metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Iveta PalyováMAFRA

Nekastrované kočky ohrožují další zvířata

  17:44
Česko má problém s přemnoženými kočkami. Je to kvůli tomu, že městské zvířecí útulky je kvůli omezeným kapacitám nezvládají přijímat. Na ulici tak žije asi třicet tisíc koček, značná část byla původně v domácnostech. Majitelé se jich ale zbavili. „Pokud nejsou kočky kastrované, množí se geometrickou řadou,“ říká Adéla Kroupová ze skupiny Můj život s kočkou, která v uplynulém roce zjišťovala, které obce mají kastrační program pro toulavé kočky. Výsledkem je unikátní kastrační mapa.

Dobrovolníci oslovili všechny české obce a města, jak řeší kastrace toulavých koček, které jim nařizuje zákon. Odpovědělo jen čtrnáct set dotazovaných. „Jakýkoli kastrační program potvrdilo jen třicet z nich,“ říká Adéla Kroupová.

Problémem je, že toulavé kočky trpí nemocemi, šíří je na další zvířata, kromě toho, že se živí ptáky a ještěrkami. „S obcemi, které nemají kastrační programy, chceme jednat. Chceme, aby povinnost obcí starat se o toulavé kočky byla nejen definovaná, ale i vymahatelná,“ dodává Kroupová. Z mapy se dozvíte, které obce kastrační program mají, kam lze toulavou kočku donést a kolik obec přispěje. Program spočívá v tom, že vyškolení pracovníci útulků odchytávají toulavá zvířata v místech nejčastějšího výskytu nebo na upozornění. Po zákroku je vracejí do přírody.

„Je normální, když strádající zvíře vzbudí větší emoce než miliony bezprizorných obyvatel planety?“ komentuje problematiku toulavých koček Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou. On by apeloval spíše na zodpovědnost v rámci sousedských vztahů než další vyhlášky a nařízení. V obci je odhadem sto padesát většinou kastrovaných koček. „U kocourů si nejsem jistý,“ dodává starosta. Dvoutisícový Boršov se zapsal do historie tím, že v roce 1924 nechali zastupitelé pochytat 1027 toulavých koček (některé pokousaly místní občany) a zplynovali je v popelářských vozech. 

Kočky v říji

  • Kastrační mapa je na Mujzivotskockou.cz pod záložkou „kastracni-mapa“.
  • Kastrace kočky stojí zhruba od 500 do 1000 korun. 
  • Soukromým osobám přispívají na kastraci například v Jáchymově nebo ve Františkových Lázních.
  • Kastrační program nejdéle běží v Děčíně, a to už od roku 1993.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek