metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Z filmu Pestrobarvec petrklíčový | foto: Aerofilms

Německý snímek o rasismu a xenofobii zahájí Dny evropského filmu

  10:02
Nový německý snímek Jsme mladí. Jsme silní začínajícího režiséra Burhana Qurbaniho zahájí 9. dubna 22. ročník Dnů evropského filmu. Drama zachycuje rasové nepokoje, které před více než 20 lety zachvátily Německo. Neodráží však jen staré události, ale i přetrvávající problém xenofobie, který zmítá Evropou se stále rostoucí intenzitou.

„Pojednává téma rozdělení Německa a jeho opětovného sjednocení. Je to film, který pojednává o mládeži, témata násilí, hrubosti, xenofobie a toho, jak se všechny tyto prvky mohou stupňovat,“ řekl dnes k úvodnímu filmu Berthold Franke z Goethe institutu v Praze, na jehož pozvání režisér Burhan Qurbanih přijede film osobně představit. „Zároveň je to film, který to dělá dobře, není to zachycení dokumentárního typu, je to konkrétní vyprávění konkrétních lidí o tom, co všechno se musí stát, aby si společnost uvědomila, co se děje, jak nebezpečné jsou rasismus a xenofobie.“

V napínavém dramatu plném silných hereckých výkonů se kromě zavedených německých herců, jako je Devid Striesow (Čas kanibalů, 3, Pád Třetí říše) představí i nastupující herecká generace, Joel Basman nebo Jonas Nay. Kromě tohoto snímku jsou na programu festivalu čtyři desítky filmů, v Praze festival potrvá v kinech Světozor a Lucerna do 16. dubna.

Festival nabídne nejzajímavější filmy posledních let

Součástí festivalu jsou tradiční sekce jako třeba The Best of, která podle pořadatelů nabízí výběr nejzajímavějších filmů, které zaujaly diváky na zahraničních festivalech, ale často bodovaly u publika i v zemích svého původu. V ní budou některé filmy uvedeny v české předpremiéře, jako třeba dlouho očekávaný film Roye Anderssona Holub, který seděl na větvi a rozmýšlel o životě nebo provokativní snímek Pestrobarvec petrklíčový Petera Stricklanda, uvedl za organizátory festivalu Zdeněk Bláha. Doplnil, že proti loňskému ročníku je snížený počet uváděných filmů. „Přidali jsme počet repríz, reagujeme tím na požadavky diváků, protože některé projekce byly vyprodané,“ řekl.

Reflektovat aktuální problémy ve společnosti bude sekce K věci, letos s důrazem na vzdělávání a pomoc rozvojovým oblastem světa. Uvede například italský snímek Moje třída, film ze školního prostředí o vzdělávání imigrantů, který získal ohlas na festivalu v Benátkách. Dokumentární sekce €Docs premiérově uvede česko-francouzský film Concrete Stories věnovaný historii panelových domů a příběhům lidí, kteří v nich žijí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek