metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Větší foto
Zubař | foto: Mafra

Nemají zubaře, tak si radí, jak si svépomocí „opravit“ zuby

  5:54
1266. To není letopočet, ale počet pacientů na jednoho zubaře v Praze. Z českých krajů je na tom hlavní město zdaleka nejlépe.

Dobré platové podmínky. Možnost ubytování. To je jedna z mnoha nabídek práce ve stomatologii. Konkrétně v jihočeském Vyšším Brodě. Takových inzerátů najdete na internetu stovky. „Na jedné z našich klinik v Přelouči už nějaký čas shánějí stomatologa,“ říká mluvčí klinik EUC Eva Pánová. Zatím bez výsledku. A to Přelouč poblíž Pardubic rozhodně není žádný zapadákov.

Jinde je to obdobné, nebo ještě horší. Zvláště v pohraničí, kde mají i čerství absolventi stomatologie lukrativní nabídky hned za čárou a v násobcích českých příjmů. U nás se snaží menší města a malé obce lákat alespoň na příspěvky na vybavení ordinace, bydlení už bývá takřka samozřejmostí. Přesto dostat zubaře někam, kde dávají lišky dobrou noc, znamená nadlidské úsilí. 

Pro mnoho lidí představuje ošetření na zubařském křesle cestu i stovky kilometrů daleko. „Na naši pražskou kliniku dojíždějí stovky pacientů z Česka,“ říká Alexander Schill, majitel dentální kliniky v hlavním městě. Přespolní tvoří až čtyřicet procent jejich klientely. I když covid významně omezil cestování, o nové pacienty neměli nouzi ani za poslední rok.

Středočeši míří do Prahy
„Najít ve Středočeském kraji stomatologa, který přijímá nové pacienty, je složité,“ svěřuje se Hana Zavoralová z Brandýsa nad Labem. I ona je z těch, kteří, než by čekali, až se v blízkém okolí uvolní pořadník u zubařů, případně absolvovali dlouhou čekací lhůtu, dojíždí raději do Prahy. Právě střední Čechy patří co do počtu obyvatel na jednu ordinaci na absolutní konec v rámci celého Česka. Pražský průměr v tomto kraji překonávají s 2546 pacienty více než dvakrát, zdaleka tak nestačí ani na celorepublikových 1901 pacientů na stomatologické zařízení.

Kuriózní zubařské rady na sociálních sítích
Hledání volného zubaře nutí lidi, aby zakládali například skupiny na sociálních sítích. Například ta ostravská, Hledám zubaře Ostrava a okolí, má takřka jedenáct tisíc členů. Lidé se zde informují nejen na kvalitu konkrétních lékařů, ale hledají i pomoc v nouzi, kdy už bolest přesahuje veškeré hrdinství. „Nevíte, jestli náhodou někdo nepřibírá nové pacienty v Olomouci nebo Opavě?“ žádá Michaela s poznámkou, že v Ostravě je bez šance. Najdete tu ale i nevšední rady, jak si se zubní „havárií“ poradit. „Zkuste ulomený zub přilepit, udělal jsem to také, možná mi srostl. Ale udělejte to začerstva,“ radí uživatel Jan uživatelce Bajce ohledně nepříjemně uraženého předního zubu.

Někdy nestačí 80 tisíc

Přibližně 10 procent stomatologů v Česku tvoří cizinci.

  • 1. lékařská fakulta UK Praha přijme ročně z 900 uchazečů 50 studentů. Do programu v angličtině 20 studentů.
  • Platové nabídky se liší. Někde je nástupní plat 30 tisíc korun.
  • Jinde lákají (marně) i na 80 tisíc hrubého. Zařízení se zahraniční klientelou nabízí až 150 tisíc měsíčně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek