metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 2 fotografie v galerii
IKEM (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nejusměvavější je vojenská nemocnice a finančně nejzdravější je IKEM

  10:38
Podle průzkumu je nejusměvavější nemocnicí v republice Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) spolu se Surgal Clinic. Finančně nejzdravější jsou Nemocnice České Budějovice a pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Žebříček finančního zdraví zveřejnila včera společnost Nexia. Koresponduje s žebříčkem společnosti HealthCare Institut (HCI), v němž v oblasti finančního zdraví IKEM a Nemocnice České Budějovice rovněž zvítězily.

Žebříček účetních uzávěrek sestavených k 31. prosinci 2014 poskytlo 86 ze 156 nemocnic akutní péče, všechny fakultní a velké nemocnice, vzorek tak představuje 95 procent objemu ústavní péče, řekl na odborné konferenci HCI Jakub Kovář ze společnosti Nexia, která žebříček sestavila.

Celkový majetek zkoumaných nemocnic je 156 miliard korun, tržby 133 miliard korun, což je 3,12 procenta HDP, přičemž celý sektor zdravotnictví se podílí necelými sedmi procenty.

„Tvrdíme, že nemocnice, která má dostatek prostředků na úhradu závazků, není předlužená, platí závazky v přiměřeném čase, má vhodnou strukturu kapitálu, to znamená staví budovy a vybavuje operační sály z dlouhodobých zdrojů, investuje do svého majetku a dokáže adekvátně odměnit svůj personál, tak by také měla být přívětivá k pacientům,“ řekl.

Pro letošní vítěze toto tvrzení podle Kováře skutečně platí, nejlépe dopadly z pohledu pacientů právě nemocnice ekonomicky zdravé.

Z pohledu finančního zdraví se první umístila Nemocnice České Budějovice, druhý IKEM, třetí brněnský Masarykův onkologický ústav (MOÚ), čtvrtá Fakultní nemocnice Plzeň a pátá pražská Fakultní nemocnice Motol.

Mezi přímo řízenými zvítězil v aspektu finančního zdraví IKEM následován MOÚ, fakultními nemocnicemi Plzeň a Motol a do první pětice se dostal pražský Ústav pro péči o matku a dítě.

Nejusměvavější nemocnice byly vyhodnocovány v charitativním projektu B.Braun pro život. Anketní lístky vyplnilo 70 705 hospitalizovaných pacientů ve 156 nemocnicích s akutními lůžky. Přes 80 procent pacientů odpovědělo, že se na ně personál usmívá často nebo velmi často.

„Vlídné zacházení a chápavý přístup ze strany ošetřujícího personálu výrazně pomáhá překlenout nejistotu a obavy pacientů z očekávaných zákroků. Úsměv zdravotníky nic nestojí, ale jeho efekt je vyčíslitelný,“ shrnul člen vedení skupiny B.Braun Martin Kuncek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy