metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Nejstarší stanice pražského metra má výročí. Víte, která byla první?

  6:57
Odpověď není jednoduchá, všechny stanice nejstaršího céčka z Kačerova na Florenc (Sokolovskou) vznikaly najednou, přesto jedna z nich má historii o něco delší a zajímavější. Stavba stanice Hlavní nádraží začala před padesáti lety, 15. března 1967, ale prvních pět měsíců se zde nebudovalo metro, ale stanice pro podzemní tramvaj.
Hlavní nádraží

Hlavní nádraží | foto: Archiv DP Praha

Přeplněná metropole, kde tramvaje už nestíhaly nápor cestujících, podzemní dráhu potřebovala. V šedesátých letech se ještě plánoval přesun tramvají pod zem, pak tehdejší vládní a stranické orgány rozhodly, že se v ­podzemí metropole objeví sovětské metro.

Rozestavěná stanice se však už nepředělávala, a proto je na Hlavním nádraží netypické boční uspořádání nástupišť, jež připomíná tramvajovou zastávku. Důvod je jednoduchý: vozy podpovrchové tramvaje měly mít dveře na pravé straně podobně jako ty běžné, zatímco u vozů metra lze vystupovat na obě strany.

Historie pražského metra

  • Se vznikem stanice u nádraží se počítalo od nejstarších plánů.
  • Nápad na podzemní dráhu poprvé přednesl majitel pražského železářství Ladislav Rott v ­roce 1898. Dva roky poté, co začala jezdit v Budapešti.
  • Vedení trasy podzemní dráhy kolem nejdůležitějšího pražského železničního uzlu se objevovalo už v plánech z meziválečného období.
  • Po válce byla dopravní situace v centru metropole neúnosná a další odkládání jejího řešení nebylo možné. V červnu 1965 vláda nakonec schválila realizaci projektu pražské podzemní dráhy.

Stavba metra a nad ním vedoucí magistrály navždy změnila podobu i vlakového nádraží nad stanicí. Vznikla zde nová odbavovací hala.

Vedle netradičního řešení nástupišť, jež často komplikuje přestupy lidem, kteří si v­metru spletou směr, se Hlavní nádraží vyznačuje ještě jednou zvláštností. Tunel mezi touto stanicí a Muzeem je vůbec nejkratším úsekem pražské podzemky – měří jen 425 metrů.

Stopy po původních plánech nese i druhá stanice, která počítala s podzemkou. Stanice Muzeum se začala stavět jen dva měsíce po Hlavním nádraží, v květnu 1967. Ta je neobvykle prostorná, projektanti totiž navrhli, že na Muzeu budou čtyři koleje pro dvě trasy, mezi kterými se mělo přestupovat přes vyvýšené patro.

Do provozu se stanice Hlavní nádraží dostala po sedmi letech od zahájení stavby, v květnu 1974. Mohla ale vzniknout už mnohem dřív. Počítal s ní už projekt M Konsorcia stavebních firem z roku 1941. „Tento návrh už nebyl pouhou studií, ale jednoznačně nejlépe připraveným projektem na řešení dopravy v Praze, s řádnou projekční přípravou,“ potvrzuje šéf archivu dopravního podniku Pavel Fojtík.

Stanice má i další primát. 21. prosince 1992 se stala první bezbariérově přístupnou stanici metra. Ve směru k Muzeu byl dán do užívání první osobní výtah. V opačném směru přibyl výtah 18. června 1993.

Je možné, že se stavbaři ještě vrátí. Plány na trasu D počítají s tím, že by její pokračování mělo vést právě přes Hlavní nádraží a zde by mohl vzniknout nový přestupní terminál.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

MŠMT plánuje, že veřejné vysoké školy dostanou příští rok o šest miliard více

vydáno 18. dubna 2024  18:02,  aktualizováno  18:23

Návrh rozpočtu vysokých škol pro příští rok počítá s navýšením o šest miliard korun. Na sociální síti to dnes uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN)....  celý článek