metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Nemocnice potřebují bytelnější lůžka. Přibývá extrémně obézních pacientů

16. září 2020  16:03 Pavel Hrabica Metro.cz
„Čeští obézní pacienti narostli o dvě váhové kategorie,“ říká Martin Matoulek, specialista na obezitu.

Zatímco na ošetření nohy běžného pacienta spotřebuje lékař jeden obvaz, u extrémně hmotného může vypotřebovat až čtyři. „Jenže pojišťovně to můžeme vykázat jen jako jednoho pacienta, ne čtyři,“ říká obezitolog Matoulek. Péče o silně obézní pacienty se tak prodražuje.

Pojišťovny ale mohou takovou péči proplácet. „Ošetřování pacientů s extrémní obezitou je ošetřovatelsky a technicky náročné. Naše pojišťovna takovou péči bonifikuje,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Lékař musí do výkazu uvést speciální kód.

Drahé kilogramy

  • Částku zhruba 200 až 300 milionů korun vynaloží v dohledné době pražská Všeobecná fakultní nemocnice za speciální XXL centrum pro extrémně obézní pacienty.
  • Ke 400 tisícům korunám se může vyšplhat cena lůžka, které je určeno pro morbidně obézní pacienty. V případě další výbavy cena roste.

Zdravotnictví se s nadváhou obyvatel stále víc potýká. V české populaci je téměř šedesát procent obézních. „Dříve jsme za extrém považovali 180 kilogramů, nyní se hranice posunula na 250 kilogramů,“ komentuje stav Martin Matoulek z Kliniky endokrinologie a metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Větší zájem o lůžka, která snesou zátěž stovek kilogramů, u nás pozorujeme,“ říká Michal Uryč, mluvčí společnosti Linet, která se specializuje na výrobu zdravotnických lůžek. „Taková lůžka vyvážíme už běžně do USA, ale tam to již nebereme jako zvláštnost,“ podotýká mluvčí Linetu. Americké zdravotnictví totiž s vyšší hmotností populace dlouhodobě počítá. Stává se to ale standardem i pro větší české nemocnice.

„Máme postele s nosností 250 kilogramů, speciální matrace, naším CT a magnetickou rezonancí projdou obézní pacienti. Jsme připraveni na řešení takových problémů. Před půlrokem vezla naše sanitka pacientku s 243 kilogramy ze Šluknovského výběžku k nám na ošetření zubu,“ říká Václav Řičář, mluvčí liberecké nemocnice.

„Běžné sanitky jsou vybaveny nosítky do 220 kilogramů,“ říká Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města. Kromě toho disponují vozem pro pacienta až 720 kilogramů těžkého. Speciální vozidlo ATEGO pak přepraví nemocného s prakticky neomezenou hmotností i s extrémními rozměry. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám