metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Nemocnice potřebují bytelnější lůžka. Přibývá extrémně obézních pacientů

  16:03
„Čeští obézní pacienti narostli o dvě váhové kategorie,“ říká Martin Matoulek, specialista na obezitu.

Zatímco na ošetření nohy běžného pacienta spotřebuje lékař jeden obvaz, u extrémně hmotného může vypotřebovat až čtyři. „Jenže pojišťovně to můžeme vykázat jen jako jednoho pacienta, ne čtyři,“ říká obezitolog Matoulek. Péče o silně obézní pacienty se tak prodražuje.

Pojišťovny ale mohou takovou péči proplácet. „Ošetřování pacientů s extrémní obezitou je ošetřovatelsky a technicky náročné. Naše pojišťovna takovou péči bonifikuje,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Lékař musí do výkazu uvést speciální kód.

Drahé kilogramy

  • Částku zhruba 200 až 300 milionů korun vynaloží v dohledné době pražská Všeobecná fakultní nemocnice za speciální XXL centrum pro extrémně obézní pacienty.
  • Ke 400 tisícům korunám se může vyšplhat cena lůžka, které je určeno pro morbidně obézní pacienty. V případě další výbavy cena roste.

Zdravotnictví se s nadváhou obyvatel stále víc potýká. V české populaci je téměř šedesát procent obézních. „Dříve jsme za extrém považovali 180 kilogramů, nyní se hranice posunula na 250 kilogramů,“ komentuje stav Martin Matoulek z Kliniky endokrinologie a metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Větší zájem o lůžka, která snesou zátěž stovek kilogramů, u nás pozorujeme,“ říká Michal Uryč, mluvčí společnosti Linet, která se specializuje na výrobu zdravotnických lůžek. „Taková lůžka vyvážíme už běžně do USA, ale tam to již nebereme jako zvláštnost,“ podotýká mluvčí Linetu. Americké zdravotnictví totiž s vyšší hmotností populace dlouhodobě počítá. Stává se to ale standardem i pro větší české nemocnice.

„Máme postele s nosností 250 kilogramů, speciální matrace, naším CT a magnetickou rezonancí projdou obézní pacienti. Jsme připraveni na řešení takových problémů. Před půlrokem vezla naše sanitka pacientku s 243 kilogramy ze Šluknovského výběžku k nám na ošetření zubu,“ říká Václav Řičář, mluvčí liberecké nemocnice.

„Běžné sanitky jsou vybaveny nosítky do 220 kilogramů,“ říká Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města. Kromě toho disponují vozem pro pacienta až 720 kilogramů těžkého. Speciální vozidlo ATEGO pak přepraví nemocného s prakticky neomezenou hmotností i s extrémními rozměry. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy