metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Další 1 fotografie v galerii
Odpočívárna pro busy „sebrala“ několik míst. | foto: MČ PRAHA KLÁNOVICE

Neparkovat! Trable u nádraží má vyřešit lepší značení

  5:07
Autobusová točna v Klánovicích se rozšířila na úkor míst pro auta. Padalo tu i patnáct pokut denně.

Lidé z městských částí Újezd nad Lesy a Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany nebo Jirny mají roky prověřenou trasu do centra Prahy. Pokud se tam chtějí dopravit, je nejpohodlnější popojet si pár kilometrů autem ke klánovickému nádraží, zadarmo tu zaparkovat a skočit na vlak. Nejlepší místa se nacházejí u zastávky autobusů. Jejich řidiči ale ještě donedávna neměli na místní točně kam na chvíli odstavit svůj stroj a dát si povinnou přestávku či uhnout kolegovi na jiné lince. Vyfasovali tedy na popud organizátora dopravy Ropid bílou čárou vyznačené místo k odstavení autobusu. To však vzniklo na úkor několika parkovacích míst. „Byla to nutnost i s ohledem na zavedení 23 spojů nové linky 343 do Šestajovic a Jiren. Parkovací místa jsou nyní jednoznačná, přerušovanou čárou je označena hranice pro parkování aut, plnou čárou místa, kam může jen autobus. Jsou zde samozřejmě i svislé značky,“ informovala v září klánovická radnice.

Novopečenou odstavnou plochu pro autobusy někteří řidiči buďto nevědomky přehlíželi, či přímo odmítli respektovat. Podle tajemníka úřadu městské části Petra Vilguse tu poté v následujících týdnech strážníci denně rozdávali až patnáct pokut. „Bezohlední řidiči dokonce zcela zablokovali provoz veřejné dopravy na nádraží Praha-Klánovice sever. Linky 221 a 303 musely zastávku nádraží vynechávat kvůli tomu, že dva sobci odstavili své vozidlo tam, kam nepatří,“ vzpomíná Vilgus.

Deník Metro se obrátil na organizátora dopravy s dotazem, zda je místní situace již pod kontrolou. Podle něj je nyní, necelé dva měsíce od zbudování odstavné plochy pro autobusy, situace podstatně klidnější. „Stalo se tak po opakovaných kontrolách ze strany městské policie a městské části. Nicméně ve spolupráci právě s klánovickou radnicí se připravuje úprava vodorovného dopravního značení, aby byl prostor určený pro obracení a odstavení autobusů ještě jasněji zvýrazněn a provoz zbytečně neblokovali řidiči. Ti to ani třeba nedělají naschvál,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal s tím, že je termín přemalování čar na výraznější zatím v řešení.

Otázka, zda bylo nutné zvolit právě „nešťastný“ dopravní režim, ale zdejší městskou částí stále rezonuje. Olej do ohně přilévají i místní, kteří hojně diskutují například v místní facebookové skupině Vivat Klánovice. Podle několika z nich není nově upravená točna po chuti ani samotným řidičům MHD. „Autobusák z 343 na dotaz odpověděl, že se nevytočí zpátky na zastávku a že to vymyslel ko**t,“ píše uživatel Adam Sandmann.

Nešťastné parkování

  • Pokud nejsou řidiči ukáznění, autobus se u zastávky Nádraží Klánovice sever neotočí.
  • Diskuze o novém dopravním řešení probíhají on-line. „Když se zeptáte autobusáka, tak vám odpoví, že autobus nemá potřebný poloměr vytočení,“ píše ve facebookové skupině Vivat Klánovice uživatelka Vendys Maisner Pertl. Na její příspěvek i podobné příspěvky v tomto duchu reaguje i tajemník městské části Petr Vilgus. „Autobusák z 343 by měl jít zpátky do autoškoly. Já si dělám řidičák na autobus a i jako žák bych to v pohodě vytočil. Bylo by fajn, kdyby pohyb autobusu posuzovali lidé, kteří v něm aspoň jednou seděli v jiné pozici než na sedačce cestujícího,“ kontruje.
  • Ze stanoviska Ropidu k nově vyznačenému prostoru pro autobusy na otočce u nádraží vyplývá, že je odstavování autobusů uprostřed otočky a následné najetí zpět na zastávku mírně problematické. Místní rovněž upozorňují, že zde autobusy stojí relativně málo. To je v současnosti dáno výlukami na trati, kvůli kterým se autobusy na nádraží moc „neohřejí“. Od 12. prosince s novým jízdním řádem tu autobusy budou „odpočívat“ už častěji a déle. 
  • Podle oficiálních odhadů parkuje u nádraží Klánovice denně zhruba 150 aut. Další parkují na komunikacích Újezda nad Lesy a v okolí blízkých zastávek MHD. Většinou se tak podle webu jednadvacáté městské části děje v rozporu s platnými právními předpisy. Klánovičtí radní proto usilují o zavedení zón placeného stání. Ty si některé ulice kolem nádraží odsouhlasily v září. Termín zavedení není zatím určen. Nedaleká újezdská radnice by přitom preferovala nejprve postavit podél trati parkovací domy.
  • Nyní mohou řidiči podle magistrátu využívat například dvě P+R parkoviště v pár kilometrů vzdálených Běchovicích. Starší u nádraží Praha-Běchovice (94 míst) i předloni otevřené u vlakové zastávky Praha-Běchovice střed, které pojme 64 aut, však velmi často zejí prázdnotou.
  • O potřebě řešit parkování u klánovického nádraží se mluví na východě Prahy již řadu let. Myšlenka na zřízení zón oficiálně poprvé zazněla před pěti lety, kdy městskou část vedl starosta Karel Horníček, který si tehdy nechal vypracovat písemnou anketu mezi místními. Ti placené zóny jednoznačně odmítli. Podle řady místních, které deník Metro v minulosti oslovil, by podobný průzkum nyní dopadl stejně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek