metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Matěj Dereck Hard | foto: archiv

„Někteří lidé chodí do lesa proto, aby na něm mohli parazitovat“

  16:00
Staroměstská radnice v Praze nabídne ode dneška na dva týdny výstavu fotografií s názvem Ne! v přírodě. Stojí za ní fotograf Matěj Dereck Hard, který pro Metro objasnil, na co má expozice upozornit.

Přibližte sérii fotografií. 
Je to můj společný projekt s hlavním městem Praha, odborem ochrany prostředí, kterým chceme zlepšit chování jedinců v přírodě. Mě osobně již léta štvou zejména poházené odpadky. Konkrétně jde o inscenované, velmi teatrálně a předimenzovaně pojaté fotografie. Celkem jsem vytvořil dvanáct snímků a každý představuje nějakou negativní činnost, která by se neměla dělat v přírodě a v lese. Každé téma zastupuje jedna osobnost z hudby, umění či sportu.

Kdo vše se na dvanácti fotografiích objevuje a v jakých rolích?
Skvělá směsice talentovaných lidí, kterých si moc vážím. Konkrétně Andrea Kerestešová-Růžičková, David Kraus, Sharlota, Ben Cristovao, Tonya Graves, Jiří Korn, Eva Samková, Přemek Forejt, Kateřina Sokolová, Matěj Ruppert, Dagmar Havlová a David Svoboda. To, jaký konkrétní nešvar kdo představuje, neprozradím, ať mají diváci nějaké překvapení. Ale všichni hrají „divňáky“ z města, kteří chodí do přírody asi jen proto, aby na ní mohli parazitovat. Ve skutečnosti jsou nafocené osobnosti pravým opakem. Přírodu milují, proto, jsem si je do projektu vybral.

Proč jsou osobnosti bosé a oděné do bílého hávu?
Právě proto, že hrají jakési přízraky, které do přírody chodí hlavně za účelem, aby si tam udělaly fotku na sociální sítě a pak se jí chlubily. Jako by neměly k přírodě ten pravý vztah, a proto tam pohazují odpadky nebo vylévají splašky do potoka. Člověka, co chodí do lesa pravidelně, asi nepotkáme bosého a celého v bílém. Je to záměrně trochu přitažené za vlasy. Chci, aby se nad tím diváci víc zamysleli.

Andrea Růžičková

Může na dnešní vernisáž od 19.00 dorazit veřejnost?
Určitě, navíc na prvních tři sta návštěvníků čeká při odchodu dárek od hlavního města Prahy – luxusní nástěnný kalendář s fotografiemi.

Dokdy budou snímky k vidění?
A co ještě lidé na radnici mohou spatřit? Od zítřka do 10. července, denně od 11 do 19 hodin, a to zdarma. Kromě dvanácti velkých fotografií na diváky čeká i speciální instalace lesa. Třešinkou na dortu je čtyřicetiminutový dokumentární film z dílny mojí ženy Marii. Ten poběží na obří OLED televizi a kromě zákulisních záběrů tam jsou také rozhovory s tvářemi a realizačním týmem. Výstava následně bude putovat po pražských středních školách jako pokračování osvětové kampaně.

Chystáte letos ještě nějaký další větší projekt?
Dokončuji druhý díl své autorské pohádky ZUličníci. Ta vyjde také ve spolupráci s hlavním městem jako další střípek osvětové kampaně, co se nemá dělat v přírodě a v lese. Bude tedy plynule navazovat na projekt Ne! v přírodě, ale s cílením na nejmenší. To mě moc baví. A po třech letech teď s mým mezinárodním týmem konečně dokončujeme obří projekt, další pohádku. Jmenuje se Kidó. Jde o cinemagrafová videa. To je fotografie doplněná o videoprvek, autorskou hudbu, mluvené slovo a ruchy. V podstatě o několik levelů posunutá audiokniha. Možná ji uvidíte již brzy na nějaké streamovací službě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek