metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Větší foto
Jedna z cedulek v Liboci. Neumístil ji sem žádný úředník, je to spíš aktivita lidí. | foto: Roman Kubarič

Nemočit, velí cedule v pražských ulicích. Někdy i dost vulgárně

  7:09
Nouzový stav přinesl některé pozoruhodné problémy. Například, jak se vypořádat s důležitou lidskou potřebou. Hospody sice nápoje vydávají, ale záchody otevřené mít nesmějí.

Je to lidová tvořivost, nebo promyšlená akce úředníků, jak pochytat uličníky? Tahle myšlenka prolétla v posledních dnech hlavou nejednomu Pražanovi, který si vyrazil na procházku kolem Libockého rybníka. Stromy kolem přírodní dominanty šesté městské části totiž „zdobí“ podivné černobílé cedulky. „Pozor, toto místo hlídá fotopast! Zde nejsou veřejné záchody! Hlásí cedule na stromě,“ napsal deníku Metro čtenář Roman Kubarič. Za svůj fotoúlovek získává odměnu 300 korun.

Smradlavých loužiček v metropoli v posledních týdnech přibývá. Podle reakce řady čtenářů je to hlavně proto, že si lidé sice mohou v současnosti legálně vyzvednout z okének nápoje v uzavřených kelímcích či láhvích, záchody ale zůstávají zavřené.

Nelegální

Pro plakáty, s jejichž pomocí se Pražané v ulicích navzájem oslovují, máme v deníku Metro slabost.

  • Nicméně, ať už je důvod k vyvěšování plakátů jakkoliv bohulibý, pokud se někdo rozhodne ve městě vylepovat mimo oficiální místa, jde o nelegální výlep.
  • Dotyčnému tedy hrozí pokuta až do výše padesáti tisíc korun.

„Co mají lidé dělat v době uzavřených hospod, mají nosit pleny?“ píše čtenář Martin Kubík. Ten vyfotil podobnou cedulku. Plakátek s nápisem „Nech..t“ již pár dní visí u kanceláře senátora v Zenklově ulici kousek od Palmovky. Tak tento čtenář od nás dostává odměnu 300 korun. Zatímco v druhém případě je kvůli vulgaritě plakátku nasnadě, že jde o dílo někoho z místních, u cedulek u Libockého rybníka to už na první pohled jasné není.

Do boje smočí totiž denně vyrážejí pracovníci Technické správy komunikací, kteří skutečně používají na frekventovaných místech coby preventivní opatření kamery. Tato místa jsou však především v centru a jejich „užívání“ s úbytkem turismu v metropoli opadlo. Žádnou cedulku, natož fotopast, neumístil v Praze 6 ani nikdo z úředníků.

„Vyfotografované cedule nejsou výtvorem městské části. K vlastním sdělením se vždy otevřeně hlásíme, proto například naše informační nosiče, které umisťujeme ve veřejném prostoru, vždy nesou jako určitou formu podpisu oficiální logo Prahy 6. Městská část tedy není autorem cedulí na snímku ani je na dané místo neinstalovala. Pravděpodobně půjde o lidovou tvořivost či vtípek neznámého autora,“ uvedl pro deník Metro mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

S ručně vyráběnými plakáty se v posledních dnech v Praze roztrhl pytel. Čtenářka Jarmila Kostkanová například o tomto víkendu vyfotografovala dopis připíchnutý na stromě na Pitkovické stráni severozápadně od Pitkovic. Jeho text varuje potenciální návštěvníky oblasti před tím, ať nepodupávají při procházkách vzácný koniklec. Ani toto varování však nepomáhá. „Tak silná výzva ještě na Pitkovické stráni nevisela, ale stopy v oploceném pozemku jsou zřetelné,“ míní Kostkanová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek