metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Pátek, 26. dubna 2019. Svátek má Oto.
Stanislav Polčák
Větší foto
Stanislav Polčák | foto: MAFRA

Nejvíc mi kritici spílají za to, kvůli čemu mě jiní lidé volili, říká europoslanec

13. dubna 2019  5:15 Pavel Hrabica Metro.cz
Deník Metro oslovil před nastávajícími květnovými eurovolbami sedm europoslankyň a europoslanců, kteří reprezentují sedm politických stran a hnutí – dvě ženy a pět mužů. Každý z nich dostal jedenáct stejných otázek. Dnes odpovídá Stanislav Polčák za Starosty a nezávislé.

Co jste našel v kanceláři po svém předchůdci?
Nic, kancelář byla vyklizena a dokonale uklizena, což přičítám ke cti spíše uklízecí četě než svému předchůdci.

Pomáhali vám „mazáci“ v prvních dnech a týdnech v EP? Nebo jste se musel prokousat vším sám?
Působil jsem již kdysi v EP jako asistent, tudíž to pro mě nebylo úplně nové prostředí. Navíc jsem byl dříve v Radě Evropy, takže jsem měl s fungováním evropských institucí zkušenosti.

Jak dlouho jste se učil cestu do své kanceláře a po budovách Evropského parlamentu?
Budovy Evropského parlamentu jsou vybaveny návěstmi, informačními tabulkami, podle kterých se dá celkem obstojně orientovat. Přiznám se však, že i tak se mi několikrát stalo, že jsem si nebyl tak úplně jistý, kudy kam, a chvíli bloudil.

Co děláte, když se v Bruselu nudíte (třeba při jednání pléna)?
Upřímně si nepamatuji, že bych se v Bruselu zrovna nudil. Množství textu, které nám ve výborech a pak na samotném plénu projde pod rukama, je opravdu velké. Pokud chce poslanec odvádět svoji práci dobře a být v obraze, měl by se tomu věnovat. Snažím se tak využít každou chvíli k tomu, abych se seznámil s tím, co projednáváme nebo budeme projednávat. Ostatně je to moje práce.

Největší trapas (případně jiný zážitek)?
Nejčastější pracovní trapasy jsou u nás ty pramenící ze špatného překladu nebo z porozumění. V podstatě co členský stát, to vlastní jazyk. Máme sice hlavními úředními jazyky francouzštinu a angličtinu, ale i tak se někdy stane, že se třeba překladatel splete a pak je to chvíli „já o koze, ty o voze“, ale vždy se to vzápětí vyřeší.

Co máte ve svém bruselském šatníku? Zvedáte někdy obočí v údivu nad tím, co si vaše kolegyně nebo kolegové v EP obléknou?
V mém bruselském šatníku jsou obleky, pro mě klasický pracovní oděv. Obočí někdy zvednu spíše při pohledu do zrcadla, když se vidím... Někdy se mi stane, že na sebe ve spěchu hodím třeba sako odlišného vzoru nebo si vezmu kravatu, která se tak úplně nehodí, ale to už tak bývá, když je člověk v jednom kole.

Jak snášíte odloučení od rodiny a domova?
Mám dvě malé dcery, tudíž jsou pro mě delší pracovní cesty trochu náročnější, prostě mi chybí. Snažím se však držet alespoň volné víkendy.

Kdo a za co vám nejvíc vynadal (a nadává)? V e-mailech, na sítích, osobně?
Nejvíce mi jedni spílají za to, kvůli čemu mě jiní do EP zvolili – kvůli mému proevropskému postoji.

Váš největší úspěch?
Úspěšně jsem obhájil významnou roli kohezní politiky – politiky soudržnosti v evropském rozpočtu na rok 2018, kdy se rozhodovalo o možnosti jejího krácení. Přestože je Evropská unie jednou z nejbohatších částí světa, existují mezi jejími členskými státy stále nápadné rozdíly. Je to právě zmíněná politika soudržnosti, díky níž je v EU prosazován princip solidarity, a to jak ke stávajícím, tak k přistupujícím členům. Podle mého názoru je jedním z důležitých úkolů našeho společenství zamezovat vzniku a zvětšování těchto nepoměrů a to byl i můj cíl.

Šli by čeští europoslanci společně na pivo do hospody?
Každý měsíc máme společné snídaně, takže i tu hospodu bychom určitě zvládli.

Kdybyste musel mít na svém autě SPZ na přání, co byste si na ni nechal vepsat?
SPZ na přání bych nechtěl, nemusím za každou cenu vyčnívat z davu. Ale kdybych ji už musel mít, mé přání by bylo, aby nesla sdělení, které by ostatní řidiče v provozu potěšilo nebo alespoň pobavilo, ať má alespoň nějaký smysl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největším nebezpečím jsou v Bruselu belgické pralinky, říká Pospíšil

Jiří Pospíšil
vydáno 26. dubna 2019  15:20

Deník Metro oslovil před nastávajícími květnovými eurovolbami sedm europoslankyň a europoslanců, kteří reprezentují sedm politických stran a hnutí – dvě...  celý článek

Soumrak největšího českého e-shopu s módou. Zachrání se?

ZOOT na Andělu
vydáno 26. dubna 2019  11:48

Zoot.cz nezvládá tlak zahraniční konkurence ani zákazníků, kteří vracením zboží připravovali firmu o desítky milionů korun.  celý článek

Komerční sdělení

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi
vydáno 26. dubna 2019  9:00

V Paddock lize amerického fotbalu jsou první sezonu. Po dvou odehraných zápasech byste to ale nepoznali. Nejprve Vysočina Gladiators porazila Brno Sígrs...  celý článek

Děti i rodiče mají problém. Propadají zatím nepojmenované nemoci

Ilustrační snímek
vydáno 26. dubna 2019  6:15

Do psychologických poraden a psychiatrických ordinací míří stále více rodičů. Jejich děti žijí jen na počítači nebo mobilním telefonu, reálný svět se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám