metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Průmyslový palác | foto: Profimedia.cz

Neměli jsme povinnost pražské výstaviště pojistit, brání se Incheba

  16:57
Nájemce pražského Výstaviště, společnost Incheba, tvrdí, že od poloviny roku 2003 neměla povinnost areál pojistit. Přesto tak prý činila a nemovitosti v celém areálu byly pojištěny na částku 2,5 miliardy korun.
  • Peníze z pojistného chce hlavní město použít na obnovu Průmyslového paláce, která by měla stát kolem 1,5 miliardy korun.
  • Historická budova bude dostavěna podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects.
  • Kromě dostavby levého křídla by měl vzniknout také podchod pod palácem.

Incheba tak reagovala na dřívější vyjádření některých zastupitelů, podle kterých měla mít areál řádně pojištěný. Praha se kvůli výši pojistného za vyhořelý Průmyslový palác soudí s Českou podnikatelskou pojišťovnou a pojišťovnou Uniqa. Praha od nich dostala 181 milionů korun, požadovala ale 1,2 miliardy. Soud žalobu hlavního města na podzim zamítl s tím, že smlouvu s pojišťovnami uzavřela Incheba, a Praha tedy není tím, kdo by se měl pojistky domáhat. Praha se proti rozhodnutí odvolala.

Místopředseda kontrolního výboru Petr Dolínek ve středu uvedl, že z nájemní smlouvy mezi Prahou a Inchebou vyplývá povinnost nájemce areál Výstaviště řádně pojistit. S tím ale Incheba nesouhlasí. "Od podpisu dodatku číslo pět k nájemní smlouvě dne 29. 7. 2003 nemá Incheba Praha povinnost pojišťovat nemovitosti ve vlastnictví hlavního města Prahy. Incheba tyto pronajaté nemovitosti pojišťovala dobrovolně nad rámec povinností daných nájemní smlouvou a na své vlastní náklady," uvedla v prohlášení finanční ředitelka Incheby Petra Bernasová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy