metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Větší foto
Zubař | foto: Mafra

Nemají zubaře, tak si radí, jak si svépomocí „opravit“ zuby

  5:54
1266. To není letopočet, ale počet pacientů na jednoho zubaře v Praze. Z českých krajů je na tom hlavní město zdaleka nejlépe.

Dobré platové podmínky. Možnost ubytování. To je jedna z mnoha nabídek práce ve stomatologii. Konkrétně v jihočeském Vyšším Brodě. Takových inzerátů najdete na internetu stovky. „Na jedné z našich klinik v Přelouči už nějaký čas shánějí stomatologa,“ říká mluvčí klinik EUC Eva Pánová. Zatím bez výsledku. A to Přelouč poblíž Pardubic rozhodně není žádný zapadákov.

Jinde je to obdobné, nebo ještě horší. Zvláště v pohraničí, kde mají i čerství absolventi stomatologie lukrativní nabídky hned za čárou a v násobcích českých příjmů. U nás se snaží menší města a malé obce lákat alespoň na příspěvky na vybavení ordinace, bydlení už bývá takřka samozřejmostí. Přesto dostat zubaře někam, kde dávají lišky dobrou noc, znamená nadlidské úsilí. 

Pro mnoho lidí představuje ošetření na zubařském křesle cestu i stovky kilometrů daleko. „Na naši pražskou kliniku dojíždějí stovky pacientů z Česka,“ říká Alexander Schill, majitel dentální kliniky v hlavním městě. Přespolní tvoří až čtyřicet procent jejich klientely. I když covid významně omezil cestování, o nové pacienty neměli nouzi ani za poslední rok.

Středočeši míří do Prahy
„Najít ve Středočeském kraji stomatologa, který přijímá nové pacienty, je složité,“ svěřuje se Hana Zavoralová z Brandýsa nad Labem. I ona je z těch, kteří, než by čekali, až se v blízkém okolí uvolní pořadník u zubařů, případně absolvovali dlouhou čekací lhůtu, dojíždí raději do Prahy. Právě střední Čechy patří co do počtu obyvatel na jednu ordinaci na absolutní konec v rámci celého Česka. Pražský průměr v tomto kraji překonávají s 2546 pacienty více než dvakrát, zdaleka tak nestačí ani na celorepublikových 1901 pacientů na stomatologické zařízení.

Kuriózní zubařské rady na sociálních sítích
Hledání volného zubaře nutí lidi, aby zakládali například skupiny na sociálních sítích. Například ta ostravská, Hledám zubaře Ostrava a okolí, má takřka jedenáct tisíc členů. Lidé se zde informují nejen na kvalitu konkrétních lékařů, ale hledají i pomoc v nouzi, kdy už bolest přesahuje veškeré hrdinství. „Nevíte, jestli náhodou někdo nepřibírá nové pacienty v Olomouci nebo Opavě?“ žádá Michaela s poznámkou, že v Ostravě je bez šance. Najdete tu ale i nevšední rady, jak si se zubní „havárií“ poradit. „Zkuste ulomený zub přilepit, udělal jsem to také, možná mi srostl. Ale udělejte to začerstva,“ radí uživatel Jan uživatelce Bajce ohledně nepříjemně uraženého předního zubu.

Někdy nestačí 80 tisíc

Přibližně 10 procent stomatologů v Česku tvoří cizinci.

  • 1. lékařská fakulta UK Praha přijme ročně z 900 uchazečů 50 studentů. Do programu v angličtině 20 studentů.
  • Platové nabídky se liší. Někde je nástupní plat 30 tisíc korun.
  • Jinde lákají (marně) i na 80 tisíc hrubého. Zařízení se zahraniční klientelou nabízí až 150 tisíc měsíčně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy