metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
V Praze 2 už se čile očkuje. | foto: Praha 2

Někde očkují, jiní čekají. Včeličky umí také radnice

  8:14
V Praze 7 stihli naočkovat většinu seniorů. Na trojce chtějí zvládnout čtyři sta lidí denně.

Očkování vakcínou proti covidu-19 je pochopitelně horké téma nejen v hlavním městě. Deník Metro udělal průzkum napříč městskými částmi, aby zjistil, jak jsou na tom s protilátkami „jejich“ senioři.

Praha 7
Asi nejvýrazněji na sebe, co do počtu naočkovaných seniorů, dosud upozornila Praha 7. Médii nedávno prolétla informace, že místní radnice za necelý týden proočkovala první dávkou přes 1200 z celkových 1800 seniorů nad 80 let.

„Očkovací týmy z nemocnic využily zasedacího sálu i dvoru radnice, kde se testovala vakcinace hůře pohyblivých seniorů přímo v autech. Některé zvládli přivézt jejich příbuzní a blízcí, pro další zajela dopravní služba pro lidi s handicapem, dvanáct lidí navštívil mobilní tým přímo doma. Celkem bylo v uplynulém týdnu mimo ordinace praktiků naočkováno 164 seniorů starších 80 let,“ říká pro deník Metro starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Větší poměr proočkovaných lidí v nejohroženější věkové skupině byste jinde těžko hledali. Obešli totiž oficiální „státní“ rezervační systém.

Praha 2
Na spuštění centrálního očkovacího registru nečekala ani radnice druhé městské části. Spustila ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) vlastní systém. „Funguje tak, že naše informační linka eviduje zájemce této věkové kategorie o očkování ve VFN, seznamy průběžně předává nemocnici a zpětně volající kontaktuje s konkrétním termínem očkování. Radnice také seniorům prostřednictvím Centra sociálních služeb Prahy 2 zajišťuje v případě potřeby dopravu do očkovacího centra včetně doprovodu,“ vysvětluje mluvčí druhé městské části Andrea Zoulová. Nejúspěšnější byla zatím sobota 16. ledna. Tehdy zde naočkovali prvních 140 seniorů. „Minulý pátek jsme pro představu naočkovali 260 lidí, kteří už termín očkování od VFN dostali. Pokud budeme pokračovat tímto tempem, tak bychom do konce příštího týdne měli mít naočkovány všechny zájemce mezi seniory nad 80 let,“ dodává Zoulová.

Praha 1
Centrální městská část zahájila očkování seniorů na začátku minulého týdne. Během dvou dnů zvládly mobilní týmy proočkovat klienty všech šesti domů s pečovatelskou službou, které Praha 1 zřizuje, a to včetně personálu, který je s nimi v kontaktu. „Očkování je zajištěno Nemocnicí Na Františku, kterou městská část vlastní. Nezaznamenali jsme u našich seniorů vedlejší účinky,“ uvádí ředitelka Střediska sociálních služeb Prahy 1 Helena Čelišová.

Praha 3
Celí žhaví do očkování jsou i v Praze 3. Místní radnice zajistila ve spolupráci s Nemocnicí sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat 100 až 400 osob denně. Má to ale háček. „Dosud nedorazilo to nejdůležitější, tedy vakcíny. Praha 3 má zhruba 3300 seniorů 80+. Zájem je veliký. Výhodou zvoleného místa je pak centrální poloha nemocnice, tedy bezproblémová dostupnost MHD a zajištění prvotřídní péče,“ svěřila deníku Metro mluvčí Prahy 3 Zuzana Křížková.

Praha 4 a další
V podobné situaci jsou radní čtvrté městské části. „Respektujeme pravidla, která pro očkování proti covidu nastavil stát. Proto neuvažujeme o vytvoření paralelního systému. Jedinými očkovacími centry v Praze 4 jsou Fakultní Thomayerova nemocnice a IKEM. Městská část nedisponuje vakcínami ani vlastním zdravotnickým zařízením jako například Praha 7 a 1. Rovněž ani týmem vlastních lékařů, takže očkovací centrum zřizovat nemůže,“ sdělil mluvčí čtvrté městské části Jiří Bigas.

Domov pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 dokončil očkování klientů první dávkou vakcíny minulý týden. Jak ale uvedla mluvčí městské části Lucie Steinerová, teď záleží na spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol a Ústřední vojenskou nemocnicí Střešovice.

Na desítce mají očkovací místa zřízena ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Státním zdravotním ústavu. Vyloženě naštvaně působí starosta Prahy 15 Milan Wenzl. „Máme zajištěnu přepravu seniorů do očkovacích míst a center. Vše ovšem ztroskotalo na byrokracii, absenci očkovací látky a dojem vyvolávajícím politickém protekcionismu. Do minulého pátku se podařilo mobilnímu týmu naočkovat seniory 80+ pouze v zařízeních sociálních pobytových služeb. Dalších asi 1200 seniorů na očkování čeká,“ uzavírá Wenzl. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek