklad. „Trus od holubů nám také vadí,“ přemýšlí o cestě, která je šetrná i k veřejným financím. Aby dokončil svůj plán, musí posbírat ve své petici alespoň tisíc podpisů, poté by ji mohl předložit na pražském magistrátu, kde by ji muselo projednat zastupitelstvo. Počítá ale s tím, že by na úřad došel s pěti tisíci podpisy. „Budu se snažit zažehnout změnu v bezohledném přístupu některých pejskařů,“ plánuje.

Pejskařům se nápad líbí
Už diskuze ve veřejném prostoru nese první ovoce. Miroslav ví o pejskařích, kteří myšlenku chválí a slíbili, že budou chodit ven už jen s vodou. „Věřím v dominový efekt. Ve vyspělých státech to pochopili a během uplynulých měsíců a let radnice po radnici přebírají tento koncept za svůj,“ tvrdí. Nápad podle něj postupně do vyhlášek přebírají také další města, třeba v Itálii nebo Japonsku.

Deník Metro zjistil, že nápad si pochvalují Pražané v různých facebookových skupinách jednotlivých městských čtvrtí. A co na to magistrát? A další města? „Kdyby se to chytlo, bylo by to samozřejmě fajn,“ uzavírá muž, který svou iniciativu založil na webu Petice.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy