metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Elektronický náramek upozorní na dálku na epileptický záchvat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nepiješ? Seš divnej! Epileptické onemocnění narušuje přátelství i rodinu

  6:00
Možná jste to zažili i vy. Člověk leží na ulici a lidé ho obcházejí obloukem. Opilec, pomyslí si kolemjdoucí. Zmýlená platí.

První záchvat epilepsie zažil Aleš naštěstí doma. „Bylo mi patnáct, seděl jsme u televize. A probudil jsem se až v nemocnici,“ vzpomíná nyní již jednačtyřicetiletý muž. Kdyby ho to potkalo někde venku, mohli si ho splést s flamendrem, který to zase přehnal s alkoholem.

Zkouška lásky v intimních okamžicích
Epileptické onemocnění je z těch, které není na první pohled viditelné. Záchvaty přicházejí nečekaně, není možné se na ně připravit. Aleš se v prvních letech za nemoc styděl, před kamarády ji tajil. Když ho nutili, aby šel do hospody „na jedno“ a on odmítl, protože alkohol tato choroba vylučuje, považovali ho za divného. Často se pak takovým lidem vyhýbal, o některé kamarády proto přišel.

Zkouškou ohněm prošel v počátcích vztah s jeho pozdější manželkou. „Byli jsme spolu asi dva týdny a já dostal epileptický záchvat přímo při sexu. Věděla, že mám epilepsii, ale bylo to poprvé, kdy viděla záchvat naživo. Vyděsilo ji to a zavolala sanitku. Byl to pro ni hrozný zážitek, záchranáři byli nepříjemní a čekali, než mě oblékne, aby mě mohli odvézt do nemocnice,“ vzpomíná Aleš na kritické chvíle. Jeho dívka však takovou zkoušku překonala, jsou spolu už dlouhých čtrnáct let, mají spolu dokonce dvě zdravé děti.

Epileptici čelí častěji partnerským krizím
Aleš patří k těm šťastnějším epileptikům. Se svým stigmatem se vyrovnal a naučil žít. Ne každý ale může o podobném štěstí hovořit. „Je vědecky prokázáno, že naši pacienti čelí v partnerském životě více problémům než běžná populace,“ vysvětluje Jana Zárubová z Centra pro epilepsii Fakultní nemocnice Motol v Praze, která je zároveň místopředsedkyní spolku EpiStop. Pro teenagery je těžké seznamovat se a mluvit o nemoci s partnerem.

Někteří pacienti mají hrůzu již ze samotného slova epilepsie, odmítají je vyslovit. Často kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí mívají problém s navázáním partnerských vztahů. Hrozí jim i častější rozpad manželství. Průvodním jevem epilepsie totiž bývají pocity úzkosti, nemocný je často v napětí, jestli se dostaví záchvat a v jaké situaci.

Nemoc také komplikuje intimní život ženám, které epilepsií trpí. Například při volbě správné antikoncepce. Důležitá je konzultace s neurologem při výběru vhodné ochrany proti početí. Některé léky na epilepsii mohou totiž snižovat účinnost hormonální antikoncepce, nebo naopak prostředky proti otěhotnění mohou ovlivňovat léčbu epilepsie. V České republice trpí epilepsií přibližně osmdesát tisíc lidí. Čtvrtina z nich jsou děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek