metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
Jedna z cedulek v Liboci. Neumístil ji sem žádný úředník, je to spíš aktivita lidí. | foto: Roman Kubarič

Nemočit, velí cedule v pražských ulicích. Někdy i dost vulgárně

  7:09
Nouzový stav přinesl některé pozoruhodné problémy. Například, jak se vypořádat s důležitou lidskou potřebou. Hospody sice nápoje vydávají, ale záchody otevřené mít nesmějí.

Je to lidová tvořivost, nebo promyšlená akce úředníků, jak pochytat uličníky? Tahle myšlenka prolétla v posledních dnech hlavou nejednomu Pražanovi, který si vyrazil na procházku kolem Libockého rybníka. Stromy kolem přírodní dominanty šesté městské části totiž „zdobí“ podivné černobílé cedulky. „Pozor, toto místo hlídá fotopast! Zde nejsou veřejné záchody! Hlásí cedule na stromě,“ napsal deníku Metro čtenář Roman Kubarič. Za svůj fotoúlovek získává odměnu 300 korun.

Smradlavých loužiček v metropoli v posledních týdnech přibývá. Podle reakce řady čtenářů je to hlavně proto, že si lidé sice mohou v současnosti legálně vyzvednout z okének nápoje v uzavřených kelímcích či láhvích, záchody ale zůstávají zavřené.

Nelegální

Pro plakáty, s jejichž pomocí se Pražané v ulicích navzájem oslovují, máme v deníku Metro slabost.

  • Nicméně, ať už je důvod k vyvěšování plakátů jakkoliv bohulibý, pokud se někdo rozhodne ve městě vylepovat mimo oficiální místa, jde o nelegální výlep.
  • Dotyčnému tedy hrozí pokuta až do výše padesáti tisíc korun.

„Co mají lidé dělat v době uzavřených hospod, mají nosit pleny?“ píše čtenář Martin Kubík. Ten vyfotil podobnou cedulku. Plakátek s nápisem „Nech..t“ již pár dní visí u kanceláře senátora v Zenklově ulici kousek od Palmovky. Tak tento čtenář od nás dostává odměnu 300 korun. Zatímco v druhém případě je kvůli vulgaritě plakátku nasnadě, že jde o dílo někoho z místních, u cedulek u Libockého rybníka to už na první pohled jasné není.

Do boje smočí totiž denně vyrážejí pracovníci Technické správy komunikací, kteří skutečně používají na frekventovaných místech coby preventivní opatření kamery. Tato místa jsou však především v centru a jejich „užívání“ s úbytkem turismu v metropoli opadlo. Žádnou cedulku, natož fotopast, neumístil v Praze 6 ani nikdo z úředníků.

„Vyfotografované cedule nejsou výtvorem městské části. K vlastním sdělením se vždy otevřeně hlásíme, proto například naše informační nosiče, které umisťujeme ve veřejném prostoru, vždy nesou jako určitou formu podpisu oficiální logo Prahy 6. Městská část tedy není autorem cedulí na snímku ani je na dané místo neinstalovala. Pravděpodobně půjde o lidovou tvořivost či vtípek neznámého autora,“ uvedl pro deník Metro mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

S ručně vyráběnými plakáty se v posledních dnech v Praze roztrhl pytel. Čtenářka Jarmila Kostkanová například o tomto víkendu vyfotografovala dopis připíchnutý na stromě na Pitkovické stráni severozápadně od Pitkovic. Jeho text varuje potenciální návštěvníky oblasti před tím, ať nepodupávají při procházkách vzácný koniklec. Ani toto varování však nepomáhá. „Tak silná výzva ještě na Pitkovické stráni nevisela, ale stopy v oploceném pozemku jsou zřetelné,“ míní Kostkanová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy