metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Kapela Mirai je na české hudební scéně už pár let. Po EP se čtyřmi písněmi vydává tento týden své debutové album Konnichiwa. | foto: Benedikt RenčMetro.cz

Nejvíce nominací na Ceny Anděl mají skupiny J.A.R. a Mirai

  18:39
Nové pojetí, nové kategorie, nové propojení hlavního večera s udílením dosud separátních žánrových cen, to vše připravili pořadatelé Cen Anděl pro letošní ročník. Sošky se budou slavnostně rozdávat 20. března v pražském Fóru Karlín, přenos bude k vidění na České televizi.

Nejvíce nominací si připsaly kapely Mirai a J.A.R., celkem čtyři, tři nominace má pak zpěvák David Stypka.

V roce 2017 to vypadalo, že se žádné podobné ceny udělovat nebudou. Dosavadní organizátor už totiž nechtěl pokračovat. Společnosti Luff Production v čele s Lucií Hájkovou se ale povedlo ve velmi krátké době akci zorganizovat a andělské sošky předat v komorní atmosféře Lucerna Music Baru. Stejná produkce stojí za udělováním cen i letos, tým se ale rozšířil a následovaly další změny.

Ceny Anděl

  • Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebních odborníků - kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény.
  • Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.

O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

„Snažili jsme se Anděly přiblížit současnému hudebnímu vnímání, vtáhnout do rozhodování o podobě cen i jejích držitelích samotné muzikanty. A v nominacích se skutečně objevuje i řada nových jmen, o kterých bylo loni slyšet v tuzemském hlavním proudu i mimo něj,“ představuje nominace předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

Ve zmíněné radě, která inovace v Andělech připravila, kromě něj zasedli například producent Jan P. Muchow, zpěváci Miro Žbirka či Lenny, hudební publicista Josef Vlček, Petra Žikovská z české pobočky Národní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) a právě producentka večera Lucie Hájková.

Ke změnám došlo i v názvu kategoriích, ceny nebudou předány nejlepší zpěvačce a zpěvákovi, ale sólové interpretce nebo interpretovi. „Andělé jsou nejstarší odborné hudební ceny u nás. Jejich pojetí jsme však potřebovali posunout blíž současnosti, kdy už do sebe pop dávno vsákl většinu žánrů a sólový umělec nemusí v uvozovkách jen skvěle zpívat, ale může třeba i rapovat,“ vysvětlil nedávno Vedral pro server iDNES.cz.

Za ženy jsou nominovány Anna K, Debbi a Radůza, mezi muži pak Michal Hrůza, David Stypka a Kapitán Demo. Ceny se budou dále rozdávat za album, skladbu, skupinu, objev a videoklip. Mezi nominovanými se objevují také Kapitám Demo, Barbora Poláková či Pokáč. Prvně budou v rámci hlavního večera oceněni také žánroví interpreti, kteří doteď byli oceňování během samostatného, ale menšího ceremoniálu. Sošky budou uděleny také v žánrových kategoriích alternativa, elektronika, folk a jazz.

Ceremoniál bude ve Fóru Karlín, program je však připraven i pro fanoušky hudby. „Na venkovním pódiu, přístupném široké veřejnosti, vystoupí celá řada hudebníků. Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním pódiu jsou stále ve finálním jednání,“ přibližuje Lucie Hájková.

Kromě účinkujících zůstává otázkou i třeba to, kdo bude moderátorem večera. „Chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích,“ dodávají pořadatelé.

Nominace Anděl za rok 2017

Album 
J.A.R.- Eskalace dobra 
Mirai - Konnichiwa 
David Stypka- Neboj

Skladba 
J.A.R. - Zhublas 
Mirai - Když nemůžeš, tak přidej 
David Stypka a Ewa Farna - Dobré ráno, milá

Skupina 
J.A.R. - Eskalace dobra 
Mirai - Konnichiwa 
Mydy Rabycad- M.Y.D.Y

Sólová interpretka 
Anna K- Světlo 
Debbi- Break 
Radůza - Studna v poušti

Sólový interpret 
Michal Hrůza - Sám se sebou 
Kapitán Demo - Bez klobouku boss 
David Stypka - Neboj

Objev 
Mirai - Konnichiwa 
Mydy Rabycad - M.Y.D.Y 
Pokáč - Vlasy

Videoklip 
J.A.R. - Zhublas 
Kapitán Demo - Trendsetter 
Barbora Poláková - Po válce

Alternativa 
Cold Cold Nights - (The) Last Summer 
Insania - Na počátku byl spam 
Kalle - Saffron Hills 
Pacino - Půl litru země 
Wild Tides - Sbohem a šáteček

Elektronika 
Enchanted Lands - Feed Goals 
Fiordmoss - Kingdom Come 
HRTL - Yellow Mellow 
Logic - Zhora vypadá všechno líp 
Opak Dissu - Tape 2

Folk 
Beránci a vlci - Beránci a vlci 
Cermaque - Neboj 
Rendez-fou - Miniatury 
Dagmar Voňková - Hostina 
Wolf Lost in the Poem - Nepřipoutaný

Jazz 
Štěpánka Balcarová - Life and Happiness of Julian Tuwim 
Beata Hlavenková - Bethlehem 
Jaromír Honzák - Early Music 
Tomáš Liška - Invisible Faces 
Luboš Soukoup Quartet ft. Lionel Loueke - Země

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek