metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Další 1 fotografie v galerii
Módní roušky potěšily také zaměstnance nemocnice v Tišnově. | foto: GALARD

Někdo miluje gumičky za uši, další naopak klasické šňůrky, říká jednatelka krejčovství

  5:32
Zakázkové krejčovství v době koronaviru šije místo obleků roušky. Poskytuje je vědcům nebo lékařům.

Brněnské zakázkové krejčovství Galard zareagovalo na uzavření obchodů – aby dovednosti zaměstnanců nezůstaly nevyužity, přeorientovalo se dočasně z výroby luxusních obleků na výrobu roušek. Stovky jich poskytlo zdarma tam, kde to bylo nejvíce třeba, zároveň si zde může kdokoli nechat ušít stylovou roušku dle vlastních představ.

„Naše krejčovství se vládním nařízením ze dne na den zastavilo. Prvně utrpíte šok, co budete nyní dělat – co dílny, zaměstnanci, provozovna, zakázky, které bez zkoušek se zákazníky nemáte šanci došít… Vzápětí přijde pocit morální povinnosti vůči těm nejpotřebnějším. Naše fungování se otočilo o 180 procent a naším cílem bylo v co nejkratším možném čase dodat co nejvíce roušek právě do nemocnic a na další potřebná místa,“ popisuje první kroky jednatelka Galardu Adéla Hoffmannová.

Začátky byly i pro zkušený tým náročné. Napřed šili v malém, za pochodu se učili, vyráběli prototypy, zkoušeli různé varianty, sháněli materiál, který se vyprodával napříč celou republikou. Výsledkem bylo každý den okolo sta vyrobených roušek. První roušky z brněnského krejčovství putovaly například do nemocnice v Tišnově, do brněnské Nemocnice Milosrdných bratří, další třeba do výzkumných laboratoří CEITEC nebo centra Práh v Brně a ve Znoj- mě. Celkem už krejčovství rozdalo přibližně 1500 roušek.

Po několika dnech se však kromě nejpotřebnějších začali ozývat i majitelé firem, kteří potřebovali roušky pro své zaměstnance a spolupracovníky. „Zhruba v té době se v Česku objevil fenomén ‚rouškového trhu‘, který se až doteď každým dnem mění. Brzy pochopíte, že z radosti z předaných roušek pro nemocnice nezaplatíte zaměstnance a závazky, které jako každá firma máte. Rozhodli jsme se tak pro transformaci z výroby obleků a košil na šití roušek i jako prodejního artiklu, protože je to jediný způsob, jak do doby ukončení zákazu můžete generovat nějaký obrat a zachránit pracovní místa pro zaměstnance v krejčovském odvětví,“ vysvětluje Hoffmannová.

K šití roušek se připojila i pražská pobočka Galardu, na výrobě tak v současnosti pracuje už několik desítek lidí. Nejen díky tomu, ale i díky nabitým zkušenostem navýšilo krejčovství výrobní kapacitu přibližně na osm tisíc roušek denně. Z roušek se zároveň stal pro mnohé plnohodnotný módní doplněk.

„V posledních dnech se zvyšuje poptávka po designových rouškách, které se dají hezky kombinovat se šatníkem nositele. Například se ladí rouška s kapesníčkem do saka, s barevností obleků a košil. Poptávají se různé vzory látek, typy vázání roušky. Někdo miluje gumičky za uši, někdo další naopak klasické zavázání na šňůrky. I to je součástí požadavků na designové roušky. Z praktického hlediska je poptávka po antibakteriálních rouškách s filtrem a také po větších rouškách, které se dají nosit přes respirátor,“ dodává Hoffmannová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy