metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Další 1 fotografie v galerii
Matěj Dereck Hard | foto: archiv

„Někteří lidé chodí do lesa proto, aby na něm mohli parazitovat“

  16:00
Staroměstská radnice v Praze nabídne ode dneška na dva týdny výstavu fotografií s názvem Ne! v přírodě. Stojí za ní fotograf Matěj Dereck Hard, který pro Metro objasnil, na co má expozice upozornit.

Přibližte sérii fotografií. 
Je to můj společný projekt s hlavním městem Praha, odborem ochrany prostředí, kterým chceme zlepšit chování jedinců v přírodě. Mě osobně již léta štvou zejména poházené odpadky. Konkrétně jde o inscenované, velmi teatrálně a předimenzovaně pojaté fotografie. Celkem jsem vytvořil dvanáct snímků a každý představuje nějakou negativní činnost, která by se neměla dělat v přírodě a v lese. Každé téma zastupuje jedna osobnost z hudby, umění či sportu.

Kdo vše se na dvanácti fotografiích objevuje a v jakých rolích?
Skvělá směsice talentovaných lidí, kterých si moc vážím. Konkrétně Andrea Kerestešová-Růžičková, David Kraus, Sharlota, Ben Cristovao, Tonya Graves, Jiří Korn, Eva Samková, Přemek Forejt, Kateřina Sokolová, Matěj Ruppert, Dagmar Havlová a David Svoboda. To, jaký konkrétní nešvar kdo představuje, neprozradím, ať mají diváci nějaké překvapení. Ale všichni hrají „divňáky“ z města, kteří chodí do přírody asi jen proto, aby na ní mohli parazitovat. Ve skutečnosti jsou nafocené osobnosti pravým opakem. Přírodu milují, proto, jsem si je do projektu vybral.

Proč jsou osobnosti bosé a oděné do bílého hávu?
Právě proto, že hrají jakési přízraky, které do přírody chodí hlavně za účelem, aby si tam udělaly fotku na sociální sítě a pak se jí chlubily. Jako by neměly k přírodě ten pravý vztah, a proto tam pohazují odpadky nebo vylévají splašky do potoka. Člověka, co chodí do lesa pravidelně, asi nepotkáme bosého a celého v bílém. Je to záměrně trochu přitažené za vlasy. Chci, aby se nad tím diváci víc zamysleli.

Andrea Růžičková

Andrea Růžičková

Může na dnešní vernisáž od 19.00 dorazit veřejnost?
Určitě, navíc na prvních tři sta návštěvníků čeká při odchodu dárek od hlavního města Prahy – luxusní nástěnný kalendář s fotografiemi.

Dokdy budou snímky k vidění?
A co ještě lidé na radnici mohou spatřit? Od zítřka do 10. července, denně od 11 do 19 hodin, a to zdarma. Kromě dvanácti velkých fotografií na diváky čeká i speciální instalace lesa. Třešinkou na dortu je čtyřicetiminutový dokumentární film z dílny mojí ženy Marii. Ten poběží na obří OLED televizi a kromě zákulisních záběrů tam jsou také rozhovory s tvářemi a realizačním týmem. Výstava následně bude putovat po pražských středních školách jako pokračování osvětové kampaně.

Chystáte letos ještě nějaký další větší projekt?
Dokončuji druhý díl své autorské pohádky ZUličníci. Ta vyjde také ve spolupráci s hlavním městem jako další střípek osvětové kampaně, co se nemá dělat v přírodě a v lese. Bude tedy plynule navazovat na projekt Ne! v přírodě, ale s cílením na nejmenší. To mě moc baví. A po třech letech teď s mým mezinárodním týmem konečně dokončujeme obří projekt, další pohádku. Jmenuje se Kidó. Jde o cinemagrafová videa. To je fotografie doplněná o videoprvek, autorskou hudbu, mluvené slovo a ruchy. V podstatě o několik levelů posunutá audiokniha. Možná ji uvidíte již brzy na nějaké streamovací službě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy