metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Čtvrtek, 22. srpna 2019. Svátek má Bohuslav.
Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu.
Dalších 16 fotografií v galerii
Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu. | foto: ArbonetMetro.cz

Některé platany v památné karlínské aleji padnou již tento týden k zemi

7. dubna 2015  8:03 Josef Škvor Metro.cz
Obyvatelé se snaží zabránit kácení více než sto let starých platanů, ale marně. Mnohaleté stromy jsou podle posudku ve špatném stavu a hrozí jejich vyvrácení nebo zlomení. Již od zítřka se budou některé z nich v Karlíně kácet.

Zahrály si ve filmech, jako byl například Cirkus Humberto nebo Fešák Hubert, ale už na tento týden je připravena jejich derniéra. Odbor životního prostředí Prahy 8 kácení stromů ve dvou karlínských ulicích povolil.

„Nyní probíhá revitalizace parku z evropských fondů - nekompromisně byly vysekány všechny keře šeříku a zlatého deště, pokáceno několik stromů. S tím jsem se musel smířit a doufal, že to tím skončí. Ale bohužel, mýlil jsem se. V Kollárově ulici se objevily cedule, že se budou kácet tři 150 let staré platany. Dle mého názoru bez diskuze, jen tak bez důvodu, aby se utratily peníze,“ napsal zoufale deníku Metro karlínský obyvatel Petr Mráz.

Některé stromy už zkrátili v koruně o třetinu, ale nepomohlo to

K zemi by řezem motorové pily měly padnout dva stromy Peckově ulici a tři stromy v Kollárově. „Všechny staré platany v obou těchto uličních stromořadích jsou průběžně sledovány a v případě potřeby pravidelně arboristicky ošetřovány. U několika z nich jsou v korunách instalovány bezpečnostní vazby,“ uvádí se k odůvodnění prací web Prahy 8.

„Myslím, že není správné, aby o osudu stromů rozhodovalo několik lidí na magistrátu podle posudku. Doba oznámení 6 dnů před kácením je opravdu krátká. Než nějaká diskuze začne, stromy budou pryč,“ dodal Petr Mráz.

O existenci platanů se však rozhodovalo už na podzim 2013. Tehdy zpracovali arboristé z odborné firmy Arbonet posudek na každého z ohrožených jedinců. Právě posudky nedávaly některým platanům javorolistým v aleji příliš velkou naději.

Jako u lékaře - dýchejte zhluboka

Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu.

Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu.

Měření kvality dřeviny se provádí akustickým tomografem a podle rychlosti, jakou se v ní šíří zvuk, se počítačově vytvoří složité grafy. Ty v tomto případě ukazují na hnilobu stromu. Je to tak, jako když housle už nejdou ani naladit a musí se jejich části vyměnit. Tady už podle odborníků, kteří o stromy pečují, už další léčba nepomůže.

„Předmětný platan s rozsáhlou hnilobou v celém kmeni od báze až po kosterní větvení a otevřenou dutinou ve spáře, podélné praskliny procházející celým kmenem, je ve velmi špatném zdravotním stavu. Přestože byl v minulosti kvůli defektům sesazen v korunové části minimálně o třetinu své velikosti, je dnes stále nestabilní s možností zlomu ve kmeni či vývratu z kořenů,“ uvádí v posudku z podzimu 2013 odborníci z Arbonetu. „Provozní bezpečnost platanu je špatná, hrozí nebezpečí zlomu na bázi kmene i zlom defektní kosterní větve v koruně! Riziko vývratu je poměrně vysoké. Situace vyžaduje radikální a rychlé řešení! Variantní řešení provozní bezpečnosti ke kácení neshledáváme, stupeň nebezpečí je zde vysoký,“ zní poměrně naléhavě závěr.

Náhradní výsadby v obou stromořadích je naplánována na letošní podzim a uskuteční se společně s dosázením dalších prázdných míst ve stromořadích významu na území Karlína, což je například Sokolovské ulici a v Pernerově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Festival, který brzy oživí krajinu u zaniklé osady

Stojí tu už jen šest ruin domů, ale lidé se sem vracejí.
vydáno 21. srpna 2019  18:25

Stojí tu už jen šest ruin domů, ale lidé se sem vracejí.  celý článek

Vadí koloběžky či tříkolky v centru

Místo segwayů teď jezdí v centru turisté na elektrických koloběžkách a...
vydáno 21. srpna 2019  16:25

Tři stovky obyvatel Prahy 2 odmítly elektrická vozítka v anketě. Chodci uskakují před stále novými druhy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám