metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Takhle má vypadat nové nákupní centrum. | foto: Lordship

Nekonečný příběh: Investor Paláce Stromovka se s vedením radnice stále nedohodl

  12:01
Investor kritizovaného Paláce Stromovka v Praze 7, firma Lordship, se s vedením radnice ani na páteční schůzce nedohodl na dalším společném postupu. Představitelé městské části Praha 7 projekt i nadále odmítají

„Na jednání se starostou Janem Čižinským a dalšími zástupci radnice jsme dnes přinesli pozitivní návrh řešení v podobě sedmi našich závazků, které chceme v případě výstavby Paláce Stromovka realizovat ve prospěch občanů Letné i zbytku Prahy 7,“ uvedl výkonný ředitel Lordship Václav Matoušek.

Firma se mimo jiné zavázala umožnit noční parkování v hlídaném podzemí obyvatelům Prahy 7 za 20 korun za noc, poskytnout prostor pro služebnu městské policie, zařídit úklid ulic v okolí stavby či vybudovat památníku židovským obětem nacistické okupace. Investor nabídl též administrativní prostory pro umístění radnice městské části.

Nic to neřeší

„Sedm závazků, které nám investor představil, vítáme. Jsou to vstřícné kroky. Bohužel však neřeší hlavní problém, tedy rozpor záměru s nájemní smlouvou. Ten by se dal řešit pouze novým projektem. O tom ta schůzka měla být a bohužel nebyla,“ zhodnotil výsledky setkání starosta Čižinský. Jako zásadní vidí to, že projekt neobsahuje byty ani památník.

Radnice letos na jaře představila vlastní studii, jak by si projekt představovala. Podle investora je však „naprosto mimo časově, místně i ekonomicky“. Na schůzce proto firma prezentovala i oficiální stanovisko k této hmotové studii zpracované Prahou 7.

Nový projekt není možný

„Z hlediska finančního ani časového nemůžeme bez náhrady dosud vynaložených nákladů a ušlého zisku přistoupit k výstavbě zcela nového projektu, který je z našeho pohledu navíc uskutečnitelný nejdříve za deset či patnáct let,“ uvedl Matoušek.

Firma má stavební povolení na první část projektu, kterým jsou podzemní garáže. Nyní čeká na rozhodnutí o stavebním povolení na zbylou část stavby. Povolení má vydat pražský magistrát, lhůta pro rozhodnutí už vypršela.

Dostane se až na arbitráž?

Investor je připraven i na to, že městská část vypoví nájemní smlouvu na pozemky, kde má stavba vyrůst. K přípravě návrhu výpovědi na konci minulého roku starostu Čižinského vyzvali místní zastupitelé. „V takovém případě bychom požadovali kompenzace. Vynaložené náklady už nyní přesahují 800 milionů korun. Jen nákup projektu vyšel na více než 300 milionů korun,“ řekl před pár dny Matoušek. Další stovky milionů korun by investor požadoval jako ušlý zisk. Už dříve firma naznačila, že je připravena tyto peníze vymáhat po Česku i formou arbitráže.

Praha 7 podepsala nájemní smlouvu na pozemky vedle Parkhotelu v roce 2002 s firmou SEN Development. V roce 2006 projekt koupila britská společnost Lordship, jen několik měsíců poté, co bylo na stavbu vydáno platné územní rozhodnutí. Nájemní smlouva je uzavřená na 75 let s možností prodloužení dvakrát o 15 let. Za 105 let investor městské části na nájmu zaplatí kolem miliardy korun. Nové vedení radnice schválenou podobu projektu odmítá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek