metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

  14:39
V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje Formana. Inscenaci hudbou doprovodila Česká filharmonie, hudbu složil skladatel a dirigent Marko Ivanović. Ačkoli je první blok představení vyprodaný, tvůrci dávají dohromady termíny na příští rok. „Šlo mi o to, hudebně vyjádřit přírodní divokost a chaotičnost, která ale v celku tvoří takovou zvláštně melodickou krásu,“ říká Marko Ivanović pro Metro.
Zkouška z Českou filharmonií | foto: JAKUB ČERVENKA

Co může poslech vážné hudby přinést dětem?
Když s Formany děláme představení, snažíme se, aby si to diváci prožili. Aby získali pocit, že jsou uprostřed lesa, uprostřed nevyzpytatelné, tajemné, zábavné a nebezpečné džungle. Tyhle polohy, které příroda ukazuje, se dají vyjádřit vizuálně a také hudebně. Lidé mohou být překvapeni nějakým zvukem, něco je může vyděsit či polekat. Občas tam zazní i reálné zvuky, jako třeba kácení stromů, sekání. Tím ztvárňujeme svět lidí. Svět přírody oproti tomu více zůstává v té hudební stylizaci.

Pochopí to opravdu i děti?
Učil jsem na gymnáziu, zkušenost s mladým publikem mám, tak vím, že to vůbec nemusí být problém. Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce a jde spíš o to, aby tomu divák porozuměl, aby se v tom vyznal. Z toho vychází i můj předpoklad, že není nutné, aby byla hudba pokaždé jednoduchá a infantilní, ale musí být jasné, co sděluje a hlavně jakou emoci má vyjádřit.

Jak takové zvuky ztvárňujete, máte rád různé hudební hříčky? Vytváříte je již při komponování?
Samozřejmě, ale jsou to hříčky, které nemusí být nutně poslechově čitelné, to já jsem spíš hravý člověk. Ta hravost se musí projevovat i v psaní. V tomto případě je to samozřejmě samotné téma, které otevírá řadu možností, jaké zvuky použít. Mám skvělé partnery v hráčích z České filharmonie, kteří jsou tomu otevření, a tak posluchači uslyší spoustu neobvyklých zvuků a neobvyklých hudebních nástrojů. Například takoví bicisté se vyloženě těšili, až některé z nich vyndají z fundusu.

Hudba, výtvarno, tanec. Jak bylo těžké skloubit názory vás jako skladatele, Matěje Formana jako režiséra a scénografa a Štěpána Pechara, který je choreografem inscenace?
Zajímavé bylo, že se na všech složkách pracovalo simultánně. Pro mě jako pro skladatele to bylo svým způsobem těžší, ale zároveň i inspirativní. Stávalo se nám třeba, že vznikla choreografie scény, ke které ještě nebyla hudba. Jindy jsem zase napsal hudební plochu ke scéně, která ještě neměla vypracovaný scénář, a ten se pak tvořil následně, podle hudby. Byla to pro mě nová a zajímavá zkušenost. Také proto, že jsem vlastně poprvé psal hudbu pro moderní pohybový tanec. Není tu až na výjimky prostor pro mluvení nebo pro zpěv. Všechno musí odvyprávět muzika a taneční pohyb. V tomto směru jsme s Matějem byli často příjemně překvapení Štěpánovou choreografickou invencí, protože spoustu toho, co jsme vymysleli na papíře, tanečníci obohatili o něco, co by nás ani nenapadlo.

Museli jste udělat nějaké kompromisy?
Původně jsme tam vůbec nechtěli mít mluvené slovo. Problém byl ale trošku v tom, že hudba i pohyb jsou dost abstraktní umělecké disciplíny, takže jsme při tvorbě scénosledu a scénáře zjistili, že se bez něj neobejdeme. Opřeli jsme se o Kiplinga a jeho verše, které často komentují děj, ale jsou také trošku abstraktní. Máme radost, že do toho s námi šel Radek Malý. Je nejen básník, ale i autor literatury pro děti, takže dovede mluvit v metaforách, ale i velice srozumitelně.

Jaký je váš osobní vztah ke Knize džunglí. Četl jste ji v dětství? Ovlivnila vás?
Když jsem ji četl jako dítě, bylo to pro mě málo akční. Teď když jsem si ji znovu přečetl, byl jsem úplně nadšený. Ta kniha je velmi atmosférická, dějově košatá a je plná poezie. Otevírá celou řadu i v dnešní době aktuálních témat. Třeba téma iniciační nebo také obecně vztahu člověka k přírodě.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Před chomutovským soudem stane Pavel Zítko kvůli šíření poplašné zprávy

vydáno 19. dubna 2024  0:22

U Okresního soudu v Chomutově dnes začíná hlavní líčení s aktivistou Pavlem Zítkem. Čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy. Soud přijal...  celý článek