metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Pátek, 24. září 2021. Svátek má Jaromír.

Dalších 16 fotografií v galerii
Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu. | foto: ArbonetMetro.cz

Některé platany v památné karlínské aleji padnou již tento týden k zemi

  8:03
Obyvatelé se snaží zabránit kácení více než sto let starých platanů, ale marně. Mnohaleté stromy jsou podle posudku ve špatném stavu a hrozí jejich vyvrácení nebo zlomení. Již od zítřka se budou některé z nich v Karlíně kácet.

Zahrály si ve filmech, jako byl například Cirkus Humberto nebo Fešák Hubert, ale už na tento týden je připravena jejich derniéra. Odbor životního prostředí Prahy 8 kácení stromů ve dvou karlínských ulicích povolil.

„Nyní probíhá revitalizace parku z evropských fondů - nekompromisně byly vysekány všechny keře šeříku a zlatého deště, pokáceno několik stromů. S tím jsem se musel smířit a doufal, že to tím skončí. Ale bohužel, mýlil jsem se. V Kollárově ulici se objevily cedule, že se budou kácet tři 150 let staré platany. Dle mého názoru bez diskuze, jen tak bez důvodu, aby se utratily peníze,“ napsal zoufale deníku Metro karlínský obyvatel Petr Mráz.

Některé stromy už zkrátili v koruně o třetinu, ale nepomohlo to

K zemi by řezem motorové pily měly padnout dva stromy Peckově ulici a tři stromy v Kollárově. „Všechny staré platany v obou těchto uličních stromořadích jsou průběžně sledovány a v případě potřeby pravidelně arboristicky ošetřovány. U několika z nich jsou v korunách instalovány bezpečnostní vazby,“ uvádí se k odůvodnění prací web Prahy 8.

„Myslím, že není správné, aby o osudu stromů rozhodovalo několik lidí na magistrátu podle posudku. Doba oznámení 6 dnů před kácením je opravdu krátká. Než nějaká diskuze začne, stromy budou pryč,“ dodal Petr Mráz.

O existenci platanů se však rozhodovalo už na podzim 2013. Tehdy zpracovali arboristé z odborné firmy Arbonet posudek na každého z ohrožených jedinců. Právě posudky nedávaly některým platanům javorolistým v aleji příliš velkou naději.

Jako u lékaře - dýchejte zhluboka

Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu.

Měření kvality dřevní hmoty karlínských platanů pomocí akustického tomografu.

Měření kvality dřeviny se provádí akustickým tomografem a podle rychlosti, jakou se v ní šíří zvuk, se počítačově vytvoří složité grafy. Ty v tomto případě ukazují na hnilobu stromu. Je to tak, jako když housle už nejdou ani naladit a musí se jejich části vyměnit. Tady už podle odborníků, kteří o stromy pečují, už další léčba nepomůže.

„Předmětný platan s rozsáhlou hnilobou v celém kmeni od báze až po kosterní větvení a otevřenou dutinou ve spáře, podélné praskliny procházející celým kmenem, je ve velmi špatném zdravotním stavu. Přestože byl v minulosti kvůli defektům sesazen v korunové části minimálně o třetinu své velikosti, je dnes stále nestabilní s možností zlomu ve kmeni či vývratu z kořenů,“ uvádí v posudku z podzimu 2013 odborníci z Arbonetu. „Provozní bezpečnost platanu je špatná, hrozí nebezpečí zlomu na bázi kmene i zlom defektní kosterní větve v koruně! Riziko vývratu je poměrně vysoké. Situace vyžaduje radikální a rychlé řešení! Variantní řešení provozní bezpečnosti ke kácení neshledáváme, stupeň nebezpečí je zde vysoký,“ zní poměrně naléhavě závěr.

Náhradní výsadby v obou stromořadích je naplánována na letošní podzim a uskuteční se společně s dosázením dalších prázdných míst ve stromořadích významu na území Karlína, což je například Sokolovské ulici a v Pernerově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Vaše fotky z Prahy