metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Zubař | foto: Mafra

Nemají zubaře, tak si radí, jak si svépomocí „opravit“ zuby

  5:54
1266. To není letopočet, ale počet pacientů na jednoho zubaře v Praze. Z českých krajů je na tom hlavní město zdaleka nejlépe.

Dobré platové podmínky. Možnost ubytování. To je jedna z mnoha nabídek práce ve stomatologii. Konkrétně v jihočeském Vyšším Brodě. Takových inzerátů najdete na internetu stovky. „Na jedné z našich klinik v Přelouči už nějaký čas shánějí stomatologa,“ říká mluvčí klinik EUC Eva Pánová. Zatím bez výsledku. A to Přelouč poblíž Pardubic rozhodně není žádný zapadákov.

Jinde je to obdobné, nebo ještě horší. Zvláště v pohraničí, kde mají i čerství absolventi stomatologie lukrativní nabídky hned za čárou a v násobcích českých příjmů. U nás se snaží menší města a malé obce lákat alespoň na příspěvky na vybavení ordinace, bydlení už bývá takřka samozřejmostí. Přesto dostat zubaře někam, kde dávají lišky dobrou noc, znamená nadlidské úsilí. 

Pro mnoho lidí představuje ošetření na zubařském křesle cestu i stovky kilometrů daleko. „Na naši pražskou kliniku dojíždějí stovky pacientů z Česka,“ říká Alexander Schill, majitel dentální kliniky v hlavním městě. Přespolní tvoří až čtyřicet procent jejich klientely. I když covid významně omezil cestování, o nové pacienty neměli nouzi ani za poslední rok.

Středočeši míří do Prahy
„Najít ve Středočeském kraji stomatologa, který přijímá nové pacienty, je složité,“ svěřuje se Hana Zavoralová z Brandýsa nad Labem. I ona je z těch, kteří, než by čekali, až se v blízkém okolí uvolní pořadník u zubařů, případně absolvovali dlouhou čekací lhůtu, dojíždí raději do Prahy. Právě střední Čechy patří co do počtu obyvatel na jednu ordinaci na absolutní konec v rámci celého Česka. Pražský průměr v tomto kraji překonávají s 2546 pacienty více než dvakrát, zdaleka tak nestačí ani na celorepublikových 1901 pacientů na stomatologické zařízení.

Kuriózní zubařské rady na sociálních sítích
Hledání volného zubaře nutí lidi, aby zakládali například skupiny na sociálních sítích. Například ta ostravská, Hledám zubaře Ostrava a okolí, má takřka jedenáct tisíc členů. Lidé se zde informují nejen na kvalitu konkrétních lékařů, ale hledají i pomoc v nouzi, kdy už bolest přesahuje veškeré hrdinství. „Nevíte, jestli náhodou někdo nepřibírá nové pacienty v Olomouci nebo Opavě?“ žádá Michaela s poznámkou, že v Ostravě je bez šance. Najdete tu ale i nevšední rady, jak si se zubní „havárií“ poradit. „Zkuste ulomený zub přilepit, udělal jsem to také, možná mi srostl. Ale udělejte to začerstva,“ radí uživatel Jan uživatelce Bajce ohledně nepříjemně uraženého předního zubu.

Někdy nestačí 80 tisíc

Přibližně 10 procent stomatologů v Česku tvoří cizinci.

  • 1. lékařská fakulta UK Praha přijme ročně z 900 uchazečů 50 studentů. Do programu v angličtině 20 studentů.
  • Platové nabídky se liší. Někde je nástupní plat 30 tisíc korun.
  • Jinde lákají (marně) i na 80 tisíc hrubého. Zařízení se zahraniční klientelou nabízí až 150 tisíc měsíčně.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám