metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 1 fotografie v galerii
Zleva Rozi Zacharov, Zuz Štefanides a Aneta Vachová | foto: LUCIE FENCLOVÁ

Neonově zelený tchynin jazyk nebo šplhavnice se stříbrnými tečkami. Tyhle pokojovky jsou dnes in

  5:57
Jsou tři a milují pokojové rostliny. Zuz Štefanides, Rozi Zacharov a Aneta Vachová navíc lásku k zeleni šíří dál. Své pěstitelské zkušenosti sdílí na sociálních sítích, během workshopů nebo třeba i psaním knížek.

Pokud chcete koupit parádní pokojovku a ještě dostat návod, jak se o rostlinku starat, tak mrkněte na web pokojovky.co. Ten funguje nejen jako e-shop, ale najdete na něm i spoustu skvělých tipů. Několik jarních rad najdete také v rozhovoru s Rozi.

Poslední rok lidé hodně tráví čas doma. Je to poznat i z vašich prodejů? Je větší zájem o pokojové rostliny?
Je to tak. Minulý rok jsme skoro přestaly dělat realizace pro firmy a více se věnovaly zazeleňování domovů. Naučily jsme se posílat rostlinky opravdu bezpečnou formou, takže jsme minulý rok spustily i dovoz rostlin po celém Česku a zájem byl veliký.

V poslední době jsou v kurzu monstery, i já mám dvě doma. Je ještě nějaká pokojovka, která „frčí“?
Máte pravdu, že monstery a celkově pokojovky generace našich rodičů a prarodičů jsou teď velmi populární. Největší stálicí je pořád fíkus, oblíbené jsou i tchyniny jazyky nebo begonie. Co se liší, jsou nové, neokoukané kultivary těchto evergreenů: můžete si dnes koupit neonově zelený tchynin jazyk, převislé druhy monster, šplhavnici se stříbrnými tečkami nebo nejrůznější druhy fíkovníků. Velmi oblíbenou zelenou „novinkou“ je pak pilea nebo barevné kalatey.

A řasokoule znáte? Více o nich zjistíte na Pokojovky.co.

A řasokoule znáte? Více o nich zjistíte na Pokojovky.co.

Nedávno vám vyšla už druhá kniha. O čem je?
Naše nová kniha Pokojovky od jara do zimy vás naučí, jak se o pokojovky starat během celého roku. Přestože je kniha rozdělena podle čtyř ročních období, naučíte se nahlížet na péči o pokojovky komplexně a chápat souvislosti. Od jara až do zimy. Srozumitelně, jednoduše a přehledně. Kniha je vhodná jak pro úplné začátečníky, které naučíme základy péče o rostliny, tak i pro pokročilejší pěstitele. Ty si mohou díky knize osvojit třeba netradiční způsoby množení, naučit se letnit, míchat si vlastní zeminu nebo si vytvořit domácí zvlhčovač vzduchu.

Poraďte čtenářům, co mohou pro své pokojovky udělat právě nyní na jaře?
Určitě je toho spoustu! První roční období je pro pokojovky totiž vůbec to nejdůležitější. Probouzí se po zimní nečinnosti a pomalu opět začínají růst, bujet a kvést. Začněte sprchou, kdy smyjete z pokojovek usazený prach, a zbavte je starých a nemocných listů. Oproti zimě se budete muset naučit také častěji a vydatněji zalévat. Dále doporučujeme vyměnit zeminu a možná i přesadit do nového květináče a také – opět, nebo konečně – začít hnojit. Od jara už také můžete vaše rostlinky množit. Všechny sezonní rady najdete na našem Instagramu @pokojovky.

Je naopak něco, co s rostlinami na jaře nedělat?
Přes zimu se většina pokojovek dává co nejblíže k oknu, aby chytaly co možná největší množství světla. Teď musíme uvážit, zda už by toho ostrého jarního slunce nebylo pro naši pokojovku zase až moc. Drtivá většina rostlin má ráda jasné, ale rozptýlené nepřímé světlo. Pokud máte jižní parapet, nechte na něm pouze suchomilné rostlinky jako sukulenty a kaktusy a ty ostatní umístěte trochu dál od okna. Dále si dejte pozor na letnění. To má spoustu pokojovek rádo, ale na terasu nebo balkon je doporučujeme vytáhnout až po ledových mužích, tedy po 14. květnu.

Pořádáte také webové semináře. Jak probíhají?
Rády jsme pořádaly workshopy s účastníky, ale nyní to není možné, a tak jsme spustily možnost dělat semináře on-line, bezpečně a z pohodlí domova. Jsou to živé semináře na nejrůznější sezonní témata. Probíhají 60 až 90 minut, projdeme si teorii a ukážeme vám i péči o rostliny v praxi, máme prostor na dotazy účastníků a po skončení webináře všem přijde záznam spolu se souhrnným dokumentem. Nyní máme za sebou jarní a přesazovací seminář a dále máme vypsané ještě webináře pro úplné pěstitelské začátečníky. Výhledově plánujeme ještě webináře na téma množení, speciální letní a určitě i nějaké rukodělné webináře. Vše najdete na našich stránkách nebo sociálních sítích. Rády vás uvidíme, alespoň přes obrazovku.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy