metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana

Větší foto
Klasika v novém | foto: Albatros

Nejznámějším je Rychlonožka. Rychlé šípy spojuje kamarádství

  10:38
Svět Stínadel, Vontů, Jana Tleskače i ježka v kleci stvořil Jaroslav Foglar před úctyhodnými 82 lety. Uchvacoval generaci našich prarodičů, milovali ho rodiče a láká i jejich děti a vnuky. Nesmrtelný příběh pětice kluků.

Rychlé šípy zná přes devadesát procent Čechů. Jejich nejznámější postavou pak není jejich vůdce Mirek Dušín, ale šprýmař Rychlonožka. Tato tvrzení vyplynula z nedávného výzkumu agentury Median pro Skautskou nadaci Jaroslava Foglara doprovázejícího restaurované vydání Foglarovy klasiky.

„Rychlé šípy Jaroslava Foglara od kreslíře Jana Fischera zaujímají v dějinách českého komiksu výsadní postavení. Stejně ojedinělé je i současné vydání, které z hlediska komiksové rekonstrukce nemá u nás obdoby,“ říká Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která se na vydání knihy podílela.

Neznámý Hojer
Reprezentativní výzkum prováděl na více než osmi stech respondentech ve věku 15 let a více. Celkově podle něj Rychlé šípy zná přesně 93 procent respondentů. Nejvíce ze stejnojmenného seriálu či filmu – 56 procent, dále pak ze čtení komiksových příběhů – 42 procent. A pochopitelně také z klasických knih – 22 procent.

„Nejznámějšími Rychlými šípy jsou již zmiňovaní Rychlonožka (zná 78 procent), Červenáček (74 procent) a Mirek Dušín (72 procent). Těmi méně známými pak jsou Jarka Metelka (51 procent) a Jindra Hojer (48 procent),“ uvádějí zástupci nadace, jež si klade za cíl pečovat o šíření Foglarova jména a myšlenek ve veřejném prostoru.
Rychlé šípy si nejvíce respondentů (87 procent) spojuje s kamarádstvím. Následuje čestnost (68 procent), dobré skutky (57 procent), aktivní život (34 procent) a humor (27 procent). „Na otázku, zda dotazovaný má doma nějakou knihu či věc týkající se Rychlých šípů, 25 procent respondentů odpovědělo hlavolam ježek v kleci. Třináct pak má komiksové sešity, deset knihu komiksů a 12 jednu z knih takzvané Stínadelské trilogie,“ dodává Šantora.

Také Rychlé šípy kradou

Tvrzení „Mirek Dušín lže a krade“ vypadá jako oxymóron. Ale není. 

Vůdce Rychlých šípů Mirek Dušín je archetypem správňáka. Jeho základním charakterovým rysem je výjimečný smysl pro čest a hrdost. Za každou cenu se snaží hájit pravdu, ctít přátelství, pomáhat a vytvářet výborné přátelské prostředí pro ostatní.

Ačkoli jsou Rychlé šípy, a zvláště jejich vedoucí Mirek Dušín, všeobecně prezentovány jako prototypy dokonalé ušlechtilosti, při pečlivém čtení jejich příběhů lze narazit na situace, kdy se Mirek i další chlapci z klubu zachovají nečestně nebo přestoupí zákon. Jedná se většinou o drobné přestupky. Jde však zároveň obvykle o situace, kdy jde o „vyšší dobro“.

Pomalé začátky
Komiksové příběhy Rychlých šípů začaly vycházet 17. prosince 1938 jednou týdně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel. Příběhy Rychlých šípů považoval Foglar za své největší životní dílo, zatímco od skautingu si přitom postupně držel odstup. V dobách, kdy Rychlé šípy z různých důvodů nemohly vycházet, využíval Foglar ke stejným účelům rozhlasový pořad Klub zvídavých dětí (1941–1943) nebo komiksy Svorní gambusíni a Kulišáci.

V souvislosti s Rychlými šípy nepracoval Foglar zdaleka jen s kreslířem Janem Fischerem. Poté, co si s ním „odbyl“ své nemotornější začátky, spolupracoval s Markem Čermákem, Bohumilem Konečným a Václavem Junkem. Mezi jeho další kolegy kreslíře, kteří se již podíleli spíše na obálkách knih než na komiksech, patřil Bohumír Čermák, Miloš Novák, Milan Zezula, Milan Teslevič, Oto Lupták, Wladyslav Czarnecki a Sándor Kiss.

Na čerstvě vydanou spolupráci Foglara s Fischerem by tak měl v budoucnosti navázat díl druhý, který Foglarovo dílo ve stejné úpravě představí s dalšími jeho ilustrátory. Včetně nových příběhů podle scénářů a poznámek objevených v autorově pozůstalosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek

Tip na prodloužený víkend do kraje aut a sýra

vydáno 23. května 2022  9:23

Francie je blíž, než by se zdálo. Jen něco přes pět hodin jízdy autem a objevíte nádherné místo, které se vám vryje do srdce – francouzský region...  celý článek